Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Kordian w zamyśle Słowackiego miał być repliką III części Dziadów Mickiewicza. Słowacki osiadł w 1832 roku w Paryżu. Wydane tam dwa tomiki Poezji nie zrobiły wrażenia na czytelnikach. Potem w Paryżu pojawił się Mickiewicz, ukazała się III część Dziadów i Księgi narodu i pielgrzymstwa polskiego. Paryż okazał się dla dwóch wieszczów za mały, poetycki wzorzec Mickiewiczowski narzucił się odbiorcom jako obowiązujący i Słowacki nie miał już czego szukać w Paryżu – tam królował Mickiewicz. Poza tym Mickiewicz obraził Słowackiego, umieszczając w III części Dziadów pod imieniem Doktora męża matki Słowackiego, Augusta Bécu. Doktor przedstawiony został w dramacie jako nikczemnik i sługa Nowosilcowa. Słowacki wyjechał więc do Genewy i tam napisał Kordiana.

Polemika Kordiana z Dziadami dotyczy głównie mesjanistycznej interpretacji przeznaczenia Polski. Analogia z Chrystusem i jego męką określała u Mickiewicza uniwersalny sens ofiary polskiej, złożonej dla zbawienia innych. W Kordianie przywołuje się w analogicznej funkcji postać Winkelrieda, legendarnego bohatera szwajcarskiego Średniowiecza, który w walce wbił dzidy wrogów we własne piersi. W jego ofiarnym geście był heroizm walki i czynu. Hasło
“Polska Winkelriedem narodów!”
zawierało w intencji Słowackiego inne określenie misji Polski niż ponowienie ofiary Chrystusowej. Kwestionowało cierpienie i bierną mękę jako najwyższe wartości etyczne, wskazując na sens czynnej walki ze złem historycznym. W dramacie temu realnemu złu, jakim jest carska Rosja, próbuje przeciwstawić się główny bohater.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij

Komentarze: Słowacki kontra Mickiewicz – dwie wersje mesjanizmu polskiego

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-11-10 17:27:03

Generalnie większość opracowań z tej strony jest spoko, ale im dłużej to czytam to coraz bardziej nachalnie nasuwa mi się pytanie - co mnie to kurna obchodzi?


2018-11-06 19:57:25

generalnie to temat jest potraktowany jakby nie bylo o czym mowic. zauwazylem ze mimo ze jestem w klasie matematyczno-fizycznej to zadne z zawartych na stronie opracowan nie mogloby sie przyczynic do dostania przeze mnie jakiejkolwiek oceny pozytywnej. gdybym omawial te ksiazki w gimnazjum moze bym skorzystal.


2018-10-11 15:41:45

Zacznę od tego, iż lubię czytać książki. Lecz do "Dziadów" i "Kordiana" podchodzę bardzo sceptycznie. Wiem, że jest to literatura polska z najwyższej półki i każdy Polak powinien ją znać. Jednak nie mogę się przekonać aby te czy inne utwory ze spisu lektur polubić. Pojawia się pytanie: czy jest sens zmuszać młodzież do czytania i tym samym zrażać ją do ww. dzieł ? Może kiedyś taki człowiek sam zainteresuje się i postanowi przeczytać np. "Kordiana" ? Z przyjemnością i z własnej woli, a nie z przymusu ?


2018-09-21 15:11:43

nie cierpię Dziadów i Kordiana, przeczytałam obydwa utwory i cieszę się że to już za mną! no ale jak trezba to trzeba... a opracowania z tej stronki są spoko :)


2018-09-04 17:58:37

zarówno "Dzaiady" jak i "Kordian" są wspaniałe
Streszczenia książek
Tagi: