Martyrologia narodu polskiego w III części Dziadów - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wizję cierpienia Polaków Mickiewicz zamieścił w kilku scenach, m.in. w scenie więziennej, czy też scenie balu u Senatora. Już od początku III części dzieła wiemy, iż jest to utwór opisujący narodowe męczeństwo. Mickiewicz już w przedmowie napisał, iż cierpienie jest nieodłącznie związane z Polską i Polakami. Prześladowania zwiększyły się jeszcze wraz z rozpoczęciem działalności przez Nowosilcowa. Autor zadawał tym samym pytanie o sens takiego cierpienia, starając się jednocześnie na to pytanie odpowiedzieć.

Przedmowa –
Autor nakreślił w niej obraz prześladowań, jakim podawane były litewskie dzieci i młodzież. Autorem działań wymierzonych w najmłodszych był rosyjski senator Nowosilcow. To on decydował o zamykanych szkołach, zesłaniach uczniów i nauczycieli na Syberię, wtrąceniach do więzień. Dla Mickiewicza taki zakres prześladowań uprawniał do porównania Polaków do chrześcijan w początkach tysiąclecia.

Dedykacja –
Została ona skierowana do Jana Sobolewskiego, Cypriana Daszkiewicza, Feliksa Kułakowskiego oraz innych przyjaciół ze związku filomatów i filaretów, którzy dla autora stali się symbolami męczeństwa dla dobra narodowej sprawy. Byli oni nie tylko prześladowani za swój patriotyzm, ale przede wszystkim pozbawiono ich łączności z krajem, wywożąc do Moskwy, Petersburga czy Archangielska.

Scena więzienna –
Odnajdujemy w niej metaforyczna przemianę Gustawa – romantycznego kochanka – w Konrada – wojownika o ojczyznę i narodową sprawę. Jest to przemiana symboliczna. Konrad jest romantycznym poetą, ale także (a może przede wszystkim) bojownikiem o wolność Polski. Staje w jej obranie u boku swoich przyjaciół, których Mickiewicz wymienił w dedykacji.

Scena ta zawiera także opowieść Jana Sobolewskiego, który wiedział, jak Polaków wieziono na Sybir. Widział warunki, w jakich tam jechali oraz sposób, w jaki odnosili się do nich rosyjscy żandarmi.

Salon warszawski –
Z tej sceny czytelnik dowiaduje się o historii Cichowskiego, którego przed laty uznano, za zaginionego. Tymczasem został uwięziony. Poddawano go okrutnym, wymyślnym torturom. Mimo że znęcano się nad nim, nikogo z towarzyszy nie wydał. Kiedy po latach więziennej poniewierki wynędzniały wrócił do domu, był człowiekiem zupełnie wyniszczonym, stracił pamięć (prawdopodobnie na skutek lęku przed wydaniem przyjaciół).

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  cytaty
2  Dziady cz. IV – plan szczegółowy
3  Wątki sakralne i ludyczne w II części DziadówKomentarze
artykuł / utwór: Martyrologia narodu polskiego w III części Dziadów


 • bardzo pomocne!krótkie i treściwe, dzięki! =)
  moniaa ()

 • Baaaardzo dobrze opracowany temat! jak wiele innych na tej stronce =) każda lekturke z wami przerabiam :P brawo dla autorów... =)
  Milena (wieszkto {at} op.pl)

 • HMM NO spoko wszystko tylko żeby bardziej dokladnie ta rozmowa więźniów:))to chyba wszystkim potrzebne..szczególnie jak sie nie miało czasu przeczyatć:))
  marzena ()

 • bardzo pomocne przy powtórzeniu...np. do matury;)
  Marcin ()

 • Jesteście wspaniali!!!Własnie tego szukałam!!!
  Anonim ()

 • Moim zdaniem ta strona jest strzałem w dziesiątke. Bardzo dobrze zebrana wiedza która jest nie tyle ściągą, lecz dobrą pomocą np. do powtórzenia. Dzięki wielkie!
  Maciek (silmanor {at} o2.pl)

 • Ha! A kiedy to Cichowski (nie: Ciechowski) został zamordowany? Owszem, policja sfabrykowała taki trop, lecz po czterech latach od aresztowania Cichowski wrócił do domu.
  Anitka (chomik24 {at} op.pl)

 • NIe ma opisu rozmowy więźniów.A to jest mi najbardziej potrzebne
  justyna ()

 • dzieki wam napisalem wypracowanko XD. zobaczymy co za nie dostane xD
  Paweł ()

 • Świetne, krótkie ale treściwe streszczenie i wogóle całe opracowanie lektury!Jak najwięcej takich!
  Ewka (ewka.km3 {at} wp.pl)


Tagi: