Uniwersalizm przesłania III części Dziadów
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
O tym, iż mickiewiczowskie Dziady są dziełem uniwersalnym, ponadczasowym nie trzeba nikogo długo przekonywać. Z czego to jednak wynika?

III część Dziadów jest wyrazem najgłębszych patriotycznych uczuć, obrazem cierpienia narodu w niewoli oraz obrazem walki z zaborcą, czyli zewnętrznym wrogiem kraju.

Zawierają również wzór osobowy Polaka – patrioty, Mesjasza narodu, który przewodzi Polsce, dążąc do jej dobra i wolności. Także zawarty w utworze mesjanizm narodowy, w którym Polska jawi się jako Chrystus narodów, jest przesłanką do nazwania tego dzieła uniwersalnym.

Dziady zawierają również ponadczasowy konflikt dobra ze złem, który reprezentują m.in. anioły i diabły, polscy patrioci i rosyjska arystokracja.

Dziady są więc wyrazem i manifestem prawdziwego patriotyzmu oraz wiary w niezniszczalną moc narodu i jego wolność. Ich wystawienie w teatrze często bywało manifestem polskości oraz wydarzeniem politycznym (np. Dziady wystawione w 1968 roku, wyreżyserowane przez Kazimierza Dejmka).
  Dowiedz się więcej
1  Dziady cz. II – plan szczegółowy
2  Wątki sakralne i ludyczne w II części Dziadów
3  Upiór - analiza i interpretacjaKomentarze
artykuł / utwór: Uniwersalizm przesłania III części Dziadów


 • ja też dziękuję:) to jest jedna z niewielu stron w internecie za pomocą której można się przygotować do matury, bo jest wszystko co potrzeba i przede wszystkim NIE MA BŁĘDÓW!! a to sie niestety rzadko zdarza:)
  Anonim ()

 • strona swietna..:):D do powtorki do matury wprost idealna..:) wystarczy przeczytac strzeszczenie i opracowanie i wszystko juz jest ok..:) a co do komentarza Mortifera: wydaje mi sie ze jeszcze chyba nie wiesz co to powtorka do matury..:) jesttego duzo i wszystko trzeba powtorzyc wiec czytac wszystkiego normlanie od deski do deski sie poprostu nie da..:)
  Kamil ()

 • Ta stronka jest na prawde cudowna!! Dziekuję bardzo tym, ktorzy ja tworzą, bo na prawde baaardzo duzo mi pomagacie w przygotowaniu do matury!! Szacuneczek...=)
  Ewelka (eniewila {at} o2.pl)

 • Super stronka:) czesto z niej korzystalem w czasie nauki w szkole a teraz jest mi bardzo pomocna w powtarzaniu materialu do matury:) POzdrawiem administratorów:)
  Maturzysta 2008 (krzwilk {at} interia.pl)

 • Właśnie jestem w trakcie powtarzania do matury i muszę powiedzieć że ta stronka jest bardzo pomocna bo jest w niej wszystko. to jest najlepsza stronka na jaką trafiłam poprostu swietna powtórka a nawet jak ktoś nie przeczytał lektur a przeczyta opracowanie i streszczenie to bedzie wiedział o co chodzi. Pozdrawiam zespół redagujący tę stronkę naprawde wielkie dzięki:)
  Asiontto (asionto00 {at} wp.pl)

 • wlasnie douczam sie do mojej pracy maturalnej z polskiego... ech ciężko jest... ale dzieki za wiadomości na klp bo są i były na prawde przydatne przez te trzy lata :)
  mysszka (bgcl {at} wp.pl)

 • Eleganckie analizy. Powaga ale pomagają w przygotowaniu do maturki.
  Adamo ()

 • Dziekuje bardzo =] przyda mi sie przed sprawdzianem. Ciekawe jaka ocenke dostane po takiej powtórce xD
  Angee ()

 • Zamiast czytanką ową popchnąć sumienie do książki przeczytania, my ludzie głupi szukamy, jak szlachetnie urodzeni, łatwego rozwiązania. "Polak przed szkodą, jak i po szkodzie głupi"... a dalej ciemnota.
  Mortifer (columbowie {at} wp.pl)

Tagi: