Trzy godziny: rozpaczy, miłości i przestrogi w IV części Dziadów - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Gustaw żył w sferze marzeń, nieustannych fantazji. Miłość przyniosła mu niepokój i zamęt, okazała się niemożliwą do przezwyciężenia namiętnością. Stąd jego następujące słowa:
Kto miłości nie zna, ten żyje szczęśliwy,
i noc ma spokojną, i dzień nietęskliwy.
[…] tutaj wszelkie dla nas umarły nadzieje

– mówi Gustaw, wspominając chwilę rozstania z ukochaną kobietą. Obraz ten dotąd trwa w jego myśli Wspomina chwilę rozstania z ukochaną. Kiedy oznajmia jej, że nazajutrz wyjeżdża, dziewczyna mówi: „Bądź zdrów” i odchodząc, dodaje jeszcze cicho: „Zapomnij!”. To jednak dla Gustawa jest niemożliwe.

Nieco później wymienia trzy rodzaje śmierci: pierwszą, pospolitą, ze starości lub choroby; drugą, powolną i bolesną spowodowaną rozstaniem się dwojga kochanków i trzecią – „śmierć wieczną”, wieczne potępienie za grzechy. Bohater doświadczył tego drugiego rodzaju śmierci, kiedy ukochana wybrała życie z innym. Sam Gustaw zgrzeszył jednak, popełniając samobójstwo, stąd też obawia się o swój los – może jego przeznaczeniem być też śmierć wieczna:
Tą śmiercią może ja umrę, dzieci;
Ciężkie, ciężkie moje grzechy!

Godzina rozpaczy
Zegar wybija godzinę dziesiątą, pieje kur i gaśnie jedna ze świec znajdujących się na stole. Rozpoczyna się godzina rozpaczy. W jej trakcie następuje rozpoznanie Gustawa i Księdza. Gustaw kontynuuje rozpamiętywanie swej miłosnej tragedii. Beztroskie życie bohatera skończyło się z chwila, kiedy spotkał ukochaną:
Ach, odtąd dla niej tylko, o niej, przez nią, za nią!
Na początku przeżył chwile prawdziwego szczęścia, później czekał go już tylko ból niemożliwy do ukojenia. Gustaw wspomina najstraszniejszą chwilę, kiedy to powróciwszy z dalekiej podróży, trafił przypadkowo na wesele ukochanej. Od razu podążał w miejsca, gdzie się spotykali, dotarł pod pałac, a tam wśród przepychu, głośnej muzyki i śpiewu wznoszono toasty za zdrowie młodej pary. W pierwszej chwili, powodowany wściekłością, chciał wtargnąć na przyjęcie, jednak „bez duszy padł” w ogrodzie.

Ocknął się i płakał, leżąc na trawie:
Ach, ta chwila jak piorun, a jak wieczność długa!
Na strasznym chyba sądzie taka będzie druga!


Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Trzy rodzaje duchów w II części Dziadów
2  Najważniejsze inscenizacje
3  Dziady jako dramat romantycznyKomentarze
artykuł / utwór: Trzy godziny: rozpaczy, miłości i przestrogi w IV części Dziadów


 • Elcia ma rację. Tu nie chodzi o podanie Wam lektury na tacy. SAMI JĄ MACIE PRZECZYTAĆ. Na litość, to Mickiewicz, jak nie jego dzieła przeczytać, to kogo? Tutaj dostajecie na tacy powtórkę, którą zrozumiecie i która przyda się Wam tylko wtedy, gdy przeczytacie Dziady. Koniec kwestii. Lenie i wagarowicze niech się tu nie wypowiadają, bo sami sobie wstydu robią. Moja opinia - bardzo ładne, dzięki za przypomnienie :)
  Jackie777 ()

 • faje streszczenie dosc dokladne i super pisane podobaja mi sie te cytaty bo moja nauczycielka naciska na znajomosc tekstu a szczegolnie tego co napisane czesto musimy szukac slow potwierdzajacych rozne fakty :)
  misia (madziakropek {at} wp.pl)

 • Dla mnie ta praca poprostu musi byc dobra bo nawet nie zdazylam przeczytac calych Dziadow wiec coz ;) pozostaje mi tylko to :P kiedys sobie dziadki przeczytam a na razie posłuże sie tym ;)
  niesiul ()

 • Fajny artykuł, chociaż w dużej mierze musiałem go przerobić do własnych potrzeb, nie mniej chciałem pogratulować jego twórcy oraz całemu zespołowi tworzącego sieć stron z lekturami .klp.pl (Już nawet mówi się 'Przeczytam z klp' w znaczeniu że przeczytam opracowanie/ściąge :)
  Pares ()

 • nie pisze tego do wszystkich ale do niektorych osob ktore sie tu wypowiadaja: chyba wiadomo ze wszystkiego wam na tacy nie podadza... a wy potraficie tylko wymagac! w koncu na lekcjach tez was czegos ucza, prawda?? tutaj sa informacje ktore nalezy sobie rozwinac i uzupelnic, to chyba logiczne... jak dla mnie wszystko jest super, wlasnie robie powtorki do matury. po przeczytaniu takiego tekstu wszystko juz pamietam, nawet te rzeczy ktorych tu nie ma:)
  elcia ()

 • nie zgodzę się z kloopem... nie każdemu przyda się nie wiadomo ile stron na dany temat... ja wychodzę z założenia, że lepiej krótko i zwarcie, ale na temat :) ja osobiście muszę przychylić się do podziękowań za ten post, bo bardzo mi się przydał :) pozdrawiam
  magda ()

 • mało, mało... Wiele zabrakło... Naprawdę nie wiem jak możecie mu za to dziękować skoro materiał jest tak strasznie okrojony że nie nadaje się do planu wydarzeń... Ku przestrodze
  kloop (klooop {at} wp.pl)

 • Calkiem fajna powtorka ,notatka godna uwagi:)
  Amelia (honoratka16 {at} wp.pl)

 • Calkiem fajna powtorka ,notatka godna uwagi:)
  Amelia (honoratka16 {at} wp.pl)

 • do powtorki sie przydalo - zabaczymy jak mi praca klasowa pojdzie X) trzymajcie kciuki
  Agula ()

 • jak dla mnie 5 ale co nauczyciel powie...??? :)
  H a y e r (dred_pl_xxl {at} wp.pl)

 • Nawet nawet, ale my mieliśmy pytanie na polskim, co one oznaczają, rozważ to :] Co to znaczy, że żalu, że miłości, że przestrogi, bo o czym opowiadają to wiadomo :D
  Spine (ssspine {at} go2.pl)

 • spoks wlasnie o takie cosik dokladniejszego mi chodzilo!!!dzieks
  Anonim ()

 • Jes super to czego szukalem!!:PP
  Ciesik (ciesik {at} wp.pl)

 • ziom po prostu ziom jesteś! super
  ziom ()


Tagi: