Dziady cz. IV - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Ty mnie zabiłeś! – ty mnie nauczyłeś czytać!
[…]
Ty dla mnie ziemię piekłem zrobiłeś
(z żalem i uśmiechem)
i rajem!
(mocniej ze wzgardą)
A to jest tylko ziemia!
Mówi, że wybacza mu jednak ze względu na niemalże ojcowską miłość Księdza do swego ucznia. Chce uścisnąć go jeszcze, póki to możliwe (nim zgaśnie druga świeca). Opowiada o tym, jak niedawno odwiedził swój rodzinny dom.

Ledwie go poznał – opuszczony i zniszczony, nie zostało nic z dawnego szczęścia. Wspomina szkołę: beztroskie zabawy, pierwsze lektury, aż do chwili, kiedy spotkał „ją”, swoją ukochaną:
Ach, odtąd dla niej tylko, o niej, przez nią, za nią!

Cóż, niestety, uczucie to przyniosło prawdziwą boleść. Wspomina najstraszniejszą chwilę, kiedy to powróciwszy z dalekiej podróży, trafił na wesele ukochanej. Od razu podążał w miejsca, gdzie się spotykali, dotarł pod pałac, tam wśród przepychu, z towarzyszeniem muzyki i śpiewu wznoszono toasty za zdrowie młodej pary. W pierwszej chwili, powodowany wściekłością, chciał wtargnąć na przyjęcie, jednak „bez duszy padł” w ogrodzie. Ocknął się i płakał, leżąc na trawie:
Ach, ta chwila jak piorun, a jak wieczność długa!
Na strasznym chyba sądzie taka będzie druga!

Kolejne słowa Gustawa sugerują, że bohater popełnił wówczas samobójstwo:
Wtem anioł śmierci wywiódł z rajskiego ogrodu!


Gustaw dotąd jeszcze nie pogodził się ze stratą. Oskarża ukochaną o zniszczenie więzów, które stworzył sam Bóg, zarzuca jej niestałość w uczuciach i zamiłowanie do bogactwa:
Kobieto! puchu marny! ty wietrzna istoto!
Postaci twojej zazdroszczą anieli,
A duszę gorszą masz, gorszą niżeli!…
Przebóg! tak ciebie oślepiło złoto!

Jest rozdarty, twierdzi, że to ukochana jest winna jego wiecznym męczarniom, że to ona go zabiła, a jednocześnie ją podziwia. Popada w coraz większe szaleństwo, w końcu wyjmuje sztylet i przebija nim swoją pierś.

Zegar wybija jedenastą, kur pieje po raz drugi, gaśnie też druga świeca – rozpoczyna się godzina przestrogi. Samobójstwo Gustawa było tylko symbolicznym gestem, bohater bowiem, ku wielkiemu zdziwieniu Księdza, nie upada i wygląda zupełnie zdrowo. Dopiero teraz wyjawia cel swego przybycia. Wspomina, że kiedy wszedł do domu Księdza, ten modlił się za dusze cierpiące w czyśćcu. Pyta więc, dlaczego wierząc w czyściec, zakazuje obchodzonych dotychczas dziadów. Ksiądz twierdzi, że to pogańskie święto, dawny zabobon, który Kościół musi tępić:

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Wątki sakralne i ludyczne w II części Dziadów
2  Struktura III części Dziadów
3  Dziady cz. III - streszczenieKomentarze
artykuł / utwór: Dziady cz. IV - streszczenie


 • UFF!!! Kiedy tylko myślę o tych dziadach to aż ciężko mi się oddycha takie to dno, ale dzięki temu streszczeniu nie muszę ich czytać (wtedy bym się chyba porzygał). A już w ogóle nie mogę pojąć ja można się tą lektórą jarać tak jak moja nauczycielka...
  majster (majster {at} skrzynkamejlowa.pl)

 • Jak tak bardzo chcecie to czytać, to nie czepiajcie się tych, którzy chcą tylko przebrnąć przez maturę z pl. Książki tego typu w nadmiarze, jak to jest w szkołach średnich, mogą nieźle pomieszać pod sufitem. Dodatkowo, jeśli ktoś po prostu nie rozumie nic z czytania tego... Czegoś, wchodzi i po prostu czyta streszczenie bez marnowania czasu na teksty, z których i tak nic w życiu nie będzie potrzebne. J. polski powinien być przedmiotem obowiązkowym w podstawówce i gim, gdzie uczą prawdziwych zasad porozumiewania się w jęz. polskim, a nie czytania tworów, których autorzy nawet nie pochodzili z Polski i tłumaczenia mogą mieć małe lub większe uchybienia. Mało tego. Matura z polskiego to jedna wielka brednia. Mamy "interpretować" te wszystkie utwory tak, jak nam podają? I to ma być przydatne?
  ABC (abc {at} abc.cba)

 • Świetne streszczenia, podzwiam osobe która pisze te streszczenia, od 5 lat wszystko czytam z tej strony i przyznam ze wiecej rozumiem stad niz z samej książki, Polecam wszystkim jak najbardziej !! ;)
  Excjuzmi (furrye {at} interia.pl)

 • " streszczenia z tej stronki sa najlpesze gratulacje za dobre streszczenie ... dzieki tej stronce nie musze czytac ksiazek tylko tu streszczenie cyk cyk ;] i ocenki w miare POZDRO " dobre
  hahhah ()

 • Streszczenie jest okej, na temat, zwięźle. Wielki + PS.Ja traktuje streszczenia jako uzupełnienie przeczytanej książki, a nie podstawę.Śmieszy mnie bardzo podejście niektórych co do tej kwestii.
  Tilla (sweet_lejdi {at} interia.pl)

 • musze porzyznac ze to najlepsze streszczenie jakie czytalem polecam wszystkim :) osoba ktora to pisze byla by swietnym nauczycielem o ile juz nie jest:P:P
  michał (diablik6667 {at} wp.pl)

 • Po zetknięciu się z cyklem utworów pod nazwą "Dziady", zwątpiłem (jakkolwiek nie całkiem słusznie, oceniając z perspektywy 3 lat spędzonych w liceum) w celowość czytania lektur... Cała ta wydumana fabuła, dowodząca "specyficzności" postrzegania świata przez Mickiewicza jest ze wszech miar odpychająca, począwszy od samego tytułu. Streszczenie to z całą pewnością oszczędzi mój smacznie zjedzony posiłek, który zmuszony byłbym zwrócić w trakcie czytania jednego z największych utworów epoki Romantyzmu.
  B-Art (bartek.cegielski {at} op.pl)

 • streszczenia z tej stronki sa najlpesze gratulacje za dobre streszczenie ... dzieki tej stronce nie musze czytac ksiazek tylko tu streszczenie cyk cyk ;] i ocenki w miare POZDRO
  ToM ()

 • To streszczenie jest dobre, ale dla osób, które przeczytały książkę "Dziady". Ja gdy przeczytałam książkę, to niektóre rzeczy wydały mi się niezrozumiałe, ale po przeczytaniu tego oto streszczenia zrozumiałam wszystko. Polecam.
  Eluniakkk ()

Tagi: