Mała improwizacja III części Dziadów – interpretacja
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Improwizacja – to utwór wygłoszony bez wcześniejszego przygotowania, pod wpływem chwili i natchnienia.
Obie części improwizacji, które Mickiewicz umieścił w III części swojego dzieła, uważane są za wielkie osiągnięcie polskiego romantyzmu. Konrad, w I części monologu, jest uosobieniem twórczej potęgi, wyraża również dramat samotnego poety, który nie potrafi do końca nadać kształt swoim myślom. II część ukazuje go już jako przedstawiciela krzywdzonego narodu, wyraziciela jego racji i krzywd.

Konrad, figura romantycznego poety, pod wpływem chwili, jej nastroju, a także z wielkiej miłości do ojczyzny i z patriotycznego obowiązku, w sposób bardzo emocjonalny i patetyczny wygłosił swą sławną mowę – nazywaną Małą Improwizacją. Sformułował on w niej swój profetyzm (profetyzm – jest to zdolność przewidywania przyszłości, prorokowania) chcąc przekazać światu, iż stał się prorokiem głoszącym przyszłość swojego narodu. W tym celu wzniósł się ponad ludzkość w postaci orła. (orzeł – motyw często wykorzystywany w literaturze epoki, symbolizujący siłę, odwagę, godność, waleczność).

Nagle nad orłem pojawił się czarny kruk – swą sylwetką zasłonił niebo i przykrył horyzont, nie pozwolił również orłowi na spokojny lot. Krukiem tym był carat i jego rządy, przynoszące Polsce tylko nieszczęścia.
  Dowiedz się więcej
1  Obraz polskiego społeczeństwa zawarty w scenach Salon warszawski i Pan Senator w III części Dziadów
2  Najważniejsze inscenizacje
3  Dziady cz. IV - streszczenieKomentarze
artykuł / utwór: Mała improwizacja III części Dziadów – interpretacja


 • Wszystko fajnie, ale ten kruk nie do końca mi się nie podoba... Moja siostra studiuje polonistykę i tam ją uczyli, że w tym wypadku kruk jest symbolem DOBRA - strzeże tajemnicy przed samozwańczym prorokiem - Konradem!
  Apsiik (apsiiko {at} wp.eu)

 • Hmm, a nie uważacie, że kruk to symbol pychy Konrada, który dla ojczyzny gotów był przeciwstawić się Bogu? To ona nie pozwoliła mu doznać profetycznej wizji przyszłej Polski.
  Ania ()

 • Praca bardzo mi pomogła zaznajomić się z tą improwizacją- wszystko co najważniejsze wypisane i wielkie dzięki za tą pracę, bo teraz po tej interpretacji nie ma opcji na złą ocenę z odpowiedzi ;)
  Dominika (dominika.j.6 {at} wp.pl)

 • Ten temat jest na 5 z plusem bardzo dobrze i szczegółowo sformułowany ... Mickiewicz...czyli w utwotze jako Konrad jest zbyt pewny co do swojej siły nad światem i przyszłością dla swojego narodu. Głupek myślał że jest silniejszy od samego Boga,dlatego mu się plany zjebały ;D
  AGusia (agusiapusia2 {at} inMail.pl)

 • interpretacja krotka i zwiezla. bardzo mi sie podoba. mysle ze zawarte sa w niej wszystkie potrzebne informacje. co do kruka, mnie uczono ze jest to symbol zla, nienawisci oraz cara. interpretacja kruka jako boga wydaje mi sie sluszna i bardziej wiarygodna bo pozniej w wlk improwizacji konrad rozmawia z bogiem.
  mymy ()

 • Moim zdaniem nic nie brakuje tej interpretacji. Zawarte są wszystkie niezbędne informacje, a przy tym jest krótka i na temat, bez niepotrzebnego owijania w bawełnę. Jeśli chodzi o kruka- przychylam się do wypowiedzi "Flik" . Pozdrawiam
  Agne999 ()

 • wiecie co, bo to nie jest strona z gotowcami, tylko z materiałami,które pomogą coś wyjaśnić, albo przypomnieć. Ja czesto korzystam z klp, a mam 5 z polskiego. Kwestia jak sie to wykorzysta.
  Clarie ()

 • do matematyk: wiesz, jakby Ci to powiedzieć, ale tekst literacki ma to do siebie, że każdy może go interpretować na swój sposób. To waśnie wywyższa literaturę nad innymi dziedzinami sztuki. Dla wyjaśnienia ja jestem z biol-chemu :)
  Clarie ()

 • mom zdanem jest to bardzo dobre opracowanie,ja tez bardzo czesto korzystam z tej stonki i szczerze mowiac bardzo mi pomaga. Podziekowania dla tworcow;):)
  wk ()

Tagi: