Martyrologia narodu polskiego w III części Dziadów - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wizję cierpienia Polaków Mickiewicz zamieścił w kilku scenach, m.in. w scenie więziennej, czy też scenie balu u Senatora. Już od początku III części dzieła wiemy, iż jest to utwór opisujący narodowe męczeństwo. Mickiewicz już w przedmowie napisał, iż cierpienie jest nieodłącznie związane z Polską i Polakami. Prześladowania zwiększyły się jeszcze wraz z rozpoczęciem działalności przez Nowosilcowa. Autor zadawał tym samym pytanie o sens takiego cierpienia, starając się jednocześnie na to pytanie odpowiedzieć.

Przedmowa –
Autor nakreślił w niej obraz prześladowań, jakim podawane były litewskie dzieci i młodzież. Autorem działań wymierzonych w najmłodszych był rosyjski senator Nowosilcow. To on decydował o zamykanych szkołach, zesłaniach uczniów i nauczycieli na Syberię, wtrąceniach do więzień. Dla Mickiewicza taki zakres prześladowań uprawniał do porównania Polaków do chrześcijan w początkach tysiąclecia.

Dedykacja –
Została ona skierowana do Jana Sobolewskiego, Cypriana Daszkiewicza, Feliksa Kułakowskiego oraz innych przyjaciół ze związku filomatów i filaretów, którzy dla autora stali się symbolami męczeństwa dla dobra narodowej sprawy. Byli oni nie tylko prześladowani za swój patriotyzm, ale przede wszystkim pozbawiono ich łączności z krajem, wywożąc do Moskwy, Petersburga czy Archangielska.

Scena więzienna –
Odnajdujemy w niej metaforyczna przemianę Gustawa – romantycznego kochanka – w Konrada – wojownika o ojczyznę i narodową sprawę. Jest to przemiana symboliczna. Konrad jest romantycznym poetą, ale także (a może przede wszystkim) bojownikiem o wolność Polski. Staje w jej obranie u boku swoich przyjaciół, których Mickiewicz wymienił w dedykacji.

Scena ta zawiera także opowieść Jana Sobolewskiego, który wiedział, jak Polaków wieziono na Sybir. Widział warunki, w jakich tam jechali oraz sposób, w jaki odnosili się do nich rosyjscy żandarmi.

Salon warszawski –
Z tej sceny czytelnik dowiaduje się o historii Cichowskiego, którego przed laty uznano, za zaginionego. Tymczasem został uwięziony. Poddawano go okrutnym, wymyślnym torturom. Mimo że znęcano się nad nim, nikogo z towarzyszy nie wydał. Kiedy po latach więziennej poniewierki wynędzniały wrócił do domu, był człowiekiem zupełnie wyniszczonym, stracił pamięć (prawdopodobnie na skutek lęku przed wydaniem przyjaciół).

Opozycją dla człowieka, który opowiadał tę historię, była arystokratyczna elita, siedząca po drugiej stronie sali. Tematem ich rozmów była literatura, bale, komplementowanie Nowosilcowa. Sprawa polska zdawała się dla nich nie istnieć.

Scena ta ukazuje wyraźny kontrast występujący pomiędzy młodymi patriotami a gnuśną, artystokratyczną elitą.

Bal u Senatora (sprawa pani Rollinson) –
Syn pani Rollinson jest przedstawicielem represjonowanej polskiej młodzieży. Mimo próśb matki skierowanych do samego Nowosilcowa, sprawa jej syna nie została rozpatrzona pozytywnie, a młody Rollinson usiłował popełnić samobójstwo.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Dziady cz. I - streszczenie
2  Dziady cz. II – plan szczegółowy
3  Trzy godziny: rozpaczy, miłości i przestrogi w IV części DziadówKomentarze: Martyrologia narodu polskiego w III części Dziadów

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-08-18 22:44:32

Jesteście wspaniali!!!Własnie tego szukałam!!!


2018-08-15 16:35:15

Świetne, krótkie ale treściwe streszczenie i wogóle całe opracowanie lektury!Jak najwięcej takich!


2013-03-08 19:33:31

Ludzie! Czy wy czytacie to, co piszecie? Nie macie czasu na lektury? Polski to nie jest przyszłościowy przedmiot? Jasne, niech całe rzesze analfabetów rzuci się w wir pracy i buduje nową Polskę!Nie można być Polakiem i nie znać naszej historii, także tej literackiej. To jak być lekarzem i nie skończyć medycyny. A na lekturę zawsze jest czas, choćby nawet podczas przerw. Błagam! Jak teraz nie zaczniecie myśleć, to kto was tego nauczy później?


2012-11-18 19:47:47

Jak tak czytam niektóre komentarze, to śmiać mi się chce. Asia - jak Ty chcesz mieć problemy wyższej rangi, skoro nawet z takimi nie dajesz sobie rady? No, chyba,że wyższą rangą nazywasz wybór pary butów. A poza tym, ludzie - ta strona ma nakreślić niektóre rzeczy, poniekąd rozjaśnić pewne sprawy, ale bez przesady. Chcecie dokładniejsze i treściwsze sprawozdanie - to przeczytajcie po prostu lekturę i opracowania do niej również wydane w postaci książki. Gwarantuję,że wtedy będziecie mieć szczegóły. ; >


2012-04-22 19:16:06

Czy może ktoś wie jakie oni środki psychoaktywne zażywali?? Wszystki te MIcjkiewicze, Słowackie i Norwidy to jeden pies. Zamisat pisac głupoty wzięli by się do normalnej - POŻĄDNEJ pracy!!!
Streszczenia książek
Tagi: