Lektury   •   Analizy i interpretacje wierszy   •   Motywy literackie   •   Epoki                                                                                                           M

Obraz polskiego społeczeństwa zawarty w scenach Salon warszawski i Pan Senator w III części Dziadów

Obraz, jaki wyłania się z tej sceny, dzieli wyraźnie Polaków na dwie grupy – na prawdziwych patriotów oraz na sprzedawczyków, którzy oportunistycznie zaprzedali się zaborcy. Pierwsi stoją przy drzwiach, są to młodzi studenci oraz kilku starszych ludzi. Grupa druga natomiast zasiada przy stolikach – to elita, piękne damy, carscy urzędnicy i oficerowie.

Różnią się oni jednak nie tylko pozycją społeczną, którą widać po sposobie bycia, ale również poglądami. Rozmawiają oni na całkiem odmienne tematy. Patrioci dyskutują o sytuacji, jaka panuje w kraju, o prześladowaniach, przesłuchaniach, zesłaniach, o carskiej polityce, o aresztowaniu Cichowskiego, krytykując jednocześnie towarzystwo zasiadające przy stolikach:

Ach, szelmy, łotry, łajdaki!
Żeby ich piorun trzasł.


Zasiadająca przy stolikach elita natomiast analizuje kolejne wydawane przez Nowosilcowa bale, wyjazd Senatora, pojawia się również kwestia poezji i literatury.

Jaka muzyka, jaki śpiew
Jak pięknie meblowany dom.
[...] Ach, jaka świetność,
przepych jaki!


W trakcie rozmowy na ten ostatni temat większość zebranych doszła do wniosku, iż polska literatura jest mierna i nie może się równać z poezją francuską. Całkiem odmienny w tej kwestii pogląd wyrażała natomiast grupa patriotów – według nich poezja, tak jak czynią to rodacy, winna angażować się społecznie, politycznie, winna przekazywać historię, uczyć kochać ojczyznę.

W ten sposób Mickiewicz chciał pokazać ogromny kontrast, panujący pomiędzy dwiema grupami Polaków. Zobrazował to metaforą lawy:

Nasz naród jak lawa
Z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa,
Lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi,
Plwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi.


Lawą autor nazwał elitę, wewnętrzny ogień natomiast oznaczał patriotów. Ci, którzy przewodzili narodowi, nie byli mu prawdziwie oddani, sprzedali się. Prawdziwą wartość i klejnot narodu stanowili ci niepozorni młodzi ludzie, prześladowani spiskowcy, których popierał autor.
Wizja polskiego społeczeństw ma ponadto miejscami charakter pamfletu, karykatury (co widać np. w dyskusji o poezji mówiącej o sadzeniu grochu), jest przerysowana i skontrastowana. Mickiewicz jednak dość jednoznacznie opowiada się po jednej ze stron, tj. optuje za bezkompromisownością oraz patriotyzmem.

On chce TO zrobić,
a Ty nie jesteś gotowa?

10 zdań, które pomogą Ci
zatrzymać chłopaka przy sobie!

Drukuj  Wersja do druku     Wyślij  Wyślij znajomemu   Wyślij Popraw/rozbuduj artykuł
Komentarze
artykuł / utwór: Obraz polskiego społeczeństwa zawarty w scenach Salon warszawski i Pan Senator w III części Dziadów • Obraz polskiego społeczeństwa zawarty w scenach Salon warszawski i Pan Senator w III części Dziadów - Anonim ()
  Dziady sa fajne jak się je opracuje. Tutaj masz wszystko wytłumaczone i rozkminione. Jednak gdybyś przeczytał je sam. Pewnie nie skumałbyś ani jednego watku


 • Obraz polskiego społeczeństwa zawarty w scenach Salon warszawski i Pan Senator w III części Dziadów - migota ()
  ja chodzę do klasy o profilu historyczno-prawnym i to wcale nie ustrzeglo mnie przed gnębieniem ze strony matematyka. także widzicie- sprawiedliwość ;) a opracowanie całkiem dobre, pozdrawiam.


 • Obraz polskiego społeczeństwa zawarty w scenach Salon warszawski i Pan Senator w - Anonim (hannibal.lecter {at} op.pl)
  Muszę się przyznać że nie przeczytałem zbyt wielu lektur w mojej szkolnej karierze, ale wasze opracowania naprawdę mnie do tego mobilizują. Przysięgam sobie że kiedyś je przeczytam. Dzięki, zajebiste opracowania:)


 • Obraz polskiego społeczeństwa zawarty w scenach Salon warszawski i Pan Senator w III części Dziadów - III LO ()
  gdybym napisala o polakach jako o sprzedawczykach bylby to blad. jest to forma klokwialna. prawidlowa: lojalisci. Tekst dobry zeby zrozumiec ale nie sugerowalabym sie forma przy pisaniu wypracowania pzdr.


 • Obraz polskiego społeczeństwa zawarty w scenach Salon warszawski i Pan Senator w III części Dziadów - kaśka ()
  dzięki,nie czytałam "dziadów" ale ta strona pomogła mi zrozumieć o co wogóle chodziło w tym utowrze... Jest pomocne i bardzo dobrze napisana. Dzięki za pomoc:)


 • Obraz polskiego społeczeństwa zawarty w scenach Salon warszawski i Pan Senator w - Kuba (anonimowy_17 {at} op.pl)
  Praca na pewno bardzo pomocna, jak z resztą cała ta strona:], ale wiem, że moja polonistka nie oceniła by tej pracy na pewno na więcej niż 3. Pozdrowienia i podziękowania dla twórców tej strony!


 • Obraz polskiego społeczeństwa zawarty w scenach Salon warszawski i Pan Senator w III części Dziadów - Agnieszka ()
  Nom świenie opracowane...i tak ma byc...jestem na profilu mat-inf i polski z historia doprowadza mnie do rozpaczy;/...Musze miec minimum 3...chyba powalcze o tą ocene z tą stronka:D..pozdro


 • Obraz polskiego społeczeństwa zawarty w scenach Salon warszawski i Pan Senator w - Gothika (phalange {at} wp.pl)
  jak już mówiłam przy martyrologi, pomogło. a polonistki wcale nie sa aż tak wredne :D trzeba tylko pokazac, ze na polskim tez Ci zależy, nawet jesli to nieprawda. to tzw. gęby jak mówił Gombrowicz :)))


 • Obraz polskiego społeczeństwa zawarty w scenie Salon warszawski w III części Dziadów - Kwachu ()
  no jak Ustępu nie ma, przyjżyj sie uważnie
Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 

Tagi:
Dziady - studia, matura, korepetycje i konsultacje on-line

Matura z klp.pl. Zobacz inne serwisy Kulturalnej Polski
reklama, kontakt - Polityka cookies