Dziady cz. III - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Część III

Akcja tej części toczy się w Wilnie, pod Lwowem oraz w Warszawie. Mickiewicz dedykował utwór Janowi Sobolewskiemu, Cyprianowi Daszkiewiczowi, Feliksowi Kółakowskiemu oraz wszystkim patriotom, którzy byli prześladowani.

Prolog –
Widzimy celę w więzieniu, które kiedyś było klasztorem bazylianów. Była to cela Gustawa. Gdy dowiedział się, iż zostanie uwolniony, wyznał:
Żywy, zostanę dla mej ojczyzny umarły
Po czym na ścianie celi napisał po łacinie –
Umarł Gustaw, narodził się Konrad
(Gustavus obiit, natus est Conradus).


Scena więzienna –
Widzimy więźniów, którzy spotykają się w celi Konrada w wigilię. Było to powitanie nowego więźnia, Żegoty. Trafił on do celi, mimo że nie był jednym ze spiskowców. Wszystkie te aresztowania odbyły się z rozkazu i inspiracji senatora Nowosilcowa.

Jeden z więźniów, Tomasz, zaproponował pozostałym, aby ci więźniowie, którzy nie mają rodzin, poświęcili się dla pozostałych i sam zaproponował, iż taką grupą pokieruje.

Uczestnicy spotkania opowiedzieli sobie o strasznych warunkach, w jakich byli przetrzymywani, o złym jedzeniu, o głodzie i osłabieniu. Opowiadali o kibitkach, które wiozły dzieci na Syberię. Widzieli wśród tych ludzi swoich przyjaciół.

Żegota opowiedział zebranym bajkę o diable, który dążył do zniszczenia ziarna, które Bóg dał ludziom. Zakopał je więc w ziemi, ziarno zaś wydało plon. Następnie wspólnie zaśpiewali pieśń nawołującą do zemsty, Konrad zaś wyznał:
Tak! Zemsta, zemsta, zemsta na wroga,
Z Bogiem i choćby mimo Boga!
Konrad, pod wpływem nagłego natchnienia, wygłosił improwizację (tzw. Małą). W jego wizji unosił się nad ziemią w postaci orła, chciał też zobaczyć przyszłe losy Polski. Nagle nad orłem przeleciał wielki kruk.

Wielka Improwizacja –
Jest to monolog Konrada, w którym zastanawiał się nad swym losem poety i artysty. Czuł się kimś wyjątkowym, wrażliwym, gotowym do podjęcia wielkiej misji wyzwolenia kraju.

Następnie zarzucił Bogu, iż nie może on dać ludziom prawdziwego szczęścia, wezwał także Stwórcę, by oddał mu władzę nad ziemią. Na koniec nazwał go mądrością i zarzucił brak miłości.

Konrad czuł się jednością z krajem, z ojczyzną. Cierpiał za cały naród. Zbuntował się także przeciwko Bogu, nie mogąc pogodzić się z zastaną sytuacją. Przez jego usta przemówił Szatan, nazywając Boga carem. Po tym wyznaniu Konrad zemdlał, a duchy zaczęły walczyć o jego duszę.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Dziady cz. II – plan szczegółowy
2  Dziady cz. IV – plan szczegółowy
3  Dziady cz. I - streszczenieKomentarze
artykuł / utwór: Dziady cz. III - streszczenie


 • Wielkie thx za streszczenie! Dzisiaj przypomniało mi się o lekturze , a przecież nie będę czytać 70 stron w jeden dzień.. ale dzięki tej stronie jakoś sobie poradzę. Dzięki , że ktoś tą stronę stworzył i dalej ją prowadzi!
  gal ()

 • {at} Augustyn - ostatnie Twoje zdanie było wręcz cudowne. Przeczytałem te cierpienia, i mogę spokojnie przyznać, że przy takich lekturach też bym sobie strzelił w głowę. Co do streszczenia, w miarę dobrze napisane, zrozumiałe, a zarazem krótkie, jednak moja pamięć nie pozwala na to, aby zapamiętywać tego typu teksty.
  Dave ()

 • Załamują mnie niektóre z powyższych komentarzy, wy młodzi ludzie będziecie w przyszłości tworzyć elitę "intelektualną" tego kraju, a twierdzicie, że Mickiewicz "jest do bani"... Mylicie się i to bardzo myśląc, że was to nie dotyczy, bo to historia buduje przyszłość i właśnie ta historia odpowiedzialna jest za czasy w których żyjemy. Nie ma wojny? komunizmu? może wypada zapytać dlaczego? bo ludzie pamiętają i uczą się na błędach. Poza tym to kawał sztuki przez duże "S".
  Anonim ()

 • Szczerze powiedziawszy na humana idą osoby, które nie są w niczym dobre. Są trójkowi i jeśli na 1000 humanistów 5 zostanie prawnikami to już jest ogromy sukces. Natomiast przedmioty ścisłe są o wiele bardziej przydatne i dzięki nim możemy patrzeć w przyszłość, a przez humana tylko w przeszłość. Więc sami się zastanówcie co jest lepsze.
  roun19 ()

 • Dziady można zrozumieć i dostrzec w nich coś sensownego bo jest to dzieło sztuki. To, że Dziady są lekturą- błąd. Aby je docenić, trzeba się wyzbyć szkolnego myślenia. Spróbujcie za kilka lat, albo po prostu po maturze: siąść, na spokojnie i bez przymusu przeczytać. Będzie to wyglądało zupełnie inaczej. Augustynku, przyjrzyj się uważnie, przeczytaj tak, aby zrozumieć wszystko co zostało tu przeze mnie przytoczone: "Samotność - cóż po ludziach, czym śpiewak dla ludzi? Gdzie człowiek, co z mej pieśni całą myśl wysłucha, Obejmie okiem wszystkie promienie jej ducha? Nieszczęsny, kto dla ludzi głos i język trudzi: Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; Myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie, A słowa myśl pochłoną i tak drżą nad myślą, Jak ziemia nad połkniętą, niewidzialną rzeką. Z drżenia ziemi czyż ludzie głąb nurtów docieką, Gdzie pędzi, czy się domyślą?" - Czy twój rap dorównuje kunsztem tej wypowiedzi z monologu Konrada? A myśl zawarta w tych słowach- pokaż w którym momencie jest to kompletne dno. Pokaż mi i obroń swoją tezę. Niech ktoś z WAS obroni swoją tezę. Ale Bryśka z kolei stawia Mickiewicza w zbyt jasnym świetle. Zostaw Brysiu dzieło jego własnemu życiu, bo biografia Mickiewicza mówi wystarczająco dużo, żeby zachwycać się jego twórczością a nie jego osobą. On nawet w połowie Słowackiemu nie dorównuje. Mickiewicz to dużo słów niepopartych postawą.
  Anna (anusia18000 {at} wp.pl)

 • Osobiście uważam, iż takowe streszczenia mają sens. Moja nauczycielka zadała jako pracę domową notatki z całej części III Dziadów, więc streszczenie na pewno jest pomocne. Osoby, które uważają, że powinno czytać się całe książki, a nie tylko streszczenia powinny uświadomić sobie, że niektórzy nie czują potrzeby czytania książki, bądź nie mają na to czasu i wystarcza im streszczenie :)
  Anonim ()

 • Moim zdaniem warto przeczytać książkę. Bardzo intymnie i pięknie ukazuję idee patriotyzmu połączoną z "Kawałkiem duszy" autora. Stała się nie tylko jednym z lepszych dzieł na skalę europy,ale również jak dla mnie,inspiracją poetycką. W każdej polskiej szkole powinno się ją omawiać,bardzo szczegółowo. Romantyzm to piękny okres twórczości. Czytając utwór trzeba pomyśleć i wyciągać wnioski. Miło jest przypomnieć sobie treść.
  Gabriela (Moneya1 {at} wp.pl)

 • zdaje się, że wypowiadający się powyżej zapomnieli po co w ogóle jest tu możliwość komentowania. Zamiast się bezsensownie sprzeczać lepiej napisalibyście coś o streszczeniu dziadów, co jest dobrze, a co można by poprawić. Według mnie tekst jest ok, akurat żeby zorientować się o co mniej więcej chodzi lub przypomnieć sobie treść przed kartkówką. Duże dziękuję dla autora streszczenia.
  taka jedna ()

 • Jeżeli teraz nie żyjemy w czasach socializmu, to znaczy że zwariowałem. Wszystko mamy socjalne, nie ma wolności słowa do tego jesteśmy podlegli unii europejskiej. Lektury mają kształtować postawy patriotyczne mimo iż żyjemy w świecie gdzie marsz niepodległości jest uznawany za akt wandalizmu i rząd rozpatruje zakazanie go. Jesteście mamieni propagandą telewizji. Apeluję do korzystania z wielu źródeł informacji i do zachowania dystansu do wszytkiego co słyszymy.
  brednie ()

Tagi: