Geneza II cz. Dziadów
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Poeta z ludową obrzędowością i wierzeniami zetknął się w dzieciństwie. Wówczas też musiał poznać ten pogański obrzęd obchodzony ku czci zmarłych. W przedmowie podkreśla, że tradycja ta wywarła na nim ogromne wrażenie:
Cel tak pobożny święta, miejsca samotne, czas nocny, obrzędy fantastyczne przemawiały do mojej imaginacji; słuchałem bajek, powieści i pieśni o nieboszczykach powracających z prośbami lub przestrogami; a we wszystkich zamyśleniach poczwarnych można było dostrzec pewne dążenia moralne i pewne nauki, gminnym sposobem zmysłowie przedstawiane.


Poema niniejsze przedstawi obrazy w podobnym duchu, śpiewy zaś obrzędowe, gusła i inkantacje są po większej części wiernie, a niekiedy dosłownie z gminnej poezji wzięte.


Wyraźnie widać, jak bardzo z osobistymi doświadczeniami poety związane są dwie pierwsze części Dziadów: odnajdziemy w nich echa wielkiej, nieszczęśliwej miłości, odrzucenie, gorycz porażki oraz fascynację ludem, pełną prostoty moralnością, w której wina nierozłącznie wiąże się z karą i wiarą w to, że każdemu należy się pomoc i wsparcie. Mickiewicz pozostaje wierny postulatom głoszonym w balladzie Romantyczność, otwiera się na „prawdy żywe”, poszukuje prawd, które mogą kierować życiem i tworzą pełnię człowieczeństwa.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Pęknięcie w II cz. Dziadów
2  Spór "czucia" i "rozumu" w IV części Dziadów
3  Dziady cz. II - streszczenieKomentarze
artykuł / utwór: Geneza II cz. Dziadów


 • Ogólnie nienawidzę lektur... Geneza jest ok. jak dla osoby , która bardzo mało czyta ze względu na to , że malo ksiązek jest które jej się podobają. Cała Ja ...Streszczenie tez jest świetne ! http://dziady.klp.pl/a-6100-3.html Prze czytasz 3 razy i wiesz o co chodzi xD Pozdrawiam Stałych Czytelnikow i mniej czytających xD
  Nie Czytająca "Ktoś" ()

 • Swietna geneza!Bez tego bym sobie ne poradziła!
  Elfitka (elfitka {at} vp.pl)

 • akurat w sam raz do powtórki
  Olka ()

 • Bardzo fajny tekst:) wlasnie tego szukałam!!
  MIlena ()

 • moze byc
  Anonim ()


Tagi: