Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Późny wieczór. Przycmentarna kaplica. Mieszkańcy wsi gromadzą się, by świętować Dziady – uroczystość poświęconą duchom zmarłych. Obrzędom przewodniczy Guślarz, to on wydaje polecenia ludowi i przywołuje kolejne przebywające w czyśćcu duchy. Najpierw rozkazuje zgasić lampy, świece i zasłonić okna w kaplicy, tak, aby nie docierał tam nawet blask księżyca. W ciemnościach i ciszy, która zapadła („Ciemno wszędzie, głucho wszędzie”) wzywa „czyscowe duszeczki”, czyli dusze zmarłych, którzy za życia popełnili jakieś przewinienia i z tego powodu nie mogą zaznać wiecznego spoczynku. Zanim to się stanie muszą odpokutować swoje winy. W tym ma im pomóc obchodzony właśnie obrzęd Dziadów:
To obchodzimy Dziady!
Zstępujcie w święty przybytek;
Jest jałmużna, są pacierze,
I jedzenie, i napitek.


Atmosfera jest niezwykle tajemnicza, pełna napięcia.. Podkreślają ją pełne niepokoju słowa Chóru:
Ciemno wszędzie, głucho wszędzie,
Co to będzie, co to będzie?


Teraz Guślarz prosi o garść kądzieli, którą natychmiast zapala. Czynność ta łączy się ze słowami przywołującymi pierwszą grupę duchów – duchy lekkie, które na ziemi, niczym ta spalona przed chwilą garstka kądzieli, „zabłysły” i zaraz „spłonęły”. Już po chwili Guślarz dostrzega dwa aniołki, które pojawiły się pod sklepieniem. Aniołki to duchy dwójki dzieci – Józia i Rózi. Dzieci żalą się, że choć mogą teraz robić, co tylko zechcą, że mają wszystkiego pod dostatkiem, to jednak „dręczy je nuda i trwoga”. A to dlatego, że droga do nieba jest dla nich, niestety, zamknięta. Dzieci nie potrzebują oferowanych przez Guślarza słodyczy – to właśnie przez nadmiar słodyczy, beztroski na ziemi są teraz nieszczęśliwe. Jedyne więc, o co proszą, to dwa ziarenka gorczycy i wygłaszają w kierunku zgromadzonych następującą przestrogę:
Kto nie doznał goryczy ni razu,
Ten nie dozna słodyczy w niebie.

Guślarz daje dzieciom ziarna gorczycy, o które prosiły i nakazuje duchom opuszczenie pomieszczenia.Zbliża się północ, czas na wezwanie najcięższych duchów. Guślarz każe zamknąć drzwi na kłódki i zapala ustawiony na środku kocioł wódki. Na wezwanie Guślarza pojawia się duch największego grzesznika – Widmo Złego Pana. Najpierw słychać jedynie głos za oknem kaplicy. Ptaki – sowy, kruki, orlice nie chcą bowiem wpuścić ducha do środka. W oknie ukazuje się przerażająca zjawa:


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Dziady cz. I - streszczenie
2  Martyrologia narodu polskiego w III części Dziadów
3  Słowacki kontra Mickiewicz – dwie wersje mesjanizmu polskiegoKomentarze: Dziady cz. II - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-12-10 20:45:23

Ohh masz ci los gdybym przeczytał streszczenie do Dziadów to bym dostał lepsza ocenę niż 2, bo tu jest tak wytłumaczone. Z książki to nic nie załapałem ; (


2018-12-10 14:30:03

Hej ;) Ostatnio też mieliśmy czytac dzidów cz.II Mam książkę,streszczenie ,ale tutaj jest inaczej.Jest bardziej po ludzku xD Niech zgadnę jesteście w I gim? Bo ja tak :P A ogónie to fajna stronka.Szkoda,że są tu tylko Dziady .. ;D Pozd ;]


2018-12-09 20:24:46

II część "Dziadów" moim zdaniem jest super.. lubie takie opowiastki o duchach.. sama ta część nie jest dużo dłuższa od tego streszczenia więc polecam przeczytać i książkę! Jednakże streszczenie przyda się do "przypomnienia" =P Dobrze że coś takiego wymyślono..


2018-12-07 18:56:19

Dla mnie bomba!! Jednak osobiscie polecam przeczytac ksiazke - to nie jest duzo jakies 18 stron. Ja przeczytalam ale wypada luknac na streszczenie to takie jak by male przypomnienie!! Daje 5+ Buziaczki ^_^


2018-12-07 18:34:06

Po prostu bomba!! Na prawdę!! Czytałam ksziążkę,ale jutro mam sprawdzian więc jeszcze raz musiałam sobie przypomnieć!Nie mam porównania jeśli chodzi o książkę...tu jest wszystko jasne!!A w książce nie do końca..;)
Streszczenia książek
Tagi: