Adam Mickiewicz - życiorys
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Adam Mickiewicz należy do największych twórców literatury polskiej. Jego życie jest przykładem klasycznej biografii romantycznej, typowej dla całego pokolenia. Określały ją m.in. sytuacja panująca w kraju, światopogląd romantyczny oraz echo powstania.

Mickiewicz urodził się 24 grudnia 1798 roku w Zaosiu koło Nowogródka. Jego rodzina wywodziła się z drobnej szlachty, ojciec pracował w sądzie w Nowogródku. W tamtych okolicach upłynął pierwszy okres życia małego Adama, który tam chodził do szkoły prowadzonej przez dominikanów. W 1812 roku Mickiewiczowi umarł ojciec. W 1815 roku Adam udał się do Wilna, gdzie na tamtejszym uniwersytecie rozpoczął studia.

W tym miejscu biografowie wyodrębniają tzw. etap wileńsko-kowieński w życiu wieszcza. W latach 1816 – 1819 studiował bowiem w Wilnie, potem zaś, w latach 1819 – 1823, pracował w Kownie. W tym czasie Mickiewicz nawiązał bliższe kontakty z grupą filomatów i filaretów, pisał także swoje pierwsze utwory poetyckie, takie jak: Oda do młodości czy Pieśń filaretów. W tamtym czasie poznał również Marylę Wereszczakównę, do której miłość wpłynęła na jego całe późniejsze życie, nie tylko osobiste, ale również na jego twórczość. Rodzina Maryli uznała, iż nie był on dla niej odpowiednim kandydatem na męża, (nie był bowiem zamożny), a więc Maryla wkrótce stała się żoną hrabiego Puttkamera.

W Kownie Mickiewicz pracował jako nauczyciel, co nie było dla niego szczytem ambicji. W tamtym czasie napisał m.in. Ballady i romanse, Grażynę oraz II i IV część Dziadów. W tym celu korzystał z bogatej tradycji ballad i podań litewskich.

W 1823 roku organizacja filomatów, do której przynależał Mickiewicz, została zdekonspirowana. W wyniku postępowania sądowego Mickiewicza skazano na zesłanie do Rosji, a wydarzenie to stało się początkiem kolejnego okresu w jego życiu, tzw. etapu rosyjskiego. Podczas pobytu w Rosji przyjaźnił się z tamtejszymi romantykami (m.in. Puszkinem) oraz dużo podróżował – na Krym, do Moskwy, Petersburga czy Odessy. W Rosji powstały jego słynne Sonety krymskie oraz Konrad Wallenrod.

W 1829 roku rozpoczął się etap drezdeński w życiu Mickiewicza. Po wyjeździe z Rosji znalazł się we Włoszech, gdzie dowiedział się o wybuchu powstania listopadowego. Zdecydował się udać do Polski, gdzie przybył pod koniec 1831 roku, jednak nie udało mu się przedostać do Królestwa. W 1832 roku razem z falą popowstańczej emigracji znalazł się w Dreźnie, gdzie powstała najsłynniejsza, III część Dziadów. Również w 1832 roku przyjechał do Paryża, gdzie postanowił pozostać na dłużej.

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Dziady jako dramat romantyczny
2  Portret tragicznego kochanka romantycznego w IV części Dziadów
3  Dziady cz. IV - streszczenieKomentarze
artykuł / utwór: Adam Mickiewicz - życiorys


 • No i szacunek za naszych ziomków !!! czy ktoś sie ze mna nie zgadza ??? Dziś patrząc co się ciśnie na tym świecie to żal PL!!! Chciał bym Mickiewicza widzieć w sejmie jak jedzie z tą frajernią XD Dziś tylko $O$ SIE liczy i władza heh.. W grobie sie przewraca pewnie jak patrzy co tu sie dzieje:(( I pomyśleć że, Był I jest POLAKIEM PS dziś sie nie ciśnie:(( zapraszam na mój profil nk Mateusz Piekarski Dobrociechy. kolo Koszalina; {at}
  matheo1989r (mateusz0809 {at} onet.pl)

 • Niezła stroniczzzzka na zadanie z polaka do I gim. iDeAlNe!!! Jakby co to chodzę do Gimnazjum Stowarzyszenia Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu :D trochę długa nazwa nie ??
  Norbuś ()

 • hmmmmm.... jakos to do mnie nie przemawia ale spoko tylko nie wiem jak to streścić na "krótką notatkę" jak to moja p. od polaka mówiła tak jakoś na 1,5 strony jakoś może napisze wielkie THX za info o Adasiu Micku
  Jestem żółty jak POKEMON ()

 • spoko zyciorys... tylko duzoooo... miałam napisać 1,5 strony a napisałam prawie 2,5 wiec spoko ale 5 jest... i taka moja mała uwaga tytuły utworów powinny być napisane w cudzysłowie...pozdro
  taaaaOnaaaa (gosia.pucek {at} op.pl)

 • Strona jak dla mnie świetna - nawet w mojej porypanej szkole z tymi opracowaniami udaje mi się odpowiadać na 3 a tutaj to jest nie lada sukces. Mickiewicz to naprawdę świetny człowiek - ale po co on pisał?nie mógł się zająć ogrodnictwem??
  olga ()

 • Filomaci i filareci – Filomat – etymologicznie oznacza miłośnika wiedzy. Celem działania tego związku było szerzenie nauki, samokształcenie oraz działalność polityczna, polegająca na dążeniach wolnościowych.
  rybka ()

 • Bardzo fajna stronka. Znalazłam tu wszystko czego szukałam. Jedna uwaga jeśłi roku urodzenia jest pogrubiony to moim zdaniem rok w którym zmarł też powinien być pogrubiony:) ale to tylko taki mały szczegół pozdrawiam
  Martika (truskaweczka_92 {at} wp.pl)

 • Mi też się bardzo podoba.Bardzo łatwo jest się z tego nauczyć :DMoja pamięć często zawodzi !!!;-)
  Pypcia ()

 • znalazłam na tej stronce czego potrzebowałam i to mi sie podoba.zwiężle i na temat
  madzia ()

Tagi: