Uniwersalizm przesłania III części Dziadów - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
O tym, iż mickiewiczowskie Dziady są dziełem uniwersalnym, ponadczasowym nie trzeba nikogo długo przekonywać. Z czego to jednak wynika?

III część Dziadów jest wyrazem najgłębszych patriotycznych uczuć, obrazem cierpienia narodu w niewoli oraz obrazem walki z zaborcą, czyli zewnętrznym wrogiem kraju.

Zawierają również wzór osobowy Polaka – patrioty, Mesjasza narodu, który przewodzi Polsce, dążąc do jej dobra i wolności. Także zawarty w utworze mesjanizm narodowy, w którym Polska jawi się jako Chrystus narodów, jest przesłanką do nazwania tego dzieła uniwersalnym.

Dziady zawierają również ponadczasowy konflikt dobra ze złem, który reprezentują m.in. anioły i diabły, polscy patrioci i rosyjska arystokracja.

Dziady są więc wyrazem i manifestem prawdziwego patriotyzmu oraz wiary w niezniszczalną moc narodu i jego wolność. Ich wystawienie w teatrze często bywało manifestem polskości oraz wydarzeniem politycznym (np. Dziady wystawione w 1968 roku, wyreżyserowane przez Kazimierza Dejmka).


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Dziady cz. III - streszczenie
2  Dziady cz. II – plan ramowy
3  Mała improwizacja III części Dziadów – interpretacjaKomentarze: Uniwersalizm przesłania III części Dziadów

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-14 21:03:51

Eleganckie analizy. Powaga ale pomagają w przygotowaniu do maturki.


2018-09-05 17:33:10

Dziekuje bardzo =] przyda mi sie przed sprawdzianem. Ciekawe jaka ocenke dostane po takiej powtórce xD


2018-09-04 21:15:09

wlasnie douczam sie do mojej pracy maturalnej z polskiego... ech ciężko jest... ale dzieki za wiadomości na klp bo są i były na prawde przydatne przez te trzy lata :)


2018-09-02 19:24:30

Zamiast czytanką ową popchnąć sumienie do książki przeczytania, my ludzie głupi szukamy, jak szlachetnie urodzeni, łatwego rozwiązania. "Polak przed szkodą, jak i po szkodzie głupi"... a dalej ciemnota.


2018-08-21 14:48:00

Fajoski materiał. Jak to dobrze, że żyją ludzie, którym się chce zamieszczaś opracowania. Pokłon w Twoją stronę. Rączki całuję!
Streszczenia książek
Tagi: