Martyrologia narodu polskiego w III części Dziadów
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wizję cierpienia Polaków Mickiewicz zamieścił w kilku scenach, m.in. w scenie więziennej, czy też scenie balu u Senatora. Już od początku III części dzieła wiemy, iż jest to utwór opisujący narodowe męczeństwo. Mickiewicz już w przedmowie napisał, iż cierpienie jest nieodłącznie związane z Polską i Polakami. Prześladowania zwiększyły się jeszcze wraz z rozpoczęciem działalności przez Nowosilcowa. Autor zadawał tym samym pytanie o sens takiego cierpienia, starając się jednocześnie na to pytanie odpowiedzieć.

Przedmowa –
Autor nakreślił w niej obraz prześladowań, jakim podawane były litewskie dzieci i młodzież. Autorem działań wymierzonych w najmłodszych był rosyjski senator Nowosilcow. To on decydował o zamykanych szkołach, zesłaniach uczniów i nauczycieli na Syberię, wtrąceniach do więzień. Dla Mickiewicza taki zakres prześladowań uprawniał do porównania Polaków do chrześcijan w początkach tysiąclecia.

Dedykacja –
Została ona skierowana do Jana Sobolewskiego, Cypriana Daszkiewicza, Feliksa Kułakowskiego oraz innych przyjaciół ze związku filomatów i filaretów, którzy dla autora stali się symbolami męczeństwa dla dobra narodowej sprawy. Byli oni nie tylko prześladowani za swój patriotyzm, ale przede wszystkim pozbawiono ich łączności z krajem, wywożąc do Moskwy, Petersburga czy Archangielska.

Scena więzienna –
Odnajdujemy w niej metaforyczna przemianę Gustawa – romantycznego kochanka – w Konrada – wojownika o ojczyznę i narodową sprawę. Jest to przemiana symboliczna. Konrad jest romantycznym poetą, ale także (a może przede wszystkim) bojownikiem o wolność Polski. Staje w jej obranie u boku swoich przyjaciół, których Mickiewicz wymienił w dedykacji.

Scena ta zawiera także opowieść Jana Sobolewskiego, który wiedział, jak Polaków wieziono na Sybir. Widział warunki, w jakich tam jechali oraz sposób, w jaki odnosili się do nich rosyjscy żandarmi.

Salon warszawski –
Z tej sceny czytelnik dowiaduje się o historii Cichowskiego, którego przed laty uznano, za zaginionego. Tymczasem został uwięziony. Poddawano go okrutnym, wymyślnym torturom. Mimo że znęcano się nad nim, nikogo z towarzyszy nie wydał. Kiedy po latach więziennej poniewierki wynędzniały wrócił do domu, był człowiekiem zupełnie wyniszczonym, stracił pamięć (prawdopodobnie na skutek lęku przed wydaniem przyjaciół).

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Funkcja obrzędu dziadów w II części Dziadów
2  Dziady cz. I - streszczenie
3  Struktura III części DziadówKomentarze
artykuł / utwór: Martyrologia narodu polskiego w III części Dziadów


 • Ludzie! Czy wy czytacie to, co piszecie? Nie macie czasu na lektury? Polski to nie jest przyszłościowy przedmiot? Jasne, niech całe rzesze analfabetów rzuci się w wir pracy i buduje nową Polskę!Nie można być Polakiem i nie znać naszej historii, także tej literackiej. To jak być lekarzem i nie skończyć medycyny. A na lekturę zawsze jest czas, choćby nawet podczas przerw. Błagam! Jak teraz nie zaczniecie myśleć, to kto was tego nauczy później?
  Zrozpaczona ()

 • Jak tak czytam niektóre komentarze, to śmiać mi się chce. Asia - jak Ty chcesz mieć problemy wyższej rangi, skoro nawet z takimi nie dajesz sobie rady? No, chyba,że wyższą rangą nazywasz wybór pary butów. A poza tym, ludzie - ta strona ma nakreślić niektóre rzeczy, poniekąd rozjaśnić pewne sprawy, ale bez przesady. Chcecie dokładniejsze i treściwsze sprawozdanie - to przeczytajcie po prostu lekturę i opracowania do niej również wydane w postaci książki. Gwarantuję,że wtedy będziecie mieć szczegóły. ; >
  Mariol ()

 • Czy może ktoś wie jakie oni środki psychoaktywne zażywali?? Wszystki te MIcjkiewicze, Słowackie i Norwidy to jeden pies. Zamisat pisac głupoty wzięli by się do normalnej - POŻĄDNEJ pracy!!!
  SzybkiLopez (erw {at} wp.pl)

 • do maksymilian : jeśli jesteś jakimś molem książkowym to sobie czytaj te wszystkie lektury . może nie masz żadnych znajomych i nigdzie nie wychodzisz to sobie czytaj. zgadzam się z asią iż jak tak długo się siedzi w szkole to mało czasu jest na to aby coś przeczytać . A poza tym nawet się się nie chce , bo oprócz przedmiotów maturalnych i robienia projektów są także inne przedmioty których nauczycieli nie obchodzą inne przedmioty. mamy się uczyć i już
  aniusia ()

 • A idź! jak człowiek chodzi do szkoły, na dniach będzie matura i ma niby czytać książki? kiedy? w szkole od 8 do 15 (minimum) nie licząc fakultetów, zajęć przygotowujących do egzaminu zawodowego 3 godzinnych projektów. Wraca do domu bez tchu. A tam dziady 20 pare innych lektur też trzeba przeczytać? co z tego że zrobiłam to rok 2 lata temu, teraz nic z tego nie pamiętam;/ nie mówiąc o matmie i zaraz angielski. Za dużo tego, w mózgu się miesza:( na cholere mi ta wiedza za parę lat o wszystkim zapomnę a problemy urosną do nieco wyższej rangi.
  Asia (asiula191919 {at} buziaczek.pl)

 • A dajcie spokój z tymi beznadziejnymi lekturami to moim zdaniem jest forma rozrywki, a ja wolę inne rozrywki. Polski nie ma w sumie przyszłości w 21 wiek. Przyszłością jest matematyka, którą jest trudno zrozumieć,a nie jakieś Dziady. Istna głupota chociaż j.polski lubię:)
  Kasiaaa ()

 • Opracowanie jest rzeczywiście bardzo dobre i przydatne, ale błagam wszystkich, którzy z tej strony korzystają - nie piszcie, że nie mieliście czasu przeczytać, bo to istna głupota. Jestem człowiekiem zabieganym, ciągle mam coś do zrobienia, a mimo to znalazłem czas, żeby przeczytać wszystkie części Dziadów. I nie żałuję. Nie wiem też, jak można ich nie rozumieć - czysty, rzucający się w oczy przekaz. A opracowanie, które tu zastałem przydało mi się do przypomnienia sobie niektórych faktów, ale nie będę się już dalej rozpisywał... "Nie pozwólcie mi siebie zatrzymywać."
  Maksymilian ()

 • "...choc mogło by byc troche bardziej szczegółowo. Ja bym sie nie obrazila a i moja pani prof była by zadowolona ze wiecej wiem Hih :)". Wybacz, ale powinnaś sama analizować lektury, a nie czekać na gotowe, pełne opracowania. Ta strona jest dla osób, które przeczytały lekturę i tylko uzupełniają informacje przed sprawdzianem czy maturą, a nie dla osób, które całą swoją wiedzę opierają na krótkim streszczonku. Swoją drogą... Dziady cz III świetna lektura, jedna z lepszych :)
  Agnieszka ()

 • choć nie jestem na profilu polonistycznym moja pani profesor jest równie "głęboko" wymagająca, czasami az za bardzo, no cóż.. ale co do tej strony to nie mam zadnych zastrzezen choc mogło by byc troche bardziej szczegółowo. Ja bym sie nie obrazila a i moja pani prof była by zadowolona ze wiecej wiem Hih :)
  Anonim ()

Tagi: