Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
O tym, iż mickiewiczowskie Dziady są dziełem uniwersalnym, ponadczasowym nie trzeba nikogo długo przekonywać. Z czego to jednak wynika?

III część Dziadów jest wyrazem najgłębszych patriotycznych uczuć, obrazem cierpienia narodu w niewoli oraz obrazem walki z zaborcą, czyli zewnętrznym wrogiem kraju.

Zawierają również wzór osobowy Polaka – patrioty, Mesjasza narodu, który przewodzi Polsce, dążąc do jej dobra i wolności. Także zawarty w utworze mesjanizm narodowy, w którym Polska jawi się jako Chrystus narodów, jest przesłanką do nazwania tego dzieła uniwersalnym.

Dziady zawierają również ponadczasowy konflikt dobra ze złem, który reprezentują m.in. anioły i diabły, polscy patrioci i rosyjska arystokracja.

Dziady są więc wyrazem i manifestem prawdziwego patriotyzmu oraz wiary w niezniszczalną moc narodu i jego wolność. Ich wystawienie w teatrze często bywało manifestem polskości oraz wydarzeniem politycznym (np. Dziady wystawione w 1968 roku, wyreżyserowane przez Kazimierza Dejmka).


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij

Komentarze: Uniwersalizm przesłania III części Dziadów

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-10-23 19:10:41

Super stronka:) czesto z niej korzystalem w czasie nauki w szkole a teraz jest mi bardzo pomocna w powtarzaniu materialu do matury:) POzdrawiem administratorów:)


2018-10-23 18:28:28

Ta stronka jest na prawde cudowna!! Dziekuję bardzo tym, ktorzy ja tworzą, bo na prawde baaardzo duzo mi pomagacie w przygotowaniu do matury!! Szacuneczek...=)


2018-10-07 14:07:38

Właśnie jestem w trakcie powtarzania do matury i muszę powiedzieć że ta stronka jest bardzo pomocna bo jest w niej wszystko. to jest najlepsza stronka na jaką trafiłam poprostu swietna powtórka a nawet jak ktoś nie przeczytał lektur a przeczyta opracowanie i streszczenie to bedzie wiedział o co chodzi. Pozdrawiam zespół redagujący tę stronkę naprawde wielkie dzięki:)


2018-09-30 21:45:06

Eleganckie analizy. Powaga ale pomagają w przygotowaniu do maturki.


2018-09-05 17:33:10

Dziekuje bardzo =] przyda mi sie przed sprawdzianem. Ciekawe jaka ocenke dostane po takiej powtórce xD
Streszczenia książek
Tagi: