Lektury   •   Analizy i interpretacje wierszy   •   Motywy literackie   •   Epoki                                                                                                           M

Obraz społeczeństwa rosyjskiego w III części Dziadów (Ustęp; Do przyjaciół Moskali)

Mickiewicz rysuje zróżnicowaną wizję społeczeństwa rosyjskiego. Są wśród nich sprzedawczyki, tchórze i zwyczajni zbrodniarze, ale są także i prawdziwi rosyjscy patrioci.

W grupie pierwszej, czyli wśród lojalnych wobec cara, znajdował się m.in. senator Nowosilcow, człowiek mściwy, bezwzględny, usłużny carowi. W grupie tej znalazł się również szambelan Leon Bajkow, chcący przypodobać się Senatorowi, przyjmujący postawę konformistyczną oraz Botfinka – sędzia śledczy, który wśród metod działania umieścił również katowanie więźniów. Grupa ta jest ucieleśnieniem wszelkiego zła, jakie pochodzi od despotycznego cara.

Z piersią szeroką, z otyłymi karki;
Jako zwierzęta i drzewa północy,
Pełni czerstwości i zdrowia, i mocy.
Lecz twarz każdego jest jak ich kraina,
Pusta, otwarta i dzika równina.


Autor nie zapomina również o grupie zruszczonych Polaków, którzy sprzedali się carowi. Są wśród nich: Wacław Pelikan, zawsze służący Nowosilcowowi, profesor z Uniwersytetu Wileńskiego, wykładający tam anatomię chirurgię oraz doktor, czyli August Becu, ojczym Juliusza Słowackiego, profesor patologii na uniwersytecie w Wilnie.
Mickiewicz nie bał się wyrazić współczucia dla narodu rosyjskiego. Jego zdaniem naród ten przechodził swoista mękę, był prześladowany i tłamszony. Doszła do tego sytuacja gorsza od tej, jaka panowała w Polsce, bowiem car w Rosji prześladował własnych rodaków. Przykładem, który przytoczył Mickiewicz, była budowa w Petersburgu rosyjskiej stolicy – kosztem śmierci wielu ludzi.

Interpretacja ideowa Do przyjaciół Moskali –
Mickiewicz zdaje się podkreślać, iż sami Rosjanie również podlegali surowym karom cara. Autor zdawał się myśleć o tych wszystkich prześladowanych Rosjanach za każdym razem, gdy myślał o swoich rodakach. Podobnie jak w przypadku Polaków, car zsyłał na Syberię kwiat rosyjskiej inteligencji i tych wszystkich, którzy odważyli się marzyć o wolności i swobodzie.

Mickiewicz ukazał jednak i takich, którzy zaprzedali się władzy, chcą w ten sposób uzyskać jak najwięcej korzyści. W ten sposób zrzucili z siebie obowiązek obrony ojczyzny, okazali się za to być zwykłymi służącymi caratu.

Optymistyczne zakończenie utworu zakłada, iż łańcuchy, które krępowały oba narody, w końcu pękną, a ludzie będą mogli się cieszyć długo oczekiwaną wolnością. Mickiewicz dał tutaj wyraz swojej sympatii do narodu rosyjskiego, którą skontrastował z nienawiścią do despotyzmu.

On chce TO zrobić,
a Ty nie jesteś gotowa?

10 zdań, które pomogą Ci
zatrzymać chłopaka przy sobie!

Drukuj  Wersja do druku     Wyślij  Wyślij znajomemu   Wyślij Popraw/rozbuduj artykuł
Komentarze
artykuł / utwór: Obraz społeczeństwa rosyjskiego w III części Dziadów (Ustęp; Do przyjaciół Moskali) • Obraz społeczeństwa rosyjskiego w III części Dziadów (Ustęp; Do przyjaciół Moskali) - InsMona ()
  Bardzo przydatne opracowania, zwłaszcza do takich trudnych lektur jak Dziady. Co prawda całą lekturę przeczytałam, ale chyba tylko pasjonaci literatury romantycznej są w stanie po kilku latach pamiętać dokładnie wszystkich bohaterów itd - więc przed maturą jak najbardziej wypada poszperać trochę po opracowaniach:) Przy zdawaniu 4 rozszerzeń nie da rady czytać lektur od nowa, zwyczajnie nie ma czasu...zatem klp ratuje mi tyłek xD


 • Obraz społeczeństwa rosyjskiego w III części Dziadów (Ustęp; Do przyjaciół Moskali) - Lu. (lu19 {at} wp.pl)
  no to szkoda, że nie chcecie czytać, bo ta strona powinna Wam służyć jako pomoc w analizie, przypomnieniu, czy interpretacji utworu. Romantyzm i dzieła wieszczów trwale są fundamentami naszego języka i kultury-nasz język jest romantyczny. Historia pomaga w interpretacji choćby teraźniejszości, pomaga uczyć się na błędach. Wieszcze byli geniuszami, a historia XIX wieku jest piękna.


 • Obraz społeczeństwa rosyjskiego w III części Dziadów (Ustęp; Do przyjaciół Moska - razor (razorroot {at} gmail.com)
  Fajnie że jest taka strona tym bardziej że nie mam najmniejszego zamiaru tego czytać. Mam scisłe zainteresowania a polski itp humanistyczne bzdety tylko mi wadzą


 • Obraz społeczeństwa rosyjskiego w III części Dziadów (Ustęp; Do przyjaciół Moska - kama (kamap17 {at} wp.pl)
  Ta stronka jest świetna! Tu jest wszystko na temat każdej lektury! Przynajmniej zawsze mam zadanie na Polski i przynajmniej za to nie zbieram jedynek a zbierałabym oj...Dzieki wielkie autorom tej strony, no po prostu suuper!!!


 • Obraz społeczeństwa rosyjskiego w III części Dziadów (Ustęp; Do przyjaciół Moska - kama (kamap17 {at} wp.pl)
  Ta stronka jest świetna! Tu jest wszystko na temat każdej lektury! Przynajmniej zawsze mam zadanie na Polski i przynajmniej za to nie zbieram jedynek a zbierałabym oj...Dzieki wielkie autorom tej strony, no po prostu suuper!!!


 • Obraz społeczeństwa rosyjskiego w III części Dziadów (Ustęp; Do przyjaciół Moskali) - madzia ()
  nie powiem, stronka jest dobra, mozna szybko przypomniec sobie najwazniejsze rzeczy lub bazowac sie na waszych materialach, ale nie ma to jak przeczytac ksiazke a dopiero pozniej z tego wszystkiego korzystac ;-). polecam!


 • Obraz społeczeństwa rosyjskiego w III części Dziadów (Ustęp; Do przyjaciół Moskali) - Paula (paulina16zary {at} interia.pl)
  Bardzo podoba mi się ta strona. Jak dla mnie doskonałe powtórzenie z lekcji i świetny materiał na notatkę. Tego mi było potrzeba. Nie za długie ale rzeczowe i wystarczające. Ciekawie opisane. Myślę, że więcej nie potrzeba.


 • Obraz społeczeństwa rosyjskiego w III części Dziadów (Ustęp; Do przyjaciół Moskali) - Wisienka ()
  Brawo dla autorów strony i wszystkich twórców streszczeń itp..Sa świetne.Jeśli juz czytam jakiekolwiek opracowania,bądź streszczenia- to tylko tu.


 • Obraz społeczeństwa rosyjskiego w III części Dziadów (Ustęp; Do przyjaciół Moskali) - anas. ()
  ta strona jest boska! ;D
Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 

Tagi:
Dziady - studia, matura, korepetycje i konsultacje on-line

Matura z klp.pl. Zobacz inne serwisy Kulturalnej Polski
reklama, kontakt - Polityka cookies