Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Postać Gustawa w IV części Dziadów reprezentuje modelowy typ romantycznego, nieszczęśliwego kochanka straconego dla świata z powodu swej szaleńczej miłości i namiętności do kobiety. Cała biografia Gustawa wpisuje się w znane już w literaturze schematy – Gustaw jest bowiem bohaterem werterowskim. To wielki indywidualista, który przeżywa nieszczęśliwą miłość, poddaje się poczuciu bezsensu życia po starcie ukochanej, z tego powodu stopniowo popada w obłęd, aż w końcu popełnia samobójstwo.

O Gustawie mówi się, że jest „bohaterem zatrzaśniętym w pułapce miłości i nieszczęścia”. Miłość zdominowała całe jego życie, uległ jej w zupełności, skazując się tym samym na niewyobrażalne cierpienie.
Ach, odtąd dla niej tylko, o niej, przez nią, za nią!

– od momentu, kiedy pokochał, przestało się liczyć cokolwiek innego. Początkowo był bardzo szczęśliwy, mówi, że „znalazł drugą połowę swojej istoty”, że „doznawał rajskich pieszczot”, niestety pogrążył się, „nad świeckiego życia wylatując krańce”. Jak sam przyznaje, duszą i sercem w roztopił się w ukochanej, myślał jej myślą, oddychał jej oddechem, zatracając tym samym własną tożsamość i już za życia, będąc tylko cieniem.

Gustaw wskazuje na winnych takiego sposobu postrzegania przez niego miłości. Nowa Heloiza Rousseau i Cierpienia młodego Wertera to książki, które ukształtowały jego wyobrażenia o miłości. Gustaw nazywa je teraz „książkami zbójeckimi”:
Młodości mojej niebo i tortury!
One zwichnęły osadę moich skrzydeł
I wyłamały do góry,
Że już nie mogłem nad dół skręcić lotu.
Lektura ta sprawiła, że zaczął szukać „boskiej kochanki”, idealnej miłości. Żył w sferze marzeń, nieustannych fantazji, jego wyobrażenie o miłości było wypaczone i doprowadziło go ostatecznie do samobójstwa. Cały czas wierzył, że kobieta, którą pokochał jest jego „drugą połówką”, „bliźniaczą duszą”:
[…] nas Bóg urządził ku wspólnemu życiu,
Jednakowa nam gwiazda świeciła w powiciu,
Równi, choć różnych zdarzeń wykształceni ciekiem,
Postawą sobie bliscy, jednostajni wiekiem,
Ten sam powab we wszystkim, toż samo niechcenie,
Też same w myślach składanie i czuciach płomienie.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij

Komentarze: Portret tragicznego kochanka romantycznego w IV części Dziadów

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-11-09 19:13:34

Zgadzam się z powyższymi opiniami ta strona jest rewelacyjna. Jestem studentką filologii polskiej i zawsze znajduję pomoc na Waszej stronie, która jest na wysokim poziomie, merytoryczna, dokładna, oby tak dalrj wielkie dzięki


2018-10-31 14:17:19

na tej stronie są najlepsze opracowania jakie mozna znalesc w necie! wszystkie powtorki do matury z polskiego opracowuje na podstawie materiałów w niej zamieszczonych! bardzo dziekuje wszystkim autorom:)


2018-10-31 14:17:18

a ja jestem na studiach na filologii polskiej i nie mam czasu, zeby przeczytać wszystkie lektury, ktore nam każą. Dlatego dziękuję Wam za tę stronkę!!!!!!!


2018-10-16 22:25:50

Matura jest zbyt obszerna, więc większość maturzystów zapewne kładzie mniejszy nacik na jezyk polski, dlategoteż taka stronka jest drogocennym skarbem, którego nie należy ruszać, trzeba go pieścić i pielęgnować. Dziekuje autorom za to i podziwiam wkład pracy oraz zaangażowanie :)


2018-09-23 23:21:27

jezeli chodzi o tą stronke to pomogla mi troche w sporzadzenia notatek, porownianiu Wertera z Gustawem... oby wiecej bylo o Gustawie :D Pozdro z Białegostoku :D
Streszczenia książek
Tagi: