Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Obraz, jaki wyłania się z tej sceny, dzieli wyraźnie Polaków na dwie grupy – na prawdziwych patriotów oraz na sprzedawczyków, którzy oportunistycznie zaprzedali się zaborcy. Pierwsi stoją przy drzwiach, są to młodzi studenci oraz kilku starszych ludzi. Grupa druga natomiast zasiada przy stolikach – to elita, piękne damy, carscy urzędnicy i oficerowie.

Różnią się oni jednak nie tylko pozycją społeczną, którą widać po sposobie bycia, ale również poglądami. Rozmawiają oni na całkiem odmienne tematy. Patrioci dyskutują o sytuacji, jaka panuje w kraju, o prześladowaniach, przesłuchaniach, zesłaniach, o carskiej polityce, o aresztowaniu Cichowskiego, krytykując jednocześnie towarzystwo zasiadające przy stolikach:
Ach, szelmy, łotry, łajdaki!
Żeby ich piorun trzasł.
Zasiadająca przy stolikach elita natomiast analizuje kolejne wydawane przez Nowosilcowa bale, wyjazd Senatora, pojawia się również kwestia poezji i literatury.
Jaka muzyka, jaki śpiew
Jak pięknie meblowany dom.
[...] Ach, jaka świetność,
przepych jaki!
W trakcie rozmowy na ten ostatni temat większość zebranych doszła do wniosku, iż polska literatura jest mierna i nie może się równać z poezją francuską. Całkiem odmienny w tej kwestii pogląd wyrażała natomiast grupa patriotów – według nich poezja, tak jak czynią to rodacy, winna angażować się społecznie, politycznie, winna przekazywać historię, uczyć kochać ojczyznę.

W ten sposób Mickiewicz chciał pokazać ogromny kontrast, panujący pomiędzy dwiema grupami Polaków. Zobrazował to metaforą lawy:
Nasz naród jak lawa
Z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa,
Lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi,
Plwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi.
Lawą autor nazwał elitę, wewnętrzny ogień natomiast oznaczał patriotów. Ci, którzy przewodzili narodowi, nie byli mu prawdziwie oddani, sprzedali się. Prawdziwą wartość i klejnot narodu stanowili ci niepozorni młodzi ludzie, prześladowani spiskowcy, których popierał autor.

Wizja polskiego społeczeństw ma ponadto miejscami charakter pamfletu, karykatury (co widać np. w dyskusji o poezji mówiącej o sadzeniu grochu), jest przerysowana i skontrastowana. Mickiewicz jednak dość jednoznacznie opowiada się po jednej ze stron, tj. optuje za bezkompromisownością oraz patriotyzmem.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij

Komentarze: Obraz polskiego społeczeństwa zawarty w scenach Salon warszawski i Pan Senator w III części Dziadów

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-11-05 19:58:04

tekst zawiera najwazniejsze elementy jakie powinny znalesc sie w opracowaniu napisany jezykiem czytelnym praca dobrze napisana


2018-10-26 15:52:21

Nom świenie opracowane...i tak ma byc...jestem na profilu mat-inf i polski z historia doprowadza mnie do rozpaczy;/...Musze miec minimum 3...chyba powalcze o tą ocene z tą stronka:D..pozdro


2018-10-24 14:34:23

No ja jestem tak zadowolony ze chcetnie wynagrodziłbym tą prace osobiscie.Najchcetmniej w naturze jesli to autorka :P no a jak autor .. to moge dać najwyżej worek ziemniakow :D ale i tak jestem zadowolony z opracowania :)


2018-10-20 23:19:25

Dziady sa fajne jak się je opracuje. Tutaj masz wszystko wytłumaczone i rozkminione. Jednak gdybyś przeczytał je sam. Pewnie nie skumałbyś ani jednego watku


2018-10-16 18:29:06

ja chodzę do klasy o profilu historyczno-prawnym i to wcale nie ustrzeglo mnie przed gnębieniem ze strony matematyka. także widzicie- sprawiedliwość ;) a opracowanie całkiem dobre, pozdrawiam.
Streszczenia książek
Tagi: