Dziady cz. III - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Scena IX – Noc dziadów
Wydarzenie rozgrywają się na cmentarzu, gdzie odbędą się dziady. Pojawiły się zjawy Doktora i Bajkowa, którzy nie zaznali spokoju po śmierci. Jedna z kobiet prosiła o przywołanie ducha jej kochanka. Guślarz uczynił to, ale bez skutku.

Gdy zbliżał się dzień, Kobieta i Guślarz zobaczyli wozy ze skazańcami wiezione na Syberię. Zauważyli, iż był tam i Konrad, ze śladami krwi na piersiach.

Ustęp
Podzielony został przez autora na części: Droga do Rosji, Przedmieścia stolicy, Petersburg, Pomnik Piotra Wielkiego, Przegląd wojska, Dzień przed powodzią petersburską 1824, Oleszkiewicz.
Mickiewicz opisywał stolicę Rosji – Petersburg, jako miasto całkowicie zależne i bezkrytyczne wobec cara. Autor mieszkańców Petersburga nazwał „sługusami”.

Pielgrzym – czyli Konrad - spotkał tajemniczego mężczyznę, co wcześniej przepowiedział mu ksiądz Piotr. Jak się okazało, był to malarz i mistyk – Oleszkiewicz.

W Pomniku Piotra Wielkiego Mickiewicz skontrastował pomnik rosyjskiego cara z pomnikiem Marka Aureliusza w Rzymie.
Rosję autor przedstawił jako kraj, chcący militarnie podbić inne państwa i narody. Car chciał uzyskać za wszelką cenę kolejne militarne sukcesy, bez względu na ofiary i koszty.Do przyjaciół Moskali wskazywało czytelnikowi, iż także sami Rosjanie są przez cara gnębieni, nie są do końca wolni.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Adam Mickiewicz - życiorys
2  Dziady cz. II – plan szczegółowy
3  Dziady cz. II – plan ramowyKomentarze
artykuł / utwór: Dziady cz. III - streszczenie


 • Wielkie thx za streszczenie! Dzisiaj przypomniało mi się o lekturze , a przecież nie będę czytać 70 stron w jeden dzień.. ale dzięki tej stronie jakoś sobie poradzę. Dzięki , że ktoś tą stronę stworzył i dalej ją prowadzi!
  gal ()

 • {at} Augustyn - ostatnie Twoje zdanie było wręcz cudowne. Przeczytałem te cierpienia, i mogę spokojnie przyznać, że przy takich lekturach też bym sobie strzelił w głowę. Co do streszczenia, w miarę dobrze napisane, zrozumiałe, a zarazem krótkie, jednak moja pamięć nie pozwala na to, aby zapamiętywać tego typu teksty.
  Dave ()

 • Załamują mnie niektóre z powyższych komentarzy, wy młodzi ludzie będziecie w przyszłości tworzyć elitę "intelektualną" tego kraju, a twierdzicie, że Mickiewicz "jest do bani"... Mylicie się i to bardzo myśląc, że was to nie dotyczy, bo to historia buduje przyszłość i właśnie ta historia odpowiedzialna jest za czasy w których żyjemy. Nie ma wojny? komunizmu? może wypada zapytać dlaczego? bo ludzie pamiętają i uczą się na błędach. Poza tym to kawał sztuki przez duże "S".
  Anonim ()

 • Szczerze powiedziawszy na humana idą osoby, które nie są w niczym dobre. Są trójkowi i jeśli na 1000 humanistów 5 zostanie prawnikami to już jest ogromy sukces. Natomiast przedmioty ścisłe są o wiele bardziej przydatne i dzięki nim możemy patrzeć w przyszłość, a przez humana tylko w przeszłość. Więc sami się zastanówcie co jest lepsze.
  roun19 ()

 • Dziady można zrozumieć i dostrzec w nich coś sensownego bo jest to dzieło sztuki. To, że Dziady są lekturą- błąd. Aby je docenić, trzeba się wyzbyć szkolnego myślenia. Spróbujcie za kilka lat, albo po prostu po maturze: siąść, na spokojnie i bez przymusu przeczytać. Będzie to wyglądało zupełnie inaczej. Augustynku, przyjrzyj się uważnie, przeczytaj tak, aby zrozumieć wszystko co zostało tu przeze mnie przytoczone: "Samotność - cóż po ludziach, czym śpiewak dla ludzi? Gdzie człowiek, co z mej pieśni całą myśl wysłucha, Obejmie okiem wszystkie promienie jej ducha? Nieszczęsny, kto dla ludzi głos i język trudzi: Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; Myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie, A słowa myśl pochłoną i tak drżą nad myślą, Jak ziemia nad połkniętą, niewidzialną rzeką. Z drżenia ziemi czyż ludzie głąb nurtów docieką, Gdzie pędzi, czy się domyślą?" - Czy twój rap dorównuje kunsztem tej wypowiedzi z monologu Konrada? A myśl zawarta w tych słowach- pokaż w którym momencie jest to kompletne dno. Pokaż mi i obroń swoją tezę. Niech ktoś z WAS obroni swoją tezę. Ale Bryśka z kolei stawia Mickiewicza w zbyt jasnym świetle. Zostaw Brysiu dzieło jego własnemu życiu, bo biografia Mickiewicza mówi wystarczająco dużo, żeby zachwycać się jego twórczością a nie jego osobą. On nawet w połowie Słowackiemu nie dorównuje. Mickiewicz to dużo słów niepopartych postawą.
  Anna (anusia18000 {at} wp.pl)

 • Osobiście uważam, iż takowe streszczenia mają sens. Moja nauczycielka zadała jako pracę domową notatki z całej części III Dziadów, więc streszczenie na pewno jest pomocne. Osoby, które uważają, że powinno czytać się całe książki, a nie tylko streszczenia powinny uświadomić sobie, że niektórzy nie czują potrzeby czytania książki, bądź nie mają na to czasu i wystarcza im streszczenie :)
  Anonim ()

 • Moim zdaniem warto przeczytać książkę. Bardzo intymnie i pięknie ukazuję idee patriotyzmu połączoną z "Kawałkiem duszy" autora. Stała się nie tylko jednym z lepszych dzieł na skalę europy,ale również jak dla mnie,inspiracją poetycką. W każdej polskiej szkole powinno się ją omawiać,bardzo szczegółowo. Romantyzm to piękny okres twórczości. Czytając utwór trzeba pomyśleć i wyciągać wnioski. Miło jest przypomnieć sobie treść.
  Gabriela (Moneya1 {at} wp.pl)

 • zdaje się, że wypowiadający się powyżej zapomnieli po co w ogóle jest tu możliwość komentowania. Zamiast się bezsensownie sprzeczać lepiej napisalibyście coś o streszczeniu dziadów, co jest dobrze, a co można by poprawić. Według mnie tekst jest ok, akurat żeby zorientować się o co mniej więcej chodzi lub przypomnieć sobie treść przed kartkówką. Duże dziękuję dla autora streszczenia.
  taka jedna ()

 • Jeżeli teraz nie żyjemy w czasach socializmu, to znaczy że zwariowałem. Wszystko mamy socjalne, nie ma wolności słowa do tego jesteśmy podlegli unii europejskiej. Lektury mają kształtować postawy patriotyczne mimo iż żyjemy w świecie gdzie marsz niepodległości jest uznawany za akt wandalizmu i rząd rozpatruje zakazanie go. Jesteście mamieni propagandą telewizji. Apeluję do korzystania z wielu źródeł informacji i do zachowania dystansu do wszytkiego co słyszymy.
  brednie ()

Tagi: