Trzy godziny: rozpaczy, miłości i przestrogi w IV części Dziadów - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
[…]Dziady, te północne schadzki
Po cerkwiach, pustkach lub ziemnych pieczarach,
Pełen guślarstwa obrzęd świętokradzki,
Pospólstwo nasze w grubej utwierdza ciemnocie;
Stad dziwaczne opowieści, zabobonów krocie
O nocnych duchach, upiorach i czarach.
Gustaw próbuje przekonać Księdza, że świat ziemski i pozaziemski mogą się przenikać, że istnieją duchy. W końcu Ksiądz zdaje sobie sprawę, że Gustaw jest upiorem. Tu, na ziemi nieszczęśnik pokutuje za swój grzech:
Bo kto na ziemi rajskie doznawał pieszczoty,
Kto znalazł drugą połowę swojej istoty,
Kto nad świeckiego życia wylatując krańce,
Duszą i sercem gubi się w kochance,
Jej tylko myślą myśli, jej oddycha tchnieniem,
Ten i po śmierci również własną bytność traci,
I przyczepiony do lubej postaci,
Jej tylko staje się cieniem.


Okazuje się, że szczęście na ziemi, może opóźnić osiągniecie szczęścia wiecznego. Ktoś, kto kochał za życia prawdziwie i szaleńczo, nie może liczyć na wieczne szczęście, lecz tylko na samotność i potępienie. Dlatego Gustaw cały czas cierpi i jak cień błądzi za ukochaną, jego oczekiwanie skończy się dopiero wraz z jej śmiercią, wówczas to oboje połączą się w raju. Gustaw ostrzega jeszcze przed powieleniem jego sposobu życia:
Bo słuchajcie i zważcie u siebie,
Że wedle Bożego rozkazu:
Kto za życia choć raz był w niebie;
Ten po śmierci nie trafi od razu.
Ma świadomość tego, za co poniósł karę i przestaje się troszczyć już tylko o siebie. Skrajny indywidualista i egocentryk staje się w tym momencie częścią zbiorowości. Gdy zegar wybija dwunastą, pieje kur i gaśnie ostatnia lampa przed obrazem, wówczas Gustaw znika.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  IV część Dziadów jako wielkie romantyczne studium miłości
2  Najważniejsze inscenizacje
3  Dziady cz. I - streszczenieKomentarze
artykuł / utwór: Trzy godziny: rozpaczy, miłości i przestrogi w IV części Dziadów


 • Elcia ma rację. Tu nie chodzi o podanie Wam lektury na tacy. SAMI JĄ MACIE PRZECZYTAĆ. Na litość, to Mickiewicz, jak nie jego dzieła przeczytać, to kogo? Tutaj dostajecie na tacy powtórkę, którą zrozumiecie i która przyda się Wam tylko wtedy, gdy przeczytacie Dziady. Koniec kwestii. Lenie i wagarowicze niech się tu nie wypowiadają, bo sami sobie wstydu robią. Moja opinia - bardzo ładne, dzięki za przypomnienie :)
  Jackie777 ()

 • faje streszczenie dosc dokladne i super pisane podobaja mi sie te cytaty bo moja nauczycielka naciska na znajomosc tekstu a szczegolnie tego co napisane czesto musimy szukac slow potwierdzajacych rozne fakty :)
  misia (madziakropek {at} wp.pl)

 • Dla mnie ta praca poprostu musi byc dobra bo nawet nie zdazylam przeczytac calych Dziadow wiec coz ;) pozostaje mi tylko to :P kiedys sobie dziadki przeczytam a na razie posłuże sie tym ;)
  niesiul ()

 • Fajny artykuł, chociaż w dużej mierze musiałem go przerobić do własnych potrzeb, nie mniej chciałem pogratulować jego twórcy oraz całemu zespołowi tworzącego sieć stron z lekturami .klp.pl (Już nawet mówi się 'Przeczytam z klp' w znaczeniu że przeczytam opracowanie/ściąge :)
  Pares ()

 • nie pisze tego do wszystkich ale do niektorych osob ktore sie tu wypowiadaja: chyba wiadomo ze wszystkiego wam na tacy nie podadza... a wy potraficie tylko wymagac! w koncu na lekcjach tez was czegos ucza, prawda?? tutaj sa informacje ktore nalezy sobie rozwinac i uzupelnic, to chyba logiczne... jak dla mnie wszystko jest super, wlasnie robie powtorki do matury. po przeczytaniu takiego tekstu wszystko juz pamietam, nawet te rzeczy ktorych tu nie ma:)
  elcia ()

 • nie zgodzę się z kloopem... nie każdemu przyda się nie wiadomo ile stron na dany temat... ja wychodzę z założenia, że lepiej krótko i zwarcie, ale na temat :) ja osobiście muszę przychylić się do podziękowań za ten post, bo bardzo mi się przydał :) pozdrawiam
  magda ()

 • mało, mało... Wiele zabrakło... Naprawdę nie wiem jak możecie mu za to dziękować skoro materiał jest tak strasznie okrojony że nie nadaje się do planu wydarzeń... Ku przestrodze
  kloop (klooop {at} wp.pl)

 • Calkiem fajna powtorka ,notatka godna uwagi:)
  Amelia (honoratka16 {at} wp.pl)

 • Calkiem fajna powtorka ,notatka godna uwagi:)
  Amelia (honoratka16 {at} wp.pl)

 • do powtorki sie przydalo - zabaczymy jak mi praca klasowa pojdzie X) trzymajcie kciuki
  Agula ()

 • jak dla mnie 5 ale co nauczyciel powie...??? :)
  H a y e r (dred_pl_xxl {at} wp.pl)

 • Nawet nawet, ale my mieliśmy pytanie na polskim, co one oznaczają, rozważ to :] Co to znaczy, że żalu, że miłości, że przestrogi, bo o czym opowiadają to wiadomo :D
  Spine (ssspine {at} go2.pl)

 • spoks wlasnie o takie cosik dokladniejszego mi chodzilo!!!dzieks
  Anonim ()

 • Jes super to czego szukalem!!:PP
  Ciesik (ciesik {at} wp.pl)

 • ziom po prostu ziom jesteś! super
  ziom ()


Tagi: