Dziady cz. III - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Elita uznała, iż historia ta zawierała zbyt dużo wątków realistycznych i zbytnio obfitowała w drastyczne szczegóły. Damy uznały zgodnie, iż cała polska literatura jest mierna i nie dorasta do literatury francuskiej. Nie zgadzali się z tym całkowicie młodzi stojący przy drzwiach. Według nich elita całkowicie upadła moralnie i nie interesowała się sprawami istotnymi dla ojczyzny.

Piotr Wysocki tak zakończył i podsumował dyskusję:
Nasz naród jak lawa,
Z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa,
Lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi;
Plwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi.


Bal u Senatora
Wydarzenia rozegrały się w domu Senatora w Wilnie. Zgromadzeni na balu grali w karty i beztrosko rozmawiali. Senator Nowosilcow, a także Pelikan, Doktor i Bajkow wspomnieli o sprawie Rollisona, który na skutek ciężkiego pobicia przez przysłuchującego go zachorował. Senator zdziwił się także, iż ten mimo to żyje.

Na salę weszła matka chłopaka, pani Rollison. Żądała od Senatora widzenia z synem lub pozwolenia na zaprowadzenie do niego księdza. Nowosilcow udał, iż nie ma pojęcia, o czym ona mówi, ale wspaniałomyślnie obiecał, iż jak najszybciej postara się poznać szczegóły sprawy. Rollisonowa przyjęła jego tłumaczenie i stwierdziła nawet, że jest dobrym człowiekiem.

Po wyjściu kobiety Senator wydał rozkaz, by zaprowadzić ją do syna. Doktor natomiast doradził, by w jego celi otworzyć okno i umożliwić chłopakowi popełnienie samobójstwa.

Doktor rozkazał, by księdza Piotra poniżyć, ten zaś przepowiedział mu, iż jeszcze tej nocy umrze.
Pani Rollison dowiedziała się, iż jej syn został wyrzucony przez okno z trzeciego piętra i zginął. Wpadła więc na salę podczas trwania balu, bluźniła przeciw Nowosilcowowi, rzuciła na niego klątwę, po czym zemdlała. Tymczasem dało się słyszeć głośny trzask, po czym okazało się, iż właśnie piorun trafił – zgodnie z przepowiednią – w Doktora i ten zginął.

Okazało się, iż Rollison spadając z okna nie zginął, ale tylko został ranny. Ksiądz, za zgodą Senatora, poszedł do sali chłopaka, a po drodze spotkał Konrada, prowadzonego na przesłuchanie. Ksiądz wyznał Konradowi, iż widzi tajemniczą daleką podróż, w którą ma udać się Konrad, a w jej trakcie odnajdzie dziwnego męża. Żołnierz prowadzący Konrada przerwał dalszą rozmowę.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Obraz polskiego społeczeństwa zawarty w scenach Salon warszawski i Pan Senator w III części Dziadów
2  Pęknięcie w II cz. Dziadów
3  Słowacki kontra Mickiewicz – dwie wersje mesjanizmu polskiegoKomentarze
artykuł / utwór: Dziady cz. III - streszczenie


 • Wielkie thx za streszczenie! Dzisiaj przypomniało mi się o lekturze , a przecież nie będę czytać 70 stron w jeden dzień.. ale dzięki tej stronie jakoś sobie poradzę. Dzięki , że ktoś tą stronę stworzył i dalej ją prowadzi!
  gal ()

 • {at} Augustyn - ostatnie Twoje zdanie było wręcz cudowne. Przeczytałem te cierpienia, i mogę spokojnie przyznać, że przy takich lekturach też bym sobie strzelił w głowę. Co do streszczenia, w miarę dobrze napisane, zrozumiałe, a zarazem krótkie, jednak moja pamięć nie pozwala na to, aby zapamiętywać tego typu teksty.
  Dave ()

 • Załamują mnie niektóre z powyższych komentarzy, wy młodzi ludzie będziecie w przyszłości tworzyć elitę "intelektualną" tego kraju, a twierdzicie, że Mickiewicz "jest do bani"... Mylicie się i to bardzo myśląc, że was to nie dotyczy, bo to historia buduje przyszłość i właśnie ta historia odpowiedzialna jest za czasy w których żyjemy. Nie ma wojny? komunizmu? może wypada zapytać dlaczego? bo ludzie pamiętają i uczą się na błędach. Poza tym to kawał sztuki przez duże "S".
  Anonim ()

 • Szczerze powiedziawszy na humana idą osoby, które nie są w niczym dobre. Są trójkowi i jeśli na 1000 humanistów 5 zostanie prawnikami to już jest ogromy sukces. Natomiast przedmioty ścisłe są o wiele bardziej przydatne i dzięki nim możemy patrzeć w przyszłość, a przez humana tylko w przeszłość. Więc sami się zastanówcie co jest lepsze.
  roun19 ()

 • Dziady można zrozumieć i dostrzec w nich coś sensownego bo jest to dzieło sztuki. To, że Dziady są lekturą- błąd. Aby je docenić, trzeba się wyzbyć szkolnego myślenia. Spróbujcie za kilka lat, albo po prostu po maturze: siąść, na spokojnie i bez przymusu przeczytać. Będzie to wyglądało zupełnie inaczej. Augustynku, przyjrzyj się uważnie, przeczytaj tak, aby zrozumieć wszystko co zostało tu przeze mnie przytoczone: "Samotność - cóż po ludziach, czym śpiewak dla ludzi? Gdzie człowiek, co z mej pieśni całą myśl wysłucha, Obejmie okiem wszystkie promienie jej ducha? Nieszczęsny, kto dla ludzi głos i język trudzi: Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; Myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie, A słowa myśl pochłoną i tak drżą nad myślą, Jak ziemia nad połkniętą, niewidzialną rzeką. Z drżenia ziemi czyż ludzie głąb nurtów docieką, Gdzie pędzi, czy się domyślą?" - Czy twój rap dorównuje kunsztem tej wypowiedzi z monologu Konrada? A myśl zawarta w tych słowach- pokaż w którym momencie jest to kompletne dno. Pokaż mi i obroń swoją tezę. Niech ktoś z WAS obroni swoją tezę. Ale Bryśka z kolei stawia Mickiewicza w zbyt jasnym świetle. Zostaw Brysiu dzieło jego własnemu życiu, bo biografia Mickiewicza mówi wystarczająco dużo, żeby zachwycać się jego twórczością a nie jego osobą. On nawet w połowie Słowackiemu nie dorównuje. Mickiewicz to dużo słów niepopartych postawą.
  Anna (anusia18000 {at} wp.pl)

 • Osobiście uważam, iż takowe streszczenia mają sens. Moja nauczycielka zadała jako pracę domową notatki z całej części III Dziadów, więc streszczenie na pewno jest pomocne. Osoby, które uważają, że powinno czytać się całe książki, a nie tylko streszczenia powinny uświadomić sobie, że niektórzy nie czują potrzeby czytania książki, bądź nie mają na to czasu i wystarcza im streszczenie :)
  Anonim ()

 • Moim zdaniem warto przeczytać książkę. Bardzo intymnie i pięknie ukazuję idee patriotyzmu połączoną z "Kawałkiem duszy" autora. Stała się nie tylko jednym z lepszych dzieł na skalę europy,ale również jak dla mnie,inspiracją poetycką. W każdej polskiej szkole powinno się ją omawiać,bardzo szczegółowo. Romantyzm to piękny okres twórczości. Czytając utwór trzeba pomyśleć i wyciągać wnioski. Miło jest przypomnieć sobie treść.
  Gabriela (Moneya1 {at} wp.pl)

 • zdaje się, że wypowiadający się powyżej zapomnieli po co w ogóle jest tu możliwość komentowania. Zamiast się bezsensownie sprzeczać lepiej napisalibyście coś o streszczeniu dziadów, co jest dobrze, a co można by poprawić. Według mnie tekst jest ok, akurat żeby zorientować się o co mniej więcej chodzi lub przypomnieć sobie treść przed kartkówką. Duże dziękuję dla autora streszczenia.
  taka jedna ()

 • Jeżeli teraz nie żyjemy w czasach socializmu, to znaczy że zwariowałem. Wszystko mamy socjalne, nie ma wolności słowa do tego jesteśmy podlegli unii europejskiej. Lektury mają kształtować postawy patriotyczne mimo iż żyjemy w świecie gdzie marsz niepodległości jest uznawany za akt wandalizmu i rząd rozpatruje zakazanie go. Jesteście mamieni propagandą telewizji. Apeluję do korzystania z wielu źródeł informacji i do zachowania dystansu do wszytkiego co słyszymy.
  brednie ()

Tagi: