Dziady cz. IV - streszczenie - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
[…]Dziady, te północne schadzki
Po cerkwiach, pustkach lub ziemnych pieczarach,
Pełen guślarstwa obrzęd świętokradzki,
Pospólstwo nasze w grubej utwierdza ciemnocie;
Stad dziwaczne opowieści, zabobonów krocie
O nocnych duchach, upiorach i czarach.

Ksiądz nie wierzy w duchy, Gustaw, aby udowodnić mu, że one istnieją, wzywa ducha lichwiarza z kantorka. Ten odzywa się z prośbą o „troje paciorek”.

Dopiero w tym momencie Ksiądz zdaje sobie sprawę, że Gustaw jest upiorem i pyta go, czego potrzebuje. Gustaw mówi, że są inni, bardziej od niego potrzebujących. Pokazuje na ćmy, motyle – duchy nieczułych bogaczy, złych cenzorów, za nich nie warto nawet się modlić. Ale są też inne, bardziej godne litości istoty, to dla nich Gustaw „ścisnął” swoje życie w te trzy krótkie godziny i na nowo przeżył swoje cierpienia. Teraz pokutuje za swój grzech:
Bo kto na ziemi rajskie doznawał pieszczoty,
Kto znalazł drugą połowę swojej istoty,
Kto nad świeckiego życia wylatując krańce,
Duszą i sercem gubi się w kochance,
Jej tylko myślą myśli, jej oddycha tchnieniem,
Ten i po śmierci również własną bytność traci,
I przyczepiony do lubej postaci,
Jej tylko staje się cieniem.Gustaw, jak cień błądzi za ukochaną, jego oczekiwanie skończy się wraz z jej śmiercią, wówczas to oboje połączą się w raju. Gustaw wypowiada jeszcze ostatnie słowa przestrogi:
Bo słuchajcie i zważcie u siebie,
Że wedle Bożego rozkazu:
Kto za życia choć raz był w niebie;
Ten po śmierci nie trafi od razu.

Zegar wybija dwunastą, kur pieje, gaśnie ostatnia lampa przed obrazem i wówczas Gustaw znika. Chór powtarza jego ostatnie słowa.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Dziady cz. II – plan szczegółowy
2  Obraz polskiego społeczeństwa zawarty w scenach Salon warszawski i Pan Senator w III części Dziadów
3  Funkcja obrzędu dziadów w II części DziadówKomentarze
artykuł / utwór: Dziady cz. IV - streszczenie


 • Uważam iż opacowania i strzeszczenia na tym portalu są doskonałe. Po przeczytaniu streszczenia Konrada Wallenroda napisałam sprawdzian na 6, a czytajac całą ksiażkę Kordiana spawdzian na pisałam na 2. Stwierdzam że lepiej jest przeczytać dobre streszczenie w godzinke niz cała książkę przez 2-3 godziny tym bardziej jeżeli kogoś nie ciągnie do czytania lektur tak jak mnie.
  ChiilliPePper (miska1511 {at} wp.pl)

 • Streszczenie bardzo jasno opisuje cały utwór Mickiewicza i choć symbolika jest troche schematyczna, to tajemniczość i groza towarzysząca akcji utworu wprawia czytelnika w zaciekawienie:)Ogólnie bardzo mi sie podobalo, swietne streszczenie, gratulacje:)
  haneczka17 (haneczka162 {at} wp.pl)

 • jak dla mnie git :) chociaz notatka ktora mam zrobic (na temat "prawdy moralne wyznawane przez prosty lud w Dziadach CZ IV") nie bedzie prosta :p mysle ze dam rade :P
  MCshabba ()

 • do Anonima. Streszczenie jest dobre. krotkie, zwiezle i na temat a co najwazniejsze latwe do przyswojenia. Zapewne na kartkowce miales pytania szczegolowe ktorych nie ma w zadnym streszczeniu. Byly one zadane z pewnoscia w celu sprawdzenia czy czytacie ksiazki czy na latwizne streszczenia.
  Maciek ()

 • do Anonima-zwykle pytaja na kartkowkach o to,czego nie ma w streszczeniach. To streszczenie jest dobre,po przeczytaniu utworu moge stwierdzic,ze wlasciwie jest prawie wszystko zawarte w streszczeniu,w dodatku wieekszosc jest cytowana wlasnymi slowami
  Majka ()

 • Bardzo dobre streszczenie! Sa w nim najistotniejsze informacje, a skoro potrzebne Ci byly (zwrot do Anonim) wazniejsze informacjr, to trzeba bylo przeczytac cala ksiazke a nie szukc streszcen po necie!!!
  Ptysiula ()

 • zawsze powtarzam, ze zeby zrozumiec takie lektury jak "Dziady" to najpierw trzeba przeczytac streszczenie potem ksiazke i potem jeszcze raz streszczenie. Inaczej nie da sie tego zrozumiec!!! Dzieki wielkie za to streszczenie jest rewelacyjne:-)
  madziunia (magda.k16 {at} vp.pl)

 • mi się opracowania bardzo podobają, odkąd je znalazłam przy minimalnej frekwencji w szkole mam z pol. najlepsze oceny w klasie :)ale czytam również DUŻO obszerniejsze streszczenia, polecam.
  agata ()

 • do Anonima: nie podoba Ci się tak dobre streszczenie, nie znalazłeś wszystkich odpowiedzi, to po prostu sięgnij po tę lekturę - jest przyjemna i czyta się ją szybko.
  ola ()

 • Streszczonko całkiem jarskie..no moze brakuje kilku ważnych faktów ale jest zwięzłe i kazdy kto nie czytał całosci zrozumie o co w książce chodziło!!! a o to chyba głównie chodzi w streszczeniach..:)
  Kinga!! ()

 • Streszczenie to jest dobre, ale dla osoby która przeczytała książke. Jak czytałem to pierwszy raz to nic nie skapowałem, ale po przeczytaniu książki+streszczenia wszystko wydało mi się takie proste :))
  Michallus ()

 • ALE DLUGIE TO STRESZCZENIE..NIC Z TEGO NIE WIEM... NA KARTKÓWCE BYŁY PYTANIE NA KTÓRE NIE MA TU W TYM STRRESZCZENIU ODPOIWDEZI.. NIE PODOBA MI SIĘ..SZUKAM DALEJ!!
  Anonim ()


Tagi: