Dziady cz. II - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Jak kość w polu wybladły;
[…]
W gębie dym i błyskawice,
Oczy na głowę wysiadły,
Świecą jak węgle w popiele.
Włos rozczochrany na czele.


Widmo przedstawia się – to zmarły przed trzema laty dziedzic tej wsi. Błąka się teraz po ziemi, cierpiąc męczarnie głodu i pragnienia oraz „szarpanie żarłocznego ptastwa”. Nie może nawet wejść do kaplicy na obrzęd Dziadów, tak bardzo w swym życiu zgrzeszył. Nie ma dla niego żadnej nadziei, droga do nieba jest na wieki zamknięta, a jedyne, czego pragnie, to znaleźć się już w piekle i skończyć tym samym morderczą tułaczkę. Stanie się to jednak dopiero, kiedy ktoś nakarmi go i napoi.

Ptaki nie pozwalają jednak pomóc duchowi, broniąc do niego dostępu. Okazuje się, że są to dawne sługi pana, które ten bez litości „pomorzył głodem”. Najpierw słyszymy opowieść Kruka – biedaka, który bardzo głodny (od trzech dni nic nie jadł) zerwał kilka jabłek z pańskiego sadu. Zauważył to ogrodnik, a zagniewany pan wydał wyrok: kara chłosty, której chłop nie przeżył. Dalej mówi Sowa. Ją – wdowę z małym dzieckiem dziedzic odegnał od bramy w mroźny dzień, kiedy przyszła do niego prosić o zapomogę. Pozostawiona bez pomocy kobieta zamarzła na drodze wraz z dzieckiem. Dziedzic zdaje sobie sprawę, że nie ma dla niego ratunku, że nikt nie jest w stanie ma pomóc:
Bo kto nie był ni razu człowiekiem,
Temu człowiek nic nie pomoże.

W związku z tym Guślarz wypowiada swoje zaklęcie, którym odpędza Widmo.

Podejmuje teraz kolejne czynności mające na celu wezwanie duchów pośrednich. Bierze na koniec laski wianek ze święconego ziela i zapala go. Przywołuje duchy tych, którzy co prawda żyli wśród ludzi, lecz nie dla świata. I wówczas to pojawia się postać pięknej dziewczyny Zosi w „kraśnym” wianku na głowie.
Przed nią bieży baranek,
A nad nią leci motylek.

Zosia to pasterka, niegdyś najpiękniejsza dziewczyna we wsi, która zmarła, mając zaledwie dziewiętnaście lat. Piękna dziewczyna miała wielu adoratorów, drwiła z nich jednak i nie chciała nawet słyszeć o zamążpójściu. W końcu wyznaje:
Umarłam nie znając troski
Ani prawdziwego szczęścia.

Jej karą za obojętność na uczucia innych ludzi jest samotność i nuda. Zosia jest zawieszona między niebem i ziemią, „wiatr nią jak piórkiem pomiata” i nie może ani wzbić się pod niebiosa, ani dotknąć nogą ziemi. Dlatego nie prosi o poczęstunek, ale o to, aby młodzieńcy podbiegli do niej, chwycili ją za ręce i przyciągnęli do ziemi. Chce poczuć ziemię pod stopami, ponieważ:

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Upiór - analiza i interpretacja
2  Wielka Improwizacja w III części Dziadów – interpretacja
3  Portret tragicznego kochanka romantycznego w IV części DziadówKomentarze
artykuł / utwór: Dziady cz. II - streszczenie


 • Mnóstwo komentarzy od uczniów szkół gimnazjalnych/licealnych pochwalających tę stronkę i dorzucę się i ja, studentka filologii polskiej, która czasem też dla przypomnienia potrzebuje sięgnąć na szybko do czegoś sensownego :) Dziękuje za teksty i pozdrawiam :)!
  Studentka ()

 • ooo jak dobrze , że jest te streszczenie.Przed chcwiłą przeczytałem dziady cz. 2 i szczerze mówiąc dopiero gdy przeczytałem streszczenie zrozumiałem ^^
  lol ( )

 • Streszczenie dość szczeguowe (byłęm chory i nie wiedziałem) przyszedłem Do szkoły i przerabiamy a ja nie wiem co Coś tam pamieam z lekcji ale to mi wszystko poukłądało
  Jasiek ()

 • a ja mam przed saba ksiazke ale nie chce mi sie jej czytac no wiec wbijam na fona samsunga monte i opere mini i pisze do was z telefonu a co do streszczenia to zajebi*te
  michal (michal_plo {at} vp.pl)

 • Ja mam dzisiaj ten spr ale dopiero o 11 45 wiec bardzo sie ciesze ze dzieki temu sprawozdaniu moge sobie wszystko przypomniec. Zdziwil mnie ten moment z zosia ze pozostaly jej dwa lata-nie wiedzialam o tym. No nic dzieki wielkie!!! o_O
  Weronika (wstachowiak3 {at} wp.pl)

 • klp.pl wyznacza nowe standardy, dobrze czyta sie treści na tej stronie ;) ps. kogo obchodzi, że jutro macie kartkówke, sprawdzian czy wystep w "jeden z dziesięciu" ? ogarnijcie sie
  kapitan paleta ()

 • świetnie wytłumaczone. zawsze korzystam z tych streszczeń gdy nie rozumiem tekstu. uf mam nadzieje że będzie szósteczka. dziękuje wujkowi google że odnalazł mi tą strone, to znak z niebios :) XD.
  tosia ()

 • świetnie wytłumaczone . Nie wiem czy po przeczytaniu lektury zrozumiałam o co w niej tak dokładnie chodzi . Jutro mam z tego kartkówkę , obym nie dostała miernej oceny , bo pani zawsze podaje pytania baardzo szczegółowe . . .
  werka ()

 • Świetne streszczenie :-) Nie mam tej książki i w bibliotece też już nie ma a jutro mam z tego test . Czytając to streszczenie wszystko rozumiem :-) Dzięki :-)
  super XD (maniaczkazmierzchu {at} wp.pl)

Tagi: