Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Improwizacja – to utwór wygłoszony bez wcześniejszego przygotowania, pod wpływem chwili i natchnienia.
Obie części improwizacji, które Mickiewicz umieścił w III części swojego dzieła, uważane są za wielkie osiągnięcie polskiego romantyzmu. Konrad, w I części monologu, jest uosobieniem twórczej potęgi, wyraża również dramat samotnego poety, który nie potrafi do końca nadać kształt swoim myślom. II część ukazuje go już jako przedstawiciela krzywdzonego narodu, wyraziciela jego racji i krzywd.

Konrad, figura romantycznego poety, pod wpływem chwili, jej nastroju, a także z wielkiej miłości do ojczyzny i z patriotycznego obowiązku, w sposób bardzo emocjonalny i patetyczny wygłosił swą sławną mowę – nazywaną Małą Improwizacją. Sformułował on w niej swój profetyzm (profetyzm – jest to zdolność przewidywania przyszłości, prorokowania) chcąc przekazać światu, iż stał się prorokiem głoszącym przyszłość swojego narodu. W tym celu wzniósł się ponad ludzkość w postaci orła. (orzeł – motyw często wykorzystywany w literaturze epoki, symbolizujący siłę, odwagę, godność, waleczność).

Nagle nad orłem pojawił się czarny kruk – swą sylwetką zasłonił niebo i przykrył horyzont, nie pozwolił również orłowi na spokojny lot. Krukiem tym był carat i jego rządy, przynoszące Polsce tylko nieszczęścia.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij





Komentarze: Mała improwizacja III części Dziadów – interpretacja

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 



2018-10-30 19:23:50

interpretacja krotka i zwiezla. bardzo mi sie podoba. mysle ze zawarte sa w niej wszystkie potrzebne informacje. co do kruka, mnie uczono ze jest to symbol zla, nienawisci oraz cara. interpretacja kruka jako boga wydaje mi sie sluszna i bardziej wiarygodna bo pozniej w wlk improwizacji konrad rozmawia z bogiem.


2018-10-30 15:20:33

Ja tez w szkole uczylam sie ze kruk symbolizuje Boga, Konrad wywyzszyl sie ponad ludzi, uznajac ze jest lepszy od samego Stowrcy dlatego przegral i nie mial dostepu do tego co mialo sie zdazyc w przyszlosci, do historii wlasnego narodu.


2018-10-27 15:51:38

Moim zdaniem nic nie brakuje tej interpretacji. Zawarte są wszystkie niezbędne informacje, a przy tym jest krótka i na temat, bez niepotrzebnego owijania w bawełnę. Jeśli chodzi o kruka- przychylam się do wypowiedzi "Flik" . Pozdrawiam


2018-10-25 18:33:38

mom zdanem jest to bardzo dobre opracowanie,ja tez bardzo czesto korzystam z tej stonki i szczerze mowiac bardzo mi pomaga. Podziekowania dla tworcow;):)


2018-10-22 22:54:35

A' propos czarnego kruka: to mogl on miec wiele znaczen, oprocz tego przytoczonego w tekscie. Mógł jeszcze oznaczac szatana (ktory potem pojawia się) bądź idac bardziej w strone historii - nieudane powstanie. Przez to Polska zdawala się nie mieć już przyszłości. Tak poza tym wszystko ok, ale mogloby byc bardziej szczegółowo. POZDR




Streszczenia książek
Tagi: