Obraz społeczeństwa rosyjskiego w III części Dziadów (Ustęp; Do przyjaciół Moskali) - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Mickiewicz rysuje zróżnicowaną wizję społeczeństwa rosyjskiego. Są wśród nich sprzedawczyki, tchórze i zwyczajni zbrodniarze, ale są także i prawdziwi rosyjscy patrioci.

W grupie pierwszej, czyli wśród lojalnych wobec cara, znajdował się m.in. senator Nowosilcow, człowiek mściwy, bezwzględny, usłużny carowi. W grupie tej znalazł się również szambelan Leon Bajkow, chcący przypodobać się Senatorowi, przyjmujący postawę konformistyczną oraz Botfinka – sędzia śledczy, który wśród metod działania umieścił również katowanie więźniów. Grupa ta jest ucieleśnieniem wszelkiego zła, jakie pochodzi od despotycznego cara.
Z piersią szeroką, z otyłymi karki;
Jako zwierzęta i drzewa północy,
Pełni czerstwości i zdrowia, i mocy.
Lecz twarz każdego jest jak ich kraina,
Pusta, otwarta i dzika równina.
Autor nie zapomina również o grupie zruszczonych Polaków, którzy sprzedali się carowi. Są wśród nich: Wacław Pelikan, zawsze służący Nowosilcowowi, profesor z Uniwersytetu Wileńskiego, wykładający tam anatomię chirurgię oraz doktor, czyli August Becu, ojczym Juliusza Słowackiego, profesor patologii na uniwersytecie w Wilnie.

Mickiewicz nie bał się wyrazić współczucia dla narodu rosyjskiego. Jego zdaniem naród ten przechodził swoista mękę, był prześladowany i tłamszony. Doszła do tego sytuacja gorsza od tej, jaka panowała w Polsce, bowiem car w Rosji prześladował własnych rodaków. Przykładem, który przytoczył Mickiewicz, była budowa w Petersburgu rosyjskiej stolicy – kosztem śmierci wielu ludzi.

Interpretacja ideowa Do przyjaciół Moskali –
Mickiewicz zdaje się podkreślać, iż sami Rosjanie również podlegali surowym karom cara. Autor zdawał się myśleć o tych wszystkich prześladowanych Rosjanach za każdym razem, gdy myślał o swoich rodakach. Podobnie jak w przypadku Polaków, car zsyłał na Syberię kwiat rosyjskiej inteligencji i tych wszystkich, którzy odważyli się marzyć o wolności i swobodzie.

Mickiewicz ukazał jednak i takich, którzy zaprzedali się władzy, chcą w ten sposób uzyskać jak najwięcej korzyści. W ten sposób zrzucili z siebie obowiązek obrony ojczyzny, okazali się za to być zwykłymi służącymi caratu.

Optymistyczne zakończenie utworu zakłada, iż łańcuchy, które krępowały oba narody, w końcu pękną, a ludzie będą mogli się cieszyć długo oczekiwaną wolnością. Mickiewicz dał tutaj wyraz swojej sympatii do narodu rosyjskiego, którą skontrastował z nienawiścią do despotyzmu.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Dziady cz. I - streszczenie
2  Wielka Improwizacja w III części Dziadów – interpretacja
3  Upiór - analiza i interpretacjaKomentarze: Obraz społeczeństwa rosyjskiego w III części Dziadów (Ustęp; Do przyjaciół Moskali)

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-08-16 17:22:39

no to szkoda, że nie chcecie czytać, bo ta strona powinna Wam służyć jako pomoc w analizie, przypomnieniu, czy interpretacji utworu. Romantyzm i dzieła wieszczów trwale są fundamentami naszego języka i kultury-nasz język jest romantyczny. Historia pomaga w interpretacji choćby teraźniejszości, pomaga uczyć się na błędach. Wieszcze byli geniuszami, a historia XIX wieku jest piękna.


2013-05-06 14:00:35

Bardzo przydatne opracowania, zwłaszcza do takich trudnych lektur jak Dziady. Co prawda całą lekturę przeczytałam, ale chyba tylko pasjonaci literatury romantycznej są w stanie po kilku latach pamiętać dokładnie wszystkich bohaterów itd - więc przed maturą jak najbardziej wypada poszperać trochę po opracowaniach:) Przy zdawaniu 4 rozszerzeń nie da rady czytać lektur od nowa, zwyczajnie nie ma czasu...zatem klp ratuje mi tyłek xD


2007-11-20 21:48:00

Fajnie że jest taka strona tym bardziej że nie mam najmniejszego zamiaru tego czytać. Mam scisłe zainteresowania a polski itp humanistyczne bzdety tylko mi wadzą


2007-11-05 17:35:52

Ta stronka jest świetna! Tu jest wszystko na temat każdej lektury! Przynajmniej zawsze mam zadanie na Polski i przynajmniej za to nie zbieram jedynek a zbierałabym oj...Dzieki wielkie autorom tej strony, no po prostu suuper!!!


2007-11-05 17:33:20

Ta stronka jest świetna! Tu jest wszystko na temat każdej lektury! Przynajmniej zawsze mam zadanie na Polski i przynajmniej za to nie zbieram jedynek a zbierałabym oj...Dzieki wielkie autorom tej strony, no po prostu suuper!!!
Streszczenia książek
Tagi: