Widzenie księdza Piotra w III części Dziadów – interpretacja - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Bóg, który w Wielkiej Improwizacji nie odpowiedział Konradowi, w tej scenie przemówił do pokornego księdza Piotra, mówiącego o sobie, że jest prochem. W scenie tej ksiądz Piotr upokorzył się przed Stwórcą:
Ja, proch będę z Panem gadał.
W nagrodę za jego pokorę Bóg zesłał mu przyszłą, profetyczną wizję Polski.

W swym widzeniu ksiądz Piotr ujrzał kibitki, wiozące na Syberię polskich patriotów. Wśród nich Piotr zobaczył dziecko – Mesjasza Zbawiciela:
Z matki obcej krew jego dawne bohatery,
A imię jego będzie czterdzieści i cztery.
W scenie tej zauważyć można podobieństwo (paralelizm) pomiędzy męczeństwem Jezusa a męczeństwem Polski i Polaków:
Polska Chrystusem narodów.
Mickiewicz nawiązuje w widzeniu również do Apokalipsy św. Jana oraz do hebrajskiej kabalistyki (kabalistyka – doktryna, nawiązująca do gry liczb oraz wróżbiarstwa). Autor nawiązał też do sławnej teorii Jakuba Franka, który mówił o mężu o trzech obliczach, z trzema stolicami u jego stóp, który mimo to pozostawał bez korony.
W widzeniu księdza Piotra da się odczytać mesjanistyczną koncepcję, sformułowaną przez Mickiewicza. Widział on Polskę jako Mesjasza narodów, jako kraj, który odkupi świat. Polska porównywana była w niej do Jezusa, tak jak on cierpiała na krzyżu, ale tak jak on miała też zmartwychwstać. Krzyżem Polski były zabory.

Podsumowując, można stwierdzić, iż podstawowymi elementami widzenia są:
- spojrzenie z góry na losy Polaków i Polski oraz porównanie cara do biblijnego Heroda mordującego niewinne dzieci;
- mesjanizm jednostki, którą ks. Piotr nazywa czterdzieści i cztery;
- widzenie procesu nad krajem (na podobieństwo procesu Jezusa);
- krzyż, jaki dźwiga Polaka, to trzy zabory;
- wizja ukrzyżowania Polski, nad którą – tak jak obok konającego Jezusa – stała jego matka – Wolność;
- wniebowstąpienie Polski.
Tak jak w prawdziwym profetycznym widzeniu, tak i tu pełno jest symboli i niejasnych do końca aluzji. I tak np. czterdzieści i cztery w historii starano się interpretować jako:
- osobę samego autora;
- alegorię Polski;
- powstańców z 1944 roku;
- Józefa Piłsudskiego;
- Andrzeja Towiańskiego.

Oznacz znajomych, którym może się przydać
  Dowiedz się więcej
1  Znaczenie monologu Pustelnika – Gustawa w IV części Dziadów
2  Mała improwizacja III części Dziadów – interpretacja
3  GenezaKomentarze
artykuł / utwór: Widzenie księdza Piotra w III części Dziadów – interpretacja


 • Liczba 44 odnosi się prawdopodobnie do przyszłego wielkiego króla ,który ma rządzić Polską po IIIWŚ.Mickiewicz czytał przepowiednie Nostradamusa i pierwsza część jego proroctwa jest skopiowana z centurii opisującej tzw Trzeciego Kraka.Zresztą 44 odnosi się też do tego że będzie to 44 król Polski ,bo ostatni czyli Stanisław August Poniatowski był 43 królem Polski jeżeli liczymy od Mieszka I.
  tomestos ()

 • Czy jest ktoś w tym kraju kto potrafi logicznie myśleć .Liczba CZTERDZIEŚCI I CZTERY wiąże się z pojawieniem się męża opaczności który zaprowadzi pokój na Ziemi .Czy dana osoba może pojawić się przed wojną ,chyba nie , bo wtedy przepowiednia byłaby kłamliwa.Chyba jest to logiczne .Wobec tego kiedy może się pojawić ? Jeżeli w przyszłości ma nastąpić III wojna światowa , potem potop .Po potopie też będzie wojna .Więc odpowiednim okresem będzie data po potopie .Wtedy to za czasów owego męża nastanie pokój na Ziemi.Wcześniej nie można było zrozumieć tej przepowiedni , lecz dzisiaj jest to już możliwe , gdyż liczba 44 może dotyczyć dwóch dat .Pierwszą będzie rok 2040 i miesiąc kwiecień a drugą to rok 2044.
  michallesz2 (lemi-mile {at} wp.pl)

 • My na Polskim mieliśmy wytłumaczone że liczba 44 powstała w następując sposób. Mickiewicz był więziony w 1823 roku. czyli 18x23= 414 A 414-370= 44!!!!
  Adrian (blizniakracing {at} wp.pl)

 • Tiaaa... a ja mam taką wizję: w zapisie rzymskim dwa to 11 po transformacji na wspóleczsny zapis... 2^2 to z kolei cztery... 4*11=44 znaczenie dwójki juz podałeś, mozna spojrzeć jeszcze na wymiar uniwersalny: 4 to liczba świata... stąd tyle mądrych wniosków! ale nie uważasz, że jest to głęboka abstrakcja? czy gdyby napisał 107 to czy nie zastanawiałbyś się tak jak teraz? może po prostu to nie ma żadnego znaczenia? ale nawet jesli ma to (bez stwierdzenia autora "44 znaczy to i to") czy wszelkie takie rozważania nie są bezcelowe, bo nie można ich udowodnić? dla mnie odpowiedź jest jednoznaczna, byc może to moje zboczenie naukowe i częste powtarzanie postulatu weryfikowalności tak mnie ukształtowało;)
  Ventus ()

 • My na polskim interpretowaliśmy 40 i 4 tak: 40- liczba lat tułaczki narodu wybranego - Izraelitów oraz liczba dni posty Jezusa na pustyni; 4- Ewangelistów oraz 4 jeźdźców apokalipsy
  Grzegorz ()

 • 666 - w j. Hebrajskim litery mają wartość liczbową i z tych liter i liczb układa się imię "Neron Caesar" napisany po hebrajsku נרון קסר (wym. neron kesar) zawiera spółgłoski rdzenne NRWN QSR, 40 i 4 - na pewno nie mogło być o jakimś przyszłym wydarzeniu (pamiętajmy że Dziady są z XIXw) tylko może być związane z Pismem Świętym lub faktycznie z Adamem (samogłosek nie ma w hebrajskim) Adam -> oznacza dokładniej czerwony/człowiek (po hebr. zależy jaki kontekst)
  Paweł ()

 • Ostatnio siedziałem i chyba wymyśliłem kolejną interpretację liczby 44. "Umarł Gustaw narodził się Konrad" Jeżeli zapiszemy imiona w postaci hebrajskiej to otrzymamy liczby ,które po odjęciu od siebie dadzą nam 22. Jeżeli teraz weźmiemy pod uwagę, że główny bohater miał w dramacie dwa imiona to mnożymy liczbę 22 x 2 i wychodzi nam 44 z widzenia księdza Piotra : ]
  Wojciech aka Stig (smallville243 {at} gmail.com)

 • Tajemniczości, to możecie szukać opuszczonym szpitalu po zmroku. Liczby zakrywają treść od wzroku niewtajemniczonych. Przykłady? 14/88, 77, 93, 23, 32 itd. A gematrii nie wymyślono z nudów. 93, 93/93 ;) ahaha
  678 ()

 • Według interpretacji Juliusza Kleinera 40=M a 4=D a że w jakimś tam języku były same samogłoski więc wyszło imię Adam -pierwszy człowiek . Może to być również Mickiewicz jako prześladowany więzień któremu udaje się uciec, jest ocalony. Uważa się również Chrystusa jako drugiego Adama.
  Prawda ()

 • Tak naprawde liczba 44 znaczy doskonałoś doskonałości. Liczba 4 znaczy doskonałośc są 4 kierunki świata jest 4 ewangelistów a liba 4 4 podwaja to doskonałośc na którą chciał zwrocic szczególną uwage Miskiewicz
  Natalia (necia1515 {at} interia.pl)

 • Widzicie tylko liczbę. Nie widzicie człowieka? By zostać człowiekiem ludów, musi doświadczyć tego, czego doświadcza KAŻDY z nas. Tylko wtedy może powiedzieć: "wiem, rozumiem, dlaczego tak żyłeś, postąpiłeś, znam tego przyczynę" i wskaże ci drogę wyjścia z twojej tragedii (bo wcześniej sam ją znalazł), byś spróbował nowego, lepszego życia. Jeśli ciebie przygniata problem życiowy, to jego ciężar jest kumulacją wszystkich naszych ciężarów. Dlatego ks Piotr woła:"daj mu siły bo w drodze skona". To dlatego tak długo krzyż musi dźwigać, bo nie da się doświadczyć wszystkiego w krótkim czasie. Może będzie go dźwigał całe życie? Na pewno będzie świetnym psychologiem, ale... bez tytułów naukowych, bo nad króle wyniesiony, sam bez korony! Napisze książkę... bo ta "księga tajemnicza nad jego licem"... Trzy oblicza? Może jego problem psychologiczny to wieloraka osobowość - dysocjacyjne zaburzenie osobowości? 44... to numer, pod którym znajdują się jego dane - imię, nazwisko, adres, czyli numer dokumentu! Ale teraz jakiego, skoro numer ten musi być stały na całe jego życie, pomimo, że dane zmieniają się w ciągu życia? Odnajdziesz tego człowieka? Nie szukaj, bo szatan cię zwiedzie i zaufasz fałszywemu prorokowi, który wyprowadzi cię w pole. Pozwól tylko mesjaszowi działać, kiedy już będzie na to gotowy.
  abcdefg ()

 • A mi babcia powiedziala, że wyczytała w jakiejś "madrej gazecie", że mickiewicz pod słowami "czterdzieści i cztery" ukrył Baracka Obame, który jest 44 prezydentem Ameryki(chyba:P) Czyzby nasz wybawca?! :P
  wnunia ()

 • { chyba, że Mickiewiczowi chodziło tylko o efekt tajemnicziści (biblijne 666)] "biblijne 666" nie jest nic nie znaczącym zabiegiem służącym efektowi tajemniczości, prosiłbym o douczenie się dlaczego akurat bestia opisywana jest jako 666 a nie pisanie głupot o jakims efekcie tajemniczości, czy może zabiegu stylistycznym w apokalipsie, ale to tak na marginesie ;P
  Opeth177 (zenon177zenon177 {at} gmail.com)

 • nam pani od polaka powiedziała ze 40 oznacza okres pokuty( Jzus na pustyni) a 4- cztery ewangelie- dobra nowina. Polska musi cierpiliwie znosic cierpienie by zostać zbawiona:)
  ? ()

 • Elo! Ta interpretacja jest moim zdaniem błędna. Kompletnie nie pokrywa się z tymi, które czytałem wcześniej. Jeśli chodzi o 40 i 4 to najbardziej podoba mi się interpretacja, że jest to postać wybawcy Polski(kogoś bliżej nieokreślonego).
  Kamil ()


Tagi: