Geneza - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Ostatnia, III już cześć Dziadów, powstała 10 lat później niż dwie pozostałe, tj. w 1832 roku. Są to tzw. Dziady drezdeńskie.

W założeniu miał to być utwór rehabilitujący pisarza za to, iż nie brał on udziału w walkach powstańczych (powstanie listopadowe). Ponadto Mickiewicz korzystał z wydarzeń, które wiązały się z procesem filomatów, jaki toczył się w latach 1823 – 1824. Sam został wtedy oskarżony i uznany za spiskowca.

Można powiedzieć, iż Dziady są literacką metaforą powstania, ukazującą atmosferę tamtych dni i działań. Źródłem natchnienia było bowiem dla poety z pewnością wydarzenie powstania listopadowego i poczucie odpowiedzialności za Polskę.

Oznacz znajomych, którym może się przydać
  Dowiedz się więcej
1  cytaty
2  Upiór - analiza i interpretacja
3  Geneza II cz. DziadówKomentarze
artykuł / utwór: Geneza


 • Ostatnia III już część Dziadów powstała 10 lat później niż dwie pozostałe tj. w 1832r. Są to tzw. "Dziady Drezdeńskie". Książka to literacka metafora powstania, ukazująca atmosferę tamtych dni i działań. Zapewne właśnie "ukazanie" i poczucie odowiedzialności za polskę było źródłem jego inspiracji. Tak by było krócej, też poprawnie... ale ja się nie znam ;p Pozdro
  Picek (piter1002213 {at} interia.pl)

 • naprawde dobra strona, polecam wszystkim. jest jednak dobra aby pomoc sobie w nauce i uzupelnic swoje braki na temat lektury, nie powinna byc jedynym zrodlem wiedzy:)
  Pati ()

 • Superos dzięki wszystko tak jak być powinno-krótko, zwięźle i na temat.
  Pablo ()

 • Git geneza... krótka i na temat...
  Maciek (gta-vc {at} o2.pl)

 • Cale szczescie ze tak malo tego i dobrze wyjasnione:)
  Natalka (ponny22wp.pl)

 • wielkie dzięki za to
  quba ()

 • Dzięki bo to miałem zadane :-)
  Elius (theuquestionabletruth {at} wp.pl)


Tagi: