Mała improwizacja III części Dziadów – interpretacja - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Improwizacja – to utwór wygłoszony bez wcześniejszego przygotowania, pod wpływem chwili i natchnienia.
Obie części improwizacji, które Mickiewicz umieścił w III części swojego dzieła, uważane są za wielkie osiągnięcie polskiego romantyzmu. Konrad, w I części monologu, jest uosobieniem twórczej potęgi, wyraża również dramat samotnego poety, który nie potrafi do końca nadać kształt swoim myślom. II część ukazuje go już jako przedstawiciela krzywdzonego narodu, wyraziciela jego racji i krzywd.

Konrad, figura romantycznego poety, pod wpływem chwili, jej nastroju, a także z wielkiej miłości do ojczyzny i z patriotycznego obowiązku, w sposób bardzo emocjonalny i patetyczny wygłosił swą sławną mowę – nazywaną Małą Improwizacją. Sformułował on w niej swój profetyzm (profetyzm – jest to zdolność przewidywania przyszłości, prorokowania) chcąc przekazać światu, iż stał się prorokiem głoszącym przyszłość swojego narodu. W tym celu wzniósł się ponad ludzkość w postaci orła. (orzeł – motyw często wykorzystywany w literaturze epoki, symbolizujący siłę, odwagę, godność, waleczność).

Nagle nad orłem pojawił się czarny kruk – swą sylwetką zasłonił niebo i przykrył horyzont, nie pozwolił również orłowi na spokojny lot. Krukiem tym był carat i jego rządy, przynoszące Polsce tylko nieszczęścia.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Dziady cz. II - streszczenie
2  Obraz polskiego społeczeństwa zawarty w scenach Salon warszawski i Pan Senator w III części Dziadów
3  Pęknięcie w II cz. DziadówKomentarze: Mała improwizacja III części Dziadów – interpretacja

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-22 19:36:59

A mnie uczono jeszcze innej interpretacji motywu kruka w Malej Improwizacji. Miał on symbolizować Boga, który przesłonił Konradowi widok na przyszłe wydarzenia i uniemożliwił zgłębienie tajemnic znanych tylko jemu. Ale to pewnie tez kolejna z wielu interpretacji ;) Co do samej interpretacji - bardzo pomocna komuś, kto zna sam utwór, a przynajmniej jego część i pomaga ugruntować zdobytą wiedzę, ale jeśli ktoś nawet nie otworzył "Dziadów" to nawet i taka strona mu nie pomorze (no chyba, ze nauczy się jej treści na pamięć;)


2018-09-18 23:11:50

Bardzo przydatna interpretacja, dzięki tej i innym interpretacjom i streszczeniom nauka jest łatwiejsza i przyjemniejsza!


2018-09-15 22:55:30

moim zdaniem bardzo dobry opis Malej Improwiyacji-krotko i na temat.a i tak wieksza role odgrywa wielka improwizacja.Chcalabym jeszcze powiedziec,ze bardzo podoba mi sie ta stronka.czesto z niej kozystam!!!!!


2018-09-14 22:55:02

Analiza bardzo powierzchowna, powinna być to analiza pełna "linika po linice" z cytatami. To co du jest, większość może sama wywnioskować. Odnosząc się do wypowiedzi Tomka, język wcale nie jest "górnolotny"


2018-09-11 14:45:19

ale napisane troszkę zbyt górnolotnym językiem. Powinno być troszkę prostszym. Pozdrawiam!
Streszczenia książek
Tagi: