Trzy godziny: rozpaczy, miłości i przestrogi w IV części Dziadów - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Gustaw, nie mogąc pogodzić się z utratą ukochanej kobiety, popełnia samobójstwo. Śmierć nie przynosi jednak kresu jego mękom – co roku powraca na ziemię, aby przeżyć swoje życie na nowo. Cierpi i ponowienie popełnia symboliczne samobójstwo. To kara za grzech śmiertelny, jakiego się dopuścił, targając się na własne życie. IV część Dziadów obejmuje trzy godziny, które Gustaw spędza w domu Księdza, swego dawnego nauczyciela. W tym przedziale czasowym zamyka się również całe życie bohatera. Poznajemy je w formie zbliżonej do chrześcijańskiej spowiedzi, niezwykle emocjonalnej, uczuciowej, w trakcie której bohater żali się i wyznaje tragiczną historię niespełnionej miłości.

Kolejno następują po sobie: godzina miłości, godzina rozpaczy i godzina przestrogi. Oddziela je od siebie bicie zegara, pianie koguta i zgaśnięcie w sposób nadprzyrodzony kolejnej świecy.

Godzina miłości
Rozpoczyna się o godzinie dziewiątej. Gustaw przeżywa szczęśliwe chwile, kiedy rodziło się jego uczucie. Mówi o miłości idealnej i wiecznej, której nie może zniszczyć nawet rozstanie. Wygłasza teorię „bliźniaczych dusz”, zgodnie z którą istnieją na świecie ludzie będący dwiema cząstkami jednaj duszy i to oni właśnie są sobie przeznaczeni. Bóg związał ich na wieki i jeśli niemożliwe dla tych dwojga ludzi jest szczęście na ziemi, dusze ich „złączą się w jedność” po śmierci, wtedy znów się „dusza z duszą zleje”. Wiemy jednak, że miłość Gustawa przyniosła mu, po początkowej euforii, tylko cierpienie. Zrozpaczony pyta:
Za coś dla mnie tyle ulubiona?
Za com z twoim spotkał się wejrzeniem?
Jednąm wybrał z tylu dziewcząt grona,
I ta cudzym przykuta pierścieniem!
Miłosny zawód, który przeżył Gustaw, był w dużej mierze spowodowany jego idealistycznym sposobem traktowania tego uczucia. Wspomina książki, które ukształtowały jego wyobrażenia o miłości – Nową Heloizę Rousseau i Cierpienia młodego Wertera Goethego i w perspektywie tego, co się stało, nazywa je teraz „książkami zbójeckimi. Lektura ta sprawiła, że zaczął szukać „boskiej kochanki”, idealnej miłości:
Szukałem, ach! szukałem tej boskiej kochanki, / Której na podsłonecznym nie bywało świecie, / Którą tylko na falach wyobraźnej pianki / Wydęło tchnienie zapału, / A żądza w swoje własne przystroiła kwiecie.


Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Dziady cz. IV – plan szczegółowy
2  Funkcja obrzędu dziadów w II części Dziadów
3  Mała improwizacja III części Dziadów – interpretacjaKomentarze
artykuł / utwór: Trzy godziny: rozpaczy, miłości i przestrogi w IV części Dziadów


 • Elcia ma rację. Tu nie chodzi o podanie Wam lektury na tacy. SAMI JĄ MACIE PRZECZYTAĆ. Na litość, to Mickiewicz, jak nie jego dzieła przeczytać, to kogo? Tutaj dostajecie na tacy powtórkę, którą zrozumiecie i która przyda się Wam tylko wtedy, gdy przeczytacie Dziady. Koniec kwestii. Lenie i wagarowicze niech się tu nie wypowiadają, bo sami sobie wstydu robią. Moja opinia - bardzo ładne, dzięki za przypomnienie :)
  Jackie777 ()

 • faje streszczenie dosc dokladne i super pisane podobaja mi sie te cytaty bo moja nauczycielka naciska na znajomosc tekstu a szczegolnie tego co napisane czesto musimy szukac slow potwierdzajacych rozne fakty :)
  misia (madziakropek {at} wp.pl)

 • Dla mnie ta praca poprostu musi byc dobra bo nawet nie zdazylam przeczytac calych Dziadow wiec coz ;) pozostaje mi tylko to :P kiedys sobie dziadki przeczytam a na razie posłuże sie tym ;)
  niesiul ()

 • Fajny artykuł, chociaż w dużej mierze musiałem go przerobić do własnych potrzeb, nie mniej chciałem pogratulować jego twórcy oraz całemu zespołowi tworzącego sieć stron z lekturami .klp.pl (Już nawet mówi się 'Przeczytam z klp' w znaczeniu że przeczytam opracowanie/ściąge :)
  Pares ()

 • nie pisze tego do wszystkich ale do niektorych osob ktore sie tu wypowiadaja: chyba wiadomo ze wszystkiego wam na tacy nie podadza... a wy potraficie tylko wymagac! w koncu na lekcjach tez was czegos ucza, prawda?? tutaj sa informacje ktore nalezy sobie rozwinac i uzupelnic, to chyba logiczne... jak dla mnie wszystko jest super, wlasnie robie powtorki do matury. po przeczytaniu takiego tekstu wszystko juz pamietam, nawet te rzeczy ktorych tu nie ma:)
  elcia ()

 • nie zgodzę się z kloopem... nie każdemu przyda się nie wiadomo ile stron na dany temat... ja wychodzę z założenia, że lepiej krótko i zwarcie, ale na temat :) ja osobiście muszę przychylić się do podziękowań za ten post, bo bardzo mi się przydał :) pozdrawiam
  magda ()

 • mało, mało... Wiele zabrakło... Naprawdę nie wiem jak możecie mu za to dziękować skoro materiał jest tak strasznie okrojony że nie nadaje się do planu wydarzeń... Ku przestrodze
  kloop (klooop {at} wp.pl)

 • Calkiem fajna powtorka ,notatka godna uwagi:)
  Amelia (honoratka16 {at} wp.pl)

 • Calkiem fajna powtorka ,notatka godna uwagi:)
  Amelia (honoratka16 {at} wp.pl)

 • do powtorki sie przydalo - zabaczymy jak mi praca klasowa pojdzie X) trzymajcie kciuki
  Agula ()

 • jak dla mnie 5 ale co nauczyciel powie...??? :)
  H a y e r (dred_pl_xxl {at} wp.pl)

 • Nawet nawet, ale my mieliśmy pytanie na polskim, co one oznaczają, rozważ to :] Co to znaczy, że żalu, że miłości, że przestrogi, bo o czym opowiadają to wiadomo :D
  Spine (ssspine {at} go2.pl)

 • spoks wlasnie o takie cosik dokladniejszego mi chodzilo!!!dzieks
  Anonim ()

 • Jes super to czego szukalem!!:PP
  Ciesik (ciesik {at} wp.pl)

 • ziom po prostu ziom jesteś! super
  ziom ()


Tagi: