Dziady cz. IV - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Pustelnik wierzy, że rozstanie nie było jednak ostateczne. Wygłasza teorię „bliźniaczych dusz”, które związane przez Boga na wieki, nigdy się nie rozłączą. Jeśli wspólne szczęście nie jest możliwe na ziemi, nadzieję daje śmierć:
[…] gdy nad podłym wzbijemy się ciałem,
Złączy się znowu jedność, dusza z duszą zleje […]

Wspomina chwilę rozstania z ukochaną. Oznajmia jej, że nazajutrz wyjeżdża, dziewczyna, słysząc to mówi: „Bądź zdrów” i odchodząc, dodaje jeszcze cicho: „Zapomnij!”.

Pustelnikowi wydaje się, że Ksiądz, nie rozumie, czym jest miłość mężczyzny do kobiety – ten jednak wyznaje, że jest wdowcem, musiał pochować ukochaną żonę. Na to Pustelnik odpowiada, że dziewczyna już jest „żywcem pogrzebioną”, gdy tylko zawołają na nią: „żono!”. Według niego istnieją trzy rodzaje śmierci: pierwsza, pospolita, ze starości lub choroby; druga, powolna i bolesna spowodowana rozstaniem się dwojga kochanków i trzecia – „śmierć wieczna”, wieczne potępienie za grzechy.
Biada, biada człowiekowi,
Którego ta śmierć zabierze!
Tą śmiercią może ja umrę, dzieci;
Ciężkie, ciężkie moje grzechy!

Ksiądz uważa, że Pustelnik nie jest zbrodniarzem, że Bóg wybaczy mu nawet te zbytnią namiętność, zapamiętanie się w uczuciu. Do Pustelnika nie przemawia jednak ten sposób wypowiadania się chłodnego racjonalisty, o takich ludziach wypowiada się:
Nie mają oka duszy, nie przejrzą do duszy!

Uważa, że Ksiądz musiał go kiedyś podsłuchać albo wyłudzić jego tajemnicę na spowiedzi, bowiem za dużo zaczyna rozumieć z jego chaotycznej opowieści. Mówi, że kiedyś podsłuchał go robaczek świętojański. Dzieci myślą, że to cud, żeby z robakiem rozmawiać tak, jak z człowiekiem. Odpowiedzą Pustelnika jest opowieść o lichwiarzu, którego dusza jest zaklęta w kantorku stojącym w domu księdza. Za życia lichwiarz był wielkim skąpcem, nie pomógł nikomu, nawet w największej biedzie. Po śmierci musi zatem odbyć pokutę jako mały robaczek, kołatek, zamknięty w kantorku, gdzie niegdyś przechowywał swoje pieniądze.

Tymczasem zegar wybija godzinę dziesiątą, pieje kur i gaśnie jedna ze świec znajdujących się na stole. Rozpoczyna się godzina rozpaczy. Wówczas to Ksiądz rozpoznaje w Pustelniku Gustawa – swego dawnego ucznia. Gustaw ma do nauczyciela wielkie pretensje:

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  IV część Dziadów jako wielkie romantyczne studium miłości
2  Geneza
3  Mała improwizacja III części Dziadów – interpretacjaKomentarze
artykuł / utwór: Dziady cz. IV - streszczenie


 • UFF!!! Kiedy tylko myślę o tych dziadach to aż ciężko mi się oddycha takie to dno, ale dzięki temu streszczeniu nie muszę ich czytać (wtedy bym się chyba porzygał). A już w ogóle nie mogę pojąć ja można się tą lektórą jarać tak jak moja nauczycielka...
  majster (majster {at} skrzynkamejlowa.pl)

 • Jak tak bardzo chcecie to czytać, to nie czepiajcie się tych, którzy chcą tylko przebrnąć przez maturę z pl. Książki tego typu w nadmiarze, jak to jest w szkołach średnich, mogą nieźle pomieszać pod sufitem. Dodatkowo, jeśli ktoś po prostu nie rozumie nic z czytania tego... Czegoś, wchodzi i po prostu czyta streszczenie bez marnowania czasu na teksty, z których i tak nic w życiu nie będzie potrzebne. J. polski powinien być przedmiotem obowiązkowym w podstawówce i gim, gdzie uczą prawdziwych zasad porozumiewania się w jęz. polskim, a nie czytania tworów, których autorzy nawet nie pochodzili z Polski i tłumaczenia mogą mieć małe lub większe uchybienia. Mało tego. Matura z polskiego to jedna wielka brednia. Mamy "interpretować" te wszystkie utwory tak, jak nam podają? I to ma być przydatne?
  ABC (abc {at} abc.cba)

 • Świetne streszczenia, podzwiam osobe która pisze te streszczenia, od 5 lat wszystko czytam z tej strony i przyznam ze wiecej rozumiem stad niz z samej książki, Polecam wszystkim jak najbardziej !! ;)
  Excjuzmi (furrye {at} interia.pl)

 • " streszczenia z tej stronki sa najlpesze gratulacje za dobre streszczenie ... dzieki tej stronce nie musze czytac ksiazek tylko tu streszczenie cyk cyk ;] i ocenki w miare POZDRO " dobre
  hahhah ()

 • Streszczenie jest okej, na temat, zwięźle. Wielki + PS.Ja traktuje streszczenia jako uzupełnienie przeczytanej książki, a nie podstawę.Śmieszy mnie bardzo podejście niektórych co do tej kwestii.
  Tilla (sweet_lejdi {at} interia.pl)

 • musze porzyznac ze to najlepsze streszczenie jakie czytalem polecam wszystkim :) osoba ktora to pisze byla by swietnym nauczycielem o ile juz nie jest:P:P
  michał (diablik6667 {at} wp.pl)

 • Po zetknięciu się z cyklem utworów pod nazwą "Dziady", zwątpiłem (jakkolwiek nie całkiem słusznie, oceniając z perspektywy 3 lat spędzonych w liceum) w celowość czytania lektur... Cała ta wydumana fabuła, dowodząca "specyficzności" postrzegania świata przez Mickiewicza jest ze wszech miar odpychająca, począwszy od samego tytułu. Streszczenie to z całą pewnością oszczędzi mój smacznie zjedzony posiłek, który zmuszony byłbym zwrócić w trakcie czytania jednego z największych utworów epoki Romantyzmu.
  B-Art (bartek.cegielski {at} op.pl)

 • streszczenia z tej stronki sa najlpesze gratulacje za dobre streszczenie ... dzieki tej stronce nie musze czytac ksiazek tylko tu streszczenie cyk cyk ;] i ocenki w miare POZDRO
  ToM ()

 • To streszczenie jest dobre, ale dla osób, które przeczytały książkę "Dziady". Ja gdy przeczytałam książkę, to niektóre rzeczy wydały mi się niezrozumiałe, ale po przeczytaniu tego oto streszczenia zrozumiałam wszystko. Polecam.
  Eluniakkk ()

Tagi: