Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wizję cierpienia Polaków Mickiewicz zamieścił w kilku scenach, m.in. w scenie więziennej, czy też scenie balu u Senatora. Już od początku III części dzieła wiemy, iż jest to utwór opisujący narodowe męczeństwo. Mickiewicz już w przedmowie napisał, iż cierpienie jest nieodłącznie związane z Polską i Polakami. Prześladowania zwiększyły się jeszcze wraz z rozpoczęciem działalności przez Nowosilcowa. Autor zadawał tym samym pytanie o sens takiego cierpienia, starając się jednocześnie na to pytanie odpowiedzieć.

Przedmowa –
Autor nakreślił w niej obraz prześladowań, jakim podawane były litewskie dzieci i młodzież. Autorem działań wymierzonych w najmłodszych był rosyjski senator Nowosilcow. To on decydował o zamykanych szkołach, zesłaniach uczniów i nauczycieli na Syberię, wtrąceniach do więzień. Dla Mickiewicza taki zakres prześladowań uprawniał do porównania Polaków do chrześcijan w początkach tysiąclecia.

Dedykacja –
Została ona skierowana do Jana Sobolewskiego, Cypriana Daszkiewicza, Feliksa Kułakowskiego oraz innych przyjaciół ze związku filomatów i filaretów, którzy dla autora stali się symbolami męczeństwa dla dobra narodowej sprawy. Byli oni nie tylko prześladowani za swój patriotyzm, ale przede wszystkim pozbawiono ich łączności z krajem, wywożąc do Moskwy, Petersburga czy Archangielska.

Scena więzienna –
Odnajdujemy w niej metaforyczna przemianę Gustawa – romantycznego kochanka – w Konrada – wojownika o ojczyznę i narodową sprawę. Jest to przemiana symboliczna. Konrad jest romantycznym poetą, ale także (a może przede wszystkim) bojownikiem o wolność Polski. Staje w jej obranie u boku swoich przyjaciół, których Mickiewicz wymienił w dedykacji. Scena ta zawiera także opowieść Jana Sobolewskiego, który wiedział, jak Polaków wieziono na Sybir. Widział warunki, w jakich tam jechali oraz sposób, w jaki odnosili się do nich rosyjscy żandarmi.

Salon warszawski –
Z tej sceny czytelnik dowiaduje się o historii Cichowskiego, którego przed laty uznano, za zaginionego. Tymczasem został uwięziony. Poddawano go okrutnym, wymyślnym torturom. Mimo że znęcano się nad nim, nikogo z towarzyszy nie wydał. Kiedy po latach więziennej poniewierki wynędzniały wrócił do domu, był człowiekiem zupełnie wyniszczonym, stracił pamięć (prawdopodobnie na skutek lęku przed wydaniem przyjaciół).


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij





Komentarze: Martyrologia narodu polskiego w III części Dziadów

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 



2018-11-12 22:25:56

"...choc mogło by byc troche bardziej szczegółowo. Ja bym sie nie obrazila a i moja pani prof była by zadowolona ze wiecej wiem Hih :)". Wybacz, ale powinnaś sama analizować lektury, a nie czekać na gotowe, pełne opracowania. Ta strona jest dla osób, które przeczytały lekturę i tylko uzupełniają informacje przed sprawdzianem czy maturą, a nie dla osób, które całą swoją wiedzę opierają na krótkim streszczonku. Swoją drogą... Dziady cz III świetna lektura, jedna z lepszych :)


2018-10-28 14:12:00

choć nie jestem na profilu polonistycznym moja pani profesor jest równie "głęboko" wymagająca, czasami az za bardzo, no cóż.. ale co do tej strony to nie mam zadnych zastrzezen choc mogło by byc troche bardziej szczegółowo. Ja bym sie nie obrazila a i moja pani prof była by zadowolona ze wiecej wiem Hih :)


2018-10-06 16:27:55

bardzo pomocne przy powtórzeniu...np. do matury;)


2018-10-05 19:15:35

Jak tak czytam niektóre komentarze, to śmiać mi się chce. Asia - jak Ty chcesz mieć problemy wyższej rangi, skoro nawet z takimi nie dajesz sobie rady? No, chyba,że wyższą rangą nazywasz wybór pary butów. A poza tym, ludzie - ta strona ma nakreślić niektóre rzeczy, poniekąd rozjaśnić pewne sprawy, ale bez przesady. Chcecie dokładniejsze i treściwsze sprawozdanie - to przeczytajcie po prostu lekturę i opracowania do niej również wydane w postaci książki. Gwarantuję,że wtedy będziecie mieć szczegóły. ; >


2018-09-30 22:51:01

Baaaardzo dobrze opracowany temat! jak wiele innych na tej stronce =) każda lekturke z wami przerabiam :P brawo dla autorów... =)




Streszczenia książek
Tagi: