Trzy godziny: rozpaczy, miłości i przestrogi w IV części Dziadów
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
[…]Dziady, te północne schadzki
Po cerkwiach, pustkach lub ziemnych pieczarach,
Pełen guślarstwa obrzęd świętokradzki,
Pospólstwo nasze w grubej utwierdza ciemnocie;
Stad dziwaczne opowieści, zabobonów krocie
O nocnych duchach, upiorach i czarach.
Gustaw próbuje przekonać Księdza, że świat ziemski i pozaziemski mogą się przenikać, że istnieją duchy. W końcu Ksiądz zdaje sobie sprawę, że Gustaw jest upiorem. Tu, na ziemi nieszczęśnik pokutuje za swój grzech:
Bo kto na ziemi rajskie doznawał pieszczoty,
Kto znalazł drugą połowę swojej istoty,
Kto nad świeckiego życia wylatując krańce,
Duszą i sercem gubi się w kochance,
Jej tylko myślą myśli, jej oddycha tchnieniem,
Ten i po śmierci również własną bytność traci,
I przyczepiony do lubej postaci,
Jej tylko staje się cieniem.


Okazuje się, że szczęście na ziemi, może opóźnić osiągniecie szczęścia wiecznego. Ktoś, kto kochał za życia prawdziwie i szaleńczo, nie może liczyć na wieczne szczęście, lecz tylko na samotność i potępienie. Dlatego Gustaw cały czas cierpi i jak cień błądzi za ukochaną, jego oczekiwanie skończy się dopiero wraz z jej śmiercią, wówczas to oboje połączą się w raju. Gustaw ostrzega jeszcze przed powieleniem jego sposobu życia:
Bo słuchajcie i zważcie u siebie,
Że wedle Bożego rozkazu:
Kto za życia choć raz był w niebie;
Ten po śmierci nie trafi od razu.
Ma świadomość tego, za co poniósł karę i przestaje się troszczyć już tylko o siebie. Skrajny indywidualista i egocentryk staje się w tym momencie częścią zbiorowości. Gdy zegar wybija dwunastą, pieje kur i gaśnie ostatnia lampa przed obrazem, wówczas Gustaw znika.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Widzenie księdza Piotra w III części Dziadów – interpretacja
2  Martyrologia narodu polskiego w III części Dziadów
3  Dziady cz. IV - streszczenieKomentarze
artykuł / utwór: Trzy godziny: rozpaczy, miłości i przestrogi w IV części Dziadów


 • Mickiewicz w swoim pisaniu był geniuszem. Dziady to arcydzieło. Życzę każdemu, żeby w końcu zaczął postrzegać to dzieło, jak należy. Wracać do niego, odkrywać i cieszyć się, że możemy je czytać swobodnie, bez cenzury, w dowolnej formie.
  Iglako (iglak94 {at} o2.pl)

 • Jak nie Mickiewicz, to może Lauren Weisberger:) Według mnie znacznie ciekawsza, choć z pomocą kompetentnego nauczyciela dziady również można polubić:)
  Alett ()

 • taaak, Mickiewicz wielkim poetą był... ale czytanie tych jego egzaltowanych kawałków to męka dla licealisty, dzięki bogu/bogini, że jest wspaniała strona klp.
  lo ()

 • czytalam Dziady każda część i właściwie z pomoca nauczyciela dużo sie zrozumie, oni też są tego świadomi że dla nas to nie jest proste w odbiorze, ale im wiecej na polskim zostało wytlumaczone tym bardziej mi sie Dziady podobały . Stronka idealna by cichcem przetrwac nieczytana lekture lub zrobic powtorke do matury :)
  Żela (angej90 {at} op.pl)

 • A wy tutaj nie udawajcie Geniuszy.. Ja to czytałam i co mi to dało?? Nic.. nie potrafiłam tego zrozumieć.. wiec chwała bogu ze istnieją ludzie którzy pisz wyraźniej niż sam Mickiewicz,,;/
  Madzia;) ()

 • POPIERAM MOJEGO PRZEDMÓWCE ,WSZYSCY WSZYSKO CHCIELI BY MIEĆ GOTOWE ,ALE TAK SZCZERZE NIE WYOBRAŻAM SOBIE JAK KIEDYŚ LUDZIE UCZYLI SIE BEZ INTERNETU MASAKRA
  MARICZKA (WWW.MARIKA201 {at} BUZIACZEK.PL)

 • Kloop ciężko , żeby ktoś analizował zdanie po zdaniu, przeciez to po samej nazie jest STRESZCZENIE, a nie dokładna analiza. Uważam , że wystarczające jest to streszczenie, dla tych którzy to przeczytali i omówili w szkole, a teraz chcieli tylko sobie przypomnieć. Zauważyłam kilka drobnych błędów stylistycznych, ale to nie przeszkadza. pzdr
  Nat ()

 • Bardzo przydatna strona, szczególnie dla humanistów, którzy nie mają czasu czytać wszystkiego;p wydaje mi się, że nauczyciele mają szereg pytań i zagadnień, na które nie znajdziemy odpowiedzi w tym, jak i w pozostałych streszczeniach, ale serdeczne "dzięki" dla autora tej strony:) pozdrawiam
  czytelnik ()

 • Naprawdę super jest to streszczenie. Jutro mam z tego sprawdzianik, ale teraz się już nie martwię :) Z Wertera też jest tu bardzo dobre opracowanie polecam !!!
  Agusia ()


Tagi: