Mała improwizacja III części Dziadów – interpretacja - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Improwizacja – to utwór wygłoszony bez wcześniejszego przygotowania, pod wpływem chwili i natchnienia.
Obie części improwizacji, które Mickiewicz umieścił w III części swojego dzieła, uważane są za wielkie osiągnięcie polskiego romantyzmu. Konrad, w I części monologu, jest uosobieniem twórczej potęgi, wyraża również dramat samotnego poety, który nie potrafi do końca nadać kształt swoim myślom. II część ukazuje go już jako przedstawiciela krzywdzonego narodu, wyraziciela jego racji i krzywd.

Konrad, figura romantycznego poety, pod wpływem chwili, jej nastroju, a także z wielkiej miłości do ojczyzny i z patriotycznego obowiązku, w sposób bardzo emocjonalny i patetyczny wygłosił swą sławną mowę – nazywaną Małą Improwizacją. Sformułował on w niej swój profetyzm (profetyzm – jest to zdolność przewidywania przyszłości, prorokowania) chcąc przekazać światu, iż stał się prorokiem głoszącym przyszłość swojego narodu. W tym celu wzniósł się ponad ludzkość w postaci orła. (orzeł – motyw często wykorzystywany w literaturze epoki, symbolizujący siłę, odwagę, godność, waleczność).

Nagle nad orłem pojawił się czarny kruk – swą sylwetką zasłonił niebo i przykrył horyzont, nie pozwolił również orłowi na spokojny lot. Krukiem tym był carat i jego rządy, przynoszące Polsce tylko nieszczęścia.

Oznacz znajomych, którym może się przydać
  Dowiedz się więcej
1  Dziady cz. I - streszczenie
2  Słowacki kontra Mickiewicz – dwie wersje mesjanizmu polskiego
3  Upiór - analiza i interpretacjaKomentarze
artykuł / utwór: Mała improwizacja III części Dziadów – interpretacja


 • Za 2 dni matura a ja nic nie pamietam z dziadow i pozostalych lektur ;( Moze przez to ze ich nie czytalem. Musze wiecej wyciagnac z fragmentu. O odnisieniu sie do calosci nie mam co marzyc.
  szymson ()

 • Wg Literatury Polskiej Tomkowskiego kruka interpretowano też jako anioła lub szatana - zapamiętało mi się bo przecież są to 2 niemal zupełnie przeciwne interpretacje, ale widać, że w naukach humanistycznych wszystko jest możliwe - LOL
  matematyk (piotrwoj {at} ikard.pl)

 • Ja tez w szkole uczylam sie ze kruk symbolizuje Boga, Konrad wywyzszyl sie ponad ludzi, uznajac ze jest lepszy od samego Stowrcy dlatego przegral i nie mial dostepu do tego co mialo sie zdazyc w przyszlosci, do historii wlasnego narodu.
  Nora ()

 • A mnie uczono jeszcze innej interpretacji motywu kruka w Malej Improwizacji. Miał on symbolizować Boga, który przesłonił Konradowi widok na przyszłe wydarzenia i uniemożliwił zgłębienie tajemnic znanych tylko jemu. Ale to pewnie tez kolejna z wielu interpretacji ;) Co do samej interpretacji - bardzo pomocna komuś, kto zna sam utwór, a przynajmniej jego część i pomaga ugruntować zdobytą wiedzę, ale jeśli ktoś nawet nie otworzył "Dziadów" to nawet i taka strona mu nie pomorze (no chyba, ze nauczy się jej treści na pamięć;)
  fatal error ()

 • Ja znam inną interpretację kruka..Symbolizuję on pychę z jaką odnosi się Konrad o swojej roli wieszcza. Prorok nie może sam się wynosić nad ludzi ze swoim darem, a musi byc pokorny wobec Boga(tak jak Ks. Piotr i Ewa). Ale może naprawdę istnieje wiele interpretacji ;) Pzdr.
  Flik (sethio8 {at} tlen.pl)

 • Sądze że jest to dobry opis improwzacji ale brakuje w nim zainterpretowania i rozwiniecia tekstu poniewaz z młą improwizacja mozna było by się troszke wiecej pobawić pozdrawiam Madzik!!!!
  Magdalenka (madziakitki)

 • za mało widomości,ale bardzo mi się przydała
  Szymon (cichy63 {at} vp.pl)

 • moim zdaniem bardzo dobry opis Malej Improwiyacji-krotko i na temat.a i tak wieksza role odgrywa wielka improwizacja.Chcalabym jeszcze powiedziec,ze bardzo podoba mi sie ta stronka.czesto z niej kozystam!!!!!
  goska (gogabb {at} op.pl)

 • Analiza bardzo powierzchowna, powinna być to analiza pełna "linika po linice" z cytatami. To co du jest, większość może sama wywnioskować. Odnosząc się do wypowiedzi Tomka, język wcale nie jest "górnolotny"
  Wojtek ()

 • hm...im za mało i za ogólnie.jak potrzebujesz szczegółów to weź i przecztaj sobie z łaski swojej ta książke i nie ośmieszaj sie!A to jest po prostu książka z wyższej półki i dla ludzi inteligentnych.Więc jak jej nie przeczytasz to nie zrozumiesz co tam jest napisane.Jak dla mnie to jest to dobre.sorki za szczerość ale taka jest prawda.
  Karola ()

 • Na małę śiągi OK :)
  Paweł ()

 • A' propos czarnego kruka: to mogl on miec wiele znaczen, oprocz tego przytoczonego w tekscie. Mógł jeszcze oznaczac szatana (ktory potem pojawia się) bądź idac bardziej w strone historii - nieudane powstanie. Przez to Polska zdawala się nie mieć już przyszłości. Tak poza tym wszystko ok, ale mogloby byc bardziej szczegółowo. POZDR
  Sławek ()

 • za malo, za ogólnie, ale dobre i to
  Robert ()

 • Według mnie o wiele za mało
  Marcin ()

 • wiele ogólników, potrzebuje szczegółów.
  Anonim (..... {at} op.pl)


Tagi: