Obraz polskiego społeczeństwa zawarty w scenach Salon warszawski i Pan Senator w III części Dziadów - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Obraz, jaki wyłania się z tej sceny, dzieli wyraźnie Polaków na dwie grupy – na prawdziwych patriotów oraz na sprzedawczyków, którzy oportunistycznie zaprzedali się zaborcy. Pierwsi stoją przy drzwiach, są to młodzi studenci oraz kilku starszych ludzi. Grupa druga natomiast zasiada przy stolikach – to elita, piękne damy, carscy urzędnicy i oficerowie.

Różnią się oni jednak nie tylko pozycją społeczną, którą widać po sposobie bycia, ale również poglądami. Rozmawiają oni na całkiem odmienne tematy. Patrioci dyskutują o sytuacji, jaka panuje w kraju, o prześladowaniach, przesłuchaniach, zesłaniach, o carskiej polityce, o aresztowaniu Cichowskiego, krytykując jednocześnie towarzystwo zasiadające przy stolikach:
Ach, szelmy, łotry, łajdaki!
Żeby ich piorun trzasł.
Zasiadająca przy stolikach elita natomiast analizuje kolejne wydawane przez Nowosilcowa bale, wyjazd Senatora, pojawia się również kwestia poezji i literatury.
Jaka muzyka, jaki śpiew
Jak pięknie meblowany dom.
[...] Ach, jaka świetność,
przepych jaki!
W trakcie rozmowy na ten ostatni temat większość zebranych doszła do wniosku, iż polska literatura jest mierna i nie może się równać z poezją francuską. Całkiem odmienny w tej kwestii pogląd wyrażała natomiast grupa patriotów – według nich poezja, tak jak czynią to rodacy, winna angażować się społecznie, politycznie, winna przekazywać historię, uczyć kochać ojczyznę.

W ten sposób Mickiewicz chciał pokazać ogromny kontrast, panujący pomiędzy dwiema grupami Polaków. Zobrazował to metaforą lawy:
Nasz naród jak lawa
Z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa,
Lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi,
Plwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi.
Lawą autor nazwał elitę, wewnętrzny ogień natomiast oznaczał patriotów. Ci, którzy przewodzili narodowi, nie byli mu prawdziwie oddani, sprzedali się. Prawdziwą wartość i klejnot narodu stanowili ci niepozorni młodzi ludzie, prześladowani spiskowcy, których popierał autor.

Wizja polskiego społeczeństw ma ponadto miejscami charakter pamfletu, karykatury (co widać np. w dyskusji o poezji mówiącej o sadzeniu grochu), jest przerysowana i skontrastowana. Mickiewicz jednak dość jednoznacznie opowiada się po jednej ze stron, tj. optuje za bezkompromisownością oraz patriotyzmem.

Oznacz znajomych, którym może się przydać
  Dowiedz się więcej
1  Dziady jako dramat romantyczny
2  Uniwersalizm przesłania III części Dziadów
3  Struktura III części DziadówKomentarze
artykuł / utwór: Obraz polskiego społeczeństwa zawarty w scenach Salon warszawski i Pan Senator w III części Dziadów


 • Chciałam powiedziec ,z e ogolnie cała stronka jest rewelacyjna , chodze do klasy humanistycznej , i bardzo mi pomaga bo zawiera abrdzo dobre tresciwe opracowania , a to teraz jest w cenie POZDRO dla Autorów
  Kinga ()

 • WSZYUSTKO JEST SUPER ALE CZEMU NIE UWZGLĘDNILIŚCIE USTĘPU ?????? TAM TEŻ SĄ WAŻNIE RZECZY !!!!!
  MaR[TyN]K[a] (niunia.wp.pl)

 • tak zgadzam sie z wszystkimi powyzszymi opinimai
  john rambo ()

 • Swietna stronka !! Mam nadzieje, ze jutro dzieki niej zalicze pierwszy semestr z polaka :P hehe. Pozdrawiam :)
  Justynka :) (motylek513 {at} wp.pl)

 • super praca!! mam nadzieję ze dostanę coś dobrego przynajmniej 4. Mam ambicje na 4 na koniec sem. :) Oby sie udało... :d
  Paulisia (paulisia21 {at} wp.pl)

 • No ja jestem tak zadowolony ze chcetnie wynagrodziłbym tą prace osobiscie.Najchcetmniej w naturze jesli to autorka :P no a jak autor .. to moge dać najwyżej worek ziemniakow :D ale i tak jestem zadowolony z opracowania :)
  predatorius (nigga {at} o2.pl)

 • No ja jestem tak zadowolony ze chcetnie wynagrodziłbym tą prace osobiscie.Najchcetmniej w naturze jesli to autorka :P no a jak autor .. to moge dać najwyżej worek ziemniakow :D ale i tak jestem zadowolony z opracowania :)
  predatorius (nigga {at} o2.pl)

 • świtnie że można znależc takie prac ratuja nas z opresji
  monia ()

 • Świetna, bo własnie to jest moja praca domowa:) Dzieki, ze ktos dał cos takiego!
  Gosia ()

 • Świetna praca ktora bardzo pomogła mi w pr. domowej bo nie wiedziałam jak do tego sie zabrac =)) oby wiecej takich przejzystych prac
  AguniA ()

 • świetna strona...świetne opracownia...dobrze sie je czyta...wyjaśniająwiększośćniejasnych rzeczy...
  ... ()

 • dobra praca naprawde mi pomogła :)
  Aśka ()

 • ŚWIETNA PRACA TAKIEJ SZUKAŁAM DZIEKI
  JUSTYNKA ()

 • cała stronka, opisy, podteksty streszczenia i linki po prostu super
  krzysiek (siemes {at} interia.pl)

 • świetny materiał ratujesz mi życie
  domka ()


Tagi: