Dziady cz. II - streszczenie - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Jak kość w polu wybladły;
[…]
W gębie dym i błyskawice,
Oczy na głowę wysiadły,
Świecą jak węgle w popiele.
Włos rozczochrany na czele.


Widmo przedstawia się – to zmarły przed trzema laty dziedzic tej wsi. Błąka się teraz po ziemi, cierpiąc męczarnie głodu i pragnienia oraz „szarpanie żarłocznego ptastwa”. Nie może nawet wejść do kaplicy na obrzęd Dziadów, tak bardzo w swym życiu zgrzeszył. Nie ma dla niego żadnej nadziei, droga do nieba jest na wieki zamknięta, a jedyne, czego pragnie, to znaleźć się już w piekle i skończyć tym samym morderczą tułaczkę. Stanie się to jednak dopiero, kiedy ktoś nakarmi go i napoi.

Ptaki nie pozwalają jednak pomóc duchowi, broniąc do niego dostępu. Okazuje się, że są to dawne sługi pana, które ten bez litości „pomorzył głodem”. Najpierw słyszymy opowieść Kruka – biedaka, który bardzo głodny (od trzech dni nic nie jadł) zerwał kilka jabłek z pańskiego sadu. Zauważył to ogrodnik, a zagniewany pan wydał wyrok: kara chłosty, której chłop nie przeżył. Dalej mówi Sowa. Ją – wdowę z małym dzieckiem dziedzic odegnał od bramy w mroźny dzień, kiedy przyszła do niego prosić o zapomogę. Pozostawiona bez pomocy kobieta zamarzła na drodze wraz z dzieckiem. Dziedzic zdaje sobie sprawę, że nie ma dla niego ratunku, że nikt nie jest w stanie ma pomóc:
Bo kto nie był ni razu człowiekiem,
Temu człowiek nic nie pomoże.

W związku z tym Guślarz wypowiada swoje zaklęcie, którym odpędza Widmo.

Podejmuje teraz kolejne czynności mające na celu wezwanie duchów pośrednich. Bierze na koniec laski wianek ze święconego ziela i zapala go. Przywołuje duchy tych, którzy co prawda żyli wśród ludzi, lecz nie dla świata. I wówczas to pojawia się postać pięknej dziewczyny Zosi w „kraśnym” wianku na głowie.
Przed nią bieży baranek,
A nad nią leci motylek.

Zosia to pasterka, niegdyś najpiękniejsza dziewczyna we wsi, która zmarła, mając zaledwie dziewiętnaście lat. Piękna dziewczyna miała wielu adoratorów, drwiła z nich jednak i nie chciała nawet słyszeć o zamążpójściu. W końcu wyznaje:
Umarłam nie znając troski
Ani prawdziwego szczęścia.

Jej karą za obojętność na uczucia innych ludzi jest samotność i nuda. Zosia jest zawieszona między niebem i ziemią, „wiatr nią jak piórkiem pomiata” i nie może ani wzbić się pod niebiosa, ani dotknąć nogą ziemi. Dlatego nie prosi o poczęstunek, ale o to, aby młodzieńcy podbiegli do niej, chwycili ją za ręce i przyciągnęli do ziemi. Chce poczuć ziemię pod stopami, ponieważ:

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  IV część Dziadów jako wielkie romantyczne studium miłości
2  cytaty
3  Adam Mickiewicz - życiorysKomentarze
artykuł / utwór: Dziady cz. II - streszczenie


 • Dzieeeeki bardzo ! Zapomnialem o jutrzejrzej kartkowce ze znajomosci "Dziadów" a w bibliotece nie chcieli mi wypozyczyc , bo mam nie oddana ksiazke :) Jeszcze raz wielkie dzięki ! Życzcie mi powodzenia ! :D
  Misiek (krecha65 {at} gmail.com)

 • super streszczenie. Nie wiedziałam kiedy piszemy z dziadów a nasz pan od polskiego powiedział że momy jutro poszłam na neta i znalazłam dzięki wielki
  kaja (karolinazajda3 {at} gmail.com)

 • Bardzo dobre, przemyślane i napisane z głową streszczenie :) wszytko po nim rozumiem i polece je napewno znajomym, którzy jeszcze nie omawiali tej lektury.
  JaweR (jawerwalker {at} op.pl)

 • świetne streszczenie :) świetne a ja bardzo potrzebowałam takiego streszczenia bo nie mam książki tylko podręcznik z polaka i nie ma tam ostatniej str. i streszczenia oraz jestem po chorobie i nie mogłam jej od kogoś zabrać a już jutro z tego pisze test w całej 6 kl. miałam same 6 a teraz bez tego str. dostała bym 2 albo 1 DZIĘKI :) :)
  Asia (maja.przybylska {at} interia.pl)

 • Po tygodniu choroby w koncu wrocilemn do szkoly a kolega ktory dawal mi lekcje nie wspomnial mi o jutrzejszej kartkowce ze znajomosci Dziadow, dlatego bardzo mi sie przyalo to streszczenie ;d
  Anonim ()

 • hehe książki nie kapuje ale to fajne bo chociaż troche zrozumiałam spoko streszczenie ;d licze chociaż na 4 no ale nasz polonista na pewno zada takie pytania że ledwo 3 będzie...
  ona (klikisa {at} interia.pl)

 • Naprawdę dobre... W prawdzie czytałam książkę dwa tygodnie temu i trochę z tego pamiętam ale cóż jutro mam wypracowanie a chcę dostać dobry stopień..!! POTWIERDZAM ..! TO STRESZCZENIE JEST NAPRAWDĘ DOBRE I PRZYDATNE..!
  miniMała...!13 (mileycyruz {at} interia.pl)

 • bardzo mi się przydało. jutro piszę poprawkę, bo z ostatniego testu mam 3. martwię się pytaniami, bo na teście były trudne, a teraz będą jeszcze trudniejsze/. trzymajcie kciuki;)
  monia (mika2267 {at} wp.pl)

 • Ohh masz ci los gdybym przeczytał streszczenie do Dziadów to bym dostał lepsza ocenę niż 2, bo tu jest tak wytłumaczone. Z książki to nic nie załapałem ; (
  xd (koku26222 {at} wp.pl)

 • To streszczenie bardzo mi pomogło gdyż moim zaaniem w szkole było napisanie : maiłam do wybory xP ;P ;P ;P albo jesteś dziennikarką i pytasz innych co sie tam działo lub jesteś uczetnikiem tego obrzędu i piszesz co sie yam dzieje czy coś takiego więc niewiem czy lepiej sprawozdanie czy recencje co lepiej i łarwiej doradzicie mi ?
  Karolinka1997r (Gierki_giereczki {at} poczta.fm)

 • Ja do szkoły mam napisać sprawodzdanie z tej lektóry . Naprzyklad że zadaje pytania innym ludziom o tych obrzędach (jako dziennikarka) lub jako chłop który uczestniczy w tym wydarzeniu (bohater wydarzenia) i niewiem co jest łateiej napisac co podiwdzcie
  Karusiaczeka1997 (Karciak_kajaa {at} poczta.pl)

 • Streszczenie super;) Fajnie napisane; można się połapać o co chodzi w tej części:) Na początku też zastanawiałem się o co chodzi z tymi dziadami XD w Książce trudno się domyśleć a tu wszystko wyjaśnione :)
  Paktofonika ()

 • dzięki, bardzo mi się przydało, akurat mam sprawdzian z całej twórczości Mickiewicza i to jest wymóg naszego ukochanego polonisty.. A co do niektórych - jak isę nie rozumie streszczenia, to może warto jednak czytać lektury ? ;)
  kropka. ()

 • bardzo dobre streszczenie naprawde mi sie podoba nareszcie cos w ogole rozumiem heh;;;d nawet lubie ksiazki ale tej zapomnialem wypozyczyc a wiekszosc przeczytalem na przerwie w szkole takze am jakies pojecie o ksiazce :D
  Anonim ()

 • wiecie co...dziwne to jest to wszystko ale jednak ciekawe;p... ciekawe co było pózniej z tym widmem i tom pastereczką xD dobrze że jest to streszczenie bo chociaż kapuje...pozdo dla wszystkich
  tofcio ()


Tagi: