Geneza
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Ostatnia, III już cześć Dziadów, powstała 10 lat później niż dwie pozostałe, tj. w 1832 roku. Są to tzw. Dziady drezdeńskie.

W założeniu miał to być utwór rehabilitujący pisarza za to, iż nie brał on udziału w walkach powstańczych (powstanie listopadowe). Ponadto Mickiewicz korzystał z wydarzeń, które wiązały się z procesem filomatów, jaki toczył się w latach 1823 – 1824. Sam został wtedy oskarżony i uznany za spiskowca.

Można powiedzieć, iż Dziady są literacką metaforą powstania, ukazującą atmosferę tamtych dni i działań. Źródłem natchnienia było bowiem dla poety z pewnością wydarzenie powstania listopadowego i poczucie odpowiedzialności za Polskę.
  Dowiedz się więcej
1  Znaczenie monologu Pustelnika – Gustawa w IV części Dziadów
2  Mała improwizacja III części Dziadów – interpretacja
3  Dziady cz. IV – plan ramowyKomentarze
artykuł / utwór: Geneza


 • Aby was uświadomić powiem iż Adam Mickiewicz nie napisał cz. I dziadów. Takowa nie istnieje. Miał on ja napisał ale jak wszyscy wiemy do tego nie doszło. Jak wiadomo śmierć może człowieka spotkać w każdej chwili nawet jeżeli ma w planach napisanie następnej części dziadów :)
  Patrycja (patrysia150795 {at} wp.pl)

 • Karina () chole*a :[ zle to napisałam na "spr szkoda ze nie zajzałam na GENEZĘ przed spr.. a ze str kożystam czesto. na prawde jest wiele dobrych info. i prace sa napisana bezbłędnie .. bo na wielu stronach można znaleźć zle ;/ pozdrawiam :)superrr ;)" a jeszcze jakbyś zajrzała do słownika ortograficznego to na pewno byś piątkę dostała :)
  roza ()

 • Karina () chole*a :[ zle to napisałam na "spr szkoda ze nie zajzałam na GENEZĘ przed spr.. a ze str kożystam czesto. na prawde jest wiele dobrych info. i prace sa napisana bezbłędnie .. bo na wielu stronach można znaleźć zle ;/ pozdrawiam :)superrr ;)" a jeszcze jakbyś zajrzała do słownika ortograficznego to na pewno byś piątkę dostała :)
  roza ()

 • Dzieciątka. No proszę was. Douczcie się, doczytajcie - ew. spalcie wszystkie wydania Dziadów, a później wypisujcie, że nie ma czegoś takiego jak część pierwsza... To, że nie pokazali jej wam na lekcji polskiego nie świadczy o jej nieistnieniu, co najwyżej o niemożliwości zrozumienia tejże, pierwszej, części, przez tak ograniczone umysły..
  anno ()

 • Przykro mi przerywać sielankę kłótni i zamieszek , aczkolwiek I część Dziadów powstała, jest to co prawda rękopis, w niektórych wydaniach pojawia się drukiem, lecz w wersji niekompletnej . Historia pierwszej części jest dość skomplikowana. Więc proszę o to, aby ten wątek przestał być przedmiotem sporów.
  Krytyk ()

 • do Julii. Moja droga nikt nie napisał, że Dziedy maja część pierwszą.. Napisano jedynie,że część III powstała 10 lat później niż dwie pozostałe. Chodzi tutaj oczywiście o cz. II i IV. Pozdrawiam
  Beata ()

 • Drżyjcie polscy romantycy! Jak ktoś pisze, że ma zamiar przeczytać Dziady od I cz. do IV to aż mnie krew zalewa, bo przecież takowa pierwsza nie istnieje... (pominę już spekulacje na temat co mogło być pierwsz. częścią dziadów). Ogólnie mówię, po prostu :P
  Julia ()

 • chole*a :[ zle to napisałam na spr szkoda ze nie zajzałam na GENEZĘ przed spr.. a ze str kożystam czesto. na prawde jest wiele dobrych info. i prace sa napisana bezbłędnie .. bo na wielu stronach można znaleźć zle ;/ pozdrawiam :)superrr ;)
  Karina ()

 • no fajnie fajnie ale apaluje do tych którzy maja jeszcze troche rozumu i uswiadomili sobie że uczymy sie dla siebie. Warto przeczytac dziady gdyz moiniecie tej lektury uniemozliwia zrozumienie polskiego romantyzmu a w konsekwencji pozniejszych dzieł. Piszac to zaraz wydrukuje strzeszczenie tak jak i wy ale...mam na uwadze iz jeszcze w tym roku MUSZE przeczytac ...i zrobie to od pierwszej do czwartej czesci...nie krytykuje...apeluje :).tez mam mało czasu
  dusza ()

Tagi: