Adam Mickiewicz - życiorys
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W Paryżu rozpoczął się ostatni już, czyli czwarty etap życia Mickiewicza. Tam w 1834 roku ożenił się z Cecylią Szymanowską oraz wydał Pana Tadeusza. Dwa lata (od 1839 do 1840 roku) spędził w Lozannie jako profesor literatury łacińskiej. Tam napisał cykl liryków, od miejsca nazywanych lozańskimi. W 1840 roku powierzono mu katedrę literatury słowiańskiej w College de France. Później rozpoczął działalność publicystyczną na łamach Trybuny Ludów. Wtedy też jego żona zachorowała, a Mickiewicz stracił pracę. Nowe zatrudnienie znalazł jako bibliotekarz w Paryżu. Zmarł 26 listopada 1855 roku. Dzieła poety stały się trwałą częścią naszej świadomości narodowej. Są nieustannie wznawiane i komentowane.

Wyjaśnienie
Filomaci i filareci –
Filomat – etymologicznie oznacza miłośnika wiedzy. Celem działania tego związku było szerzenie nauki, samokształcenie oraz działalność polityczna, polegająca na dążeniach wolnościowych. Członkami tego tajnego związku byli m.in. Adam Mickiewicz, Tomasz Zan, Franciszek Malewski. Można powiedzieć, iż głoszone przez nich ideały były oświeceniowe.
Filareci – było to legalne stowarzyszenie, które głosiło hasła wolnościowe i wyzwoleńcze, dlatego też szybko zostało zdelegalizowane. Poza hasłami politycznymi głosili ideały romantyczne.
więcej informacji znajdziesz na stronie: Szczegółowa biografia Adama Mickiewicza

Ważne dzieła

Zima miejska (wiersz, którym debiutował) - 1818
Oda do młodości – 1820
Ballady i romanse – 1822
Grażyna – 1823
Dziady – część II i IV – 1823
Sonety krymskie – 1826
Konrad Wallenrod – 1828
Reduta Ordona –1831
Dziady – część III – 1832
Księgi narodu polskiego; Księgi pielgrzymstwa polskiego – 1832
Pan Tadeusz – 1834
Liryki lozańskie – 1839 – 1840
Publicystyka - 1849

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Trzy godziny: rozpaczy, miłości i przestrogi w IV części Dziadów
2  Dziady cz. I - streszczenie
3  Dziady cz. IV – plan szczegółowyKomentarze
artykuł / utwór: Adam Mickiewicz - życiorys


 • No i szacunek za naszych ziomków !!! czy ktoś sie ze mna nie zgadza ??? Dziś patrząc co się ciśnie na tym świecie to żal PL!!! Chciał bym Mickiewicza widzieć w sejmie jak jedzie z tą frajernią XD Dziś tylko $O$ SIE liczy i władza heh.. W grobie sie przewraca pewnie jak patrzy co tu sie dzieje:(( I pomyśleć że, Był I jest POLAKIEM PS dziś sie nie ciśnie:(( zapraszam na mój profil nk Mateusz Piekarski Dobrociechy. kolo Koszalina; {at}
  matheo1989r (mateusz0809 {at} onet.pl)

 • Niezła stroniczzzzka na zadanie z polaka do I gim. iDeAlNe!!! Jakby co to chodzę do Gimnazjum Stowarzyszenia Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu :D trochę długa nazwa nie ??
  Norbuś ()

 • hmmmmm.... jakos to do mnie nie przemawia ale spoko tylko nie wiem jak to streścić na "krótką notatkę" jak to moja p. od polaka mówiła tak jakoś na 1,5 strony jakoś może napisze wielkie THX za info o Adasiu Micku
  Jestem żółty jak POKEMON ()

 • spoko zyciorys... tylko duzoooo... miałam napisać 1,5 strony a napisałam prawie 2,5 wiec spoko ale 5 jest... i taka moja mała uwaga tytuły utworów powinny być napisane w cudzysłowie...pozdro
  taaaaOnaaaa (gosia.pucek {at} op.pl)

 • Strona jak dla mnie świetna - nawet w mojej porypanej szkole z tymi opracowaniami udaje mi się odpowiadać na 3 a tutaj to jest nie lada sukces. Mickiewicz to naprawdę świetny człowiek - ale po co on pisał?nie mógł się zająć ogrodnictwem??
  olga ()

 • Filomaci i filareci – Filomat – etymologicznie oznacza miłośnika wiedzy. Celem działania tego związku było szerzenie nauki, samokształcenie oraz działalność polityczna, polegająca na dążeniach wolnościowych.
  rybka ()

 • Bardzo fajna stronka. Znalazłam tu wszystko czego szukałam. Jedna uwaga jeśłi roku urodzenia jest pogrubiony to moim zdaniem rok w którym zmarł też powinien być pogrubiony:) ale to tylko taki mały szczegół pozdrawiam
  Martika (truskaweczka_92 {at} wp.pl)

 • Mi też się bardzo podoba.Bardzo łatwo jest się z tego nauczyć :DMoja pamięć często zawodzi !!!;-)
  Pypcia ()

 • znalazłam na tej stronce czego potrzebowałam i to mi sie podoba.zwiężle i na temat
  madzia ()


Tagi: