Adam Mickiewicz - życiorys - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Adam Mickiewicz należy do największych twórców literatury polskiej. Jego życie jest przykładem klasycznej biografii romantycznej, typowej dla całego pokolenia. Określały ją m.in. sytuacja panująca w kraju, światopogląd romantyczny oraz echo powstania.

Mickiewicz urodził się 24 grudnia 1798 roku w Zaosiu koło Nowogródka. Jego rodzina wywodziła się z drobnej szlachty, ojciec pracował w sądzie w Nowogródku. W tamtych okolicach upłynął pierwszy okres życia małego Adama, który tam chodził do szkoły prowadzonej przez dominikanów. W 1812 roku Mickiewiczowi umarł ojciec. W 1815 roku Adam udał się do Wilna, gdzie na tamtejszym uniwersytecie rozpoczął studia.

W tym miejscu biografowie wyodrębniają tzw. etap wileńsko-kowieński w życiu wieszcza. W latach 1816 – 1819 studiował bowiem w Wilnie, potem zaś, w latach 1819 – 1823, pracował w Kownie. W tym czasie Mickiewicz nawiązał bliższe kontakty z grupą filomatów i filaretów, pisał także swoje pierwsze utwory poetyckie, takie jak: Oda do młodości czy Pieśń filaretów. W tamtym czasie poznał również Marylę Wereszczakównę, do której miłość wpłynęła na jego całe późniejsze życie, nie tylko osobiste, ale również na jego twórczość. Rodzina Maryli uznała, iż nie był on dla niej odpowiednim kandydatem na męża, (nie był bowiem zamożny), a więc Maryla wkrótce stała się żoną hrabiego Puttkamera.

W Kownie Mickiewicz pracował jako nauczyciel, co nie było dla niego szczytem ambicji. W tamtym czasie napisał m.in. Ballady i romanse, Grażynę oraz II i IV część Dziadów. W tym celu korzystał z bogatej tradycji ballad i podań litewskich.

W 1823 roku organizacja filomatów, do której przynależał Mickiewicz, została zdekonspirowana. W wyniku postępowania sądowego Mickiewicza skazano na zesłanie do Rosji, a wydarzenie to stało się początkiem kolejnego okresu w jego życiu, tzw. etapu rosyjskiego. Podczas pobytu w Rosji przyjaźnił się z tamtejszymi romantykami (m.in. Puszkinem) oraz dużo podróżował – na Krym, do Moskwy, Petersburga czy Odessy. W Rosji powstały jego słynne Sonety krymskie oraz Konrad Wallenrod.

W 1829 roku rozpoczął się etap drezdeński w życiu Mickiewicza. Po wyjeździe z Rosji znalazł się we Włoszech, gdzie dowiedział się o wybuchu powstania listopadowego. Zdecydował się udać do Polski, gdzie przybył pod koniec 1831 roku, jednak nie udało mu się przedostać do Królestwa. W 1832 roku razem z falą popowstańczej emigracji znalazł się w Dreźnie, gdzie powstała najsłynniejsza, III część Dziadów. Również w 1832 roku przyjechał do Paryża, gdzie postanowił pozostać na dłużej.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Dziady cz. III - streszczenie
2  Obraz społeczeństwa rosyjskiego w III części Dziadów (Ustęp; Do przyjaciół Moskali)
3  Obraz polskiego społeczeństwa zawarty w scenach Salon warszawski i Pan Senator w III części DziadówKomentarze
artykuł / utwór: Adam Mickiewicz - życiorys


 • super stronka mam nadzieje ze pomoze w szkole
  olka (olenka1988_17 {at} o2.pl)

 • Strona bardzo przydatna w szkole, zwięźle i ta temat. Jak ma sie czegos dowiedziec, to wole samych konkretów. Serdecznie pozdrawiam.
  Kasia ()

 • Krótka. Potrzebuję więdzej informacji i zdjęć. Moja ocena to 3+
  Asia (asiafik {at} o2.pl)

 • Adam mickiewicz to spoko ziomek ale ja na jego miejscu bym nic nie pisał bo mu to nie wychodzi
  kuba ()

 • naprawde super stronka..... z wypracowania dostałam 5+ EXTRA!!!!!!!
  Ola (www.alabatros {at} o2.pl)

 • Dość dobry ale troche za mało konkretów zobaczymy co z tego bedzie. :)
  Hardlife ()

 • No i to mi się podoba, krótko i na temat, a nie 5 stron i co mam z tego. Ocena 5+.
  Agata ()

 • Bardzo fajna stronka znalazłem w niej co chciałem poprostu super pozdrawiam ;-)
  Damian (BEDNARE15 {at} POCZTA.FM)

 • stronka super!mam prośbe napiszcie coś o Zyciu intymnym Adama Mickiewicza i jego stosunku do Słowackiego.buzki
  anka (pizmok5 {at} poczta.fm)

 • nie powinien być spis najważniejszych dzieł tylko wszystkich :)) I poza tym w tekście powinny być daty ich powstania i wydania ://
  ogi (zdyniu {at} wp.pl)

 • Bardzo fajna stronka... Jest wszystko napisane krotko i zwiezle... To mi sie podoba... ;) Pozdrawiam ;)
  Mery ;) (marysia_myszka {at} op.pl)

 • interesujac praca .podoba mi sie
  ewcia ()

 • Ciesze sie że coś takiego znalazłam na tej stronie, przyda się na polski, a swoją droga to fajnie, że jest tu tez zamieszczony utwor bo nie musze latać do biblioteki!!
  asia (asiuulkaa {at} interia.pl)

 • bardzo interesujace,duzo wiadomosci
  polin (pschreuder {at} wp.pl)

 • twoja praca jest niewyczerpująca i nie obejmuje co ważniejszych aspektów życia naszego wieszcza narodowego. nie zawiera wszystkich utworów napisanych przez niego oraz szczegółów dot. działalności politycznej
  licealista ()


Tagi: