Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Ostatnia, III już cześć Dziadów, powstała 10 lat później niż dwie pozostałe, tj. w 1832 roku. Są to tzw. Dziady drezdeńskie.

W założeniu miał to być utwór rehabilitujący pisarza za to, iż nie brał on udziału w walkach powstańczych (powstanie listopadowe). Ponadto Mickiewicz korzystał z wydarzeń, które wiązały się z procesem filomatów, jaki toczył się w latach 1823 – 1824. Sam został wtedy oskarżony i uznany za spiskowca.

Można powiedzieć, iż Dziady są literacką metaforą powstania, ukazującą atmosferę tamtych dni i działań. Źródłem natchnienia było bowiem dla poety z pewnością wydarzenie powstania listopadowego i poczucie odpowiedzialności za Polskę.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij

Komentarze: Geneza

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-11-06 22:34:22

Karina () chole*a :[ zle to napisałam na "spr szkoda ze nie zajzałam na GENEZĘ przed spr.. a ze str kożystam czesto. na prawde jest wiele dobrych info. i prace sa napisana bezbłędnie .. bo na wielu stronach można znaleźć zle ;/ pozdrawiam :)superrr ;)" a jeszcze jakbyś zajrzała do słownika ortograficznego to na pewno byś piątkę dostała :)


2018-10-26 22:36:28

Aby was uświadomić powiem iż Adam Mickiewicz nie napisał cz. I dziadów. Takowa nie istnieje. Miał on ja napisał ale jak wszyscy wiemy do tego nie doszło. Jak wiadomo śmierć może człowieka spotkać w każdej chwili nawet jeżeli ma w planach napisanie następnej części dziadów :)


2018-10-17 16:11:35

Dzieciątka. No proszę was. Douczcie się, doczytajcie - ew. spalcie wszystkie wydania Dziadów, a później wypisujcie, że nie ma czegoś takiego jak część pierwsza... To, że nie pokazali jej wam na lekcji polskiego nie świadczy o jej nieistnieniu, co najwyżej o niemożliwości zrozumienia tejże, pierwszej, części, przez tak ograniczone umysły..


2018-10-16 18:39:02

no fajnie fajnie ale apaluje do tych którzy maja jeszcze troche rozumu i uswiadomili sobie że uczymy sie dla siebie. Warto przeczytac dziady gdyz moiniecie tej lektury uniemozliwia zrozumienie polskiego romantyzmu a w konsekwencji pozniejszych dzieł. Piszac to zaraz wydrukuje strzeszczenie tak jak i wy ale...mam na uwadze iz jeszcze w tym roku MUSZE przeczytac ...i zrobie to od pierwszej do czwartej czesci...nie krytykuje...apeluje :).tez mam mało czasu


2018-10-16 17:34:23

Git geneza... krótka i na temat...
Streszczenia książek
Tagi: